אופנה ופסלים אנושיים במוזיאונים בניו יורק

 

מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק מציג השנה מגוון תערוכות מצוינות ומומלצות ביותר. במטרופוליטן הראשי בשדרה החמישית מוצגת תערוכת אופנה של המעצבים הגדולים ביותר בהשראת ימי הביניים והכמורה HEAVENLY BODIES. חלק נוסף של התערוכה מוצג בשלוחה של המטרופוליטן במוזיאון הקלויסטרס. בשלוחה של המט ברויאר מוצגת תערוכה "Like Life" של פסלים שנראים כמו אנשים חיים ובנוסף, תערוכת ציורי פארקים וגנים של ציירים צרפתים מפורסמים מהמאה ה-19.

 

שחזור עזיבת "גן העדן"     צילום: רונית סבירסקי

 

גוף שמיימי

תערוכת HEAVENLY BODIES שתוצג עד 8 באוקטובר 2018, נחלקת בין המטרופוליטן הראשי בשדרה החמישית לבין הקלויסטרס שממוקם בפארק פורט טרייון Fort Tryon Park , ומומלץ לבקר בו ולו רק בשל הסיפור והמבנה המיוחד שבו הוא נמצא. המבנה המקורי הוקם על ידי אחד הפסלים האמריקנים הידועים, ג'ורג' גריי ברנרד George Grey Barnard ב-1914.

 

שימור חצר מימי הביניים ה"קלויסטר"     צילום: רונית סבירסקי

 

ברנרד, נחשב לאחד מאספני אמנות ימי הביניים הגדולים בתקופתו והוא נהג לקנות יצירות אמנות ואלמנטים אדריכלים באירופה. הוא רכש חמש חצרות ממבנים ומנזרים שונים שפורקו והובאו לניו יורק ושולבו במבנה בעל אופי אקלקטי גותי ורומנסקי. חלקן מקפלה ספרדית מהמאה ה-12, ממנזר בנדיקטי ממונפלייה וחלקים ממנזר מהפירנאים. החצר מתוכננת כריבוע של מעברים מקורים עם פתחים מקושתים שהקיפו את הגן ומאפיינים את אדריכלות ימי הביניים. הם נקראים "קלויסטרס" והעניקו למוזאון את שמו.

 

ב-1925 נמכר המבנה לאיש העסקים ג'ון ד. רוקפלר, איל ההון והנדבן הידוע והוא תרם את המבנה למוזיאון המטרופוליטן. ב-1935 נערכו שיפוצים ותהליכי שימור שנמשכו עד פתיחתו כשלוחה של מוזיאון המטרופוליטן ב-10 במאי 1938. בחצרות הפתוחות נטעו עצים וצמחי תבלין שמשחזרים את גידולי ימי הביניים.

 

גני תבלינים בחצרות הפתוחות   צילום: רונית סבירסקי

 

תערוכת HEAVENLY BODIES שולבה בחללי הקלויסטרס ביד אמן כחלק מהאווירה והעיצוב האדריכלי של המקום. פסלי הבובות והתלבושות מתכתבים עם החללים, החפצים, יצירות האמנות וחלונות הויטראז' הצבעוניים. באחת החצרות הציבו את הבובות בגובה התקרה והן נראות כאילו הוצנחו מהשמיים.  

 

יצירות האופנה שמוצגות בשני המוזיאונים, רובן נועדו "לראותן בלבד" והוצגו ב"פינאלה" של תצוגות ההוט קוטור בבירות האופנה הנחשבות. במטרופוליטן בשדרה החמישית מוצגים  40 פריטי לבוש, אביזרים, כתרים ותכשיטים, גלימות ואביזרים מאוסף האפיפיור, מהמאה ה-18 ועד תחילת המאה ה-21, שהובאו בתהליך מורכב מהוותיקן לניו יורק והם מוצגים בו בפעם הראשונה. המוזיאון הציב לצד פרטי הלבוש והאביזרים הדתיים את היצירות העכשוויות שיוצרות אתם דיאלוג. למעלה מ-150 מערכות לבוש של מעצבי על מערביים, מתחילת המאה ה-20 ועד ימינו, ביניהם כריסטיאן לקרואה, ורסאצ'ה, ז'אן פול גוטייה, איב סאן לורן, תום בראון, ז'יבנשי, דיור, שאנל ואחרים.

 

 מעצבים אופנה עילית בהשראת הכמורה     צילום: רונית סבירסקי

 

 CLOISTERS - Fort Tryon Park in Washington Heights, Upper Manhattan

 

.THE MET – Fifth Avn

 

 

כל כך אנושי

מוזיאון מט ברויאר (Met Breuer), שמהווה שלוחה של המוזיאון, נקרא על שמו של האדריכל ברויאר, שתכנן את המבנה עבור מוזיאון ויטני. ב-2014 עבר הוויטני למשכנו החדש ופינה את מקומו למט ברויאר שנחנך ב-18 במרץ 2016. הבניין עצמו מעניין מבחינה אדריכלית וברויאר סיפר שקיבל את השראתו מזיגורט מסופוטמי קדום.

 

קשישה ישנה   צילום: רונית סבירסקי

 

התערוכה "LIKE LIFE, פיסול, צבע והגוף האנושי – 1300 עד ימינו", שמוצגת במט ברויאר עד 22 ביולי 2018, מייצגת 700 שנים של התנסות בפיסול גוף האדם מהמאה ה-14 באירופה. חיפוש של האמנים השונים אחר הדמויות שישקפו בצורה חיה כמעט אנושית את גוף האדם. התערוכה מציגה פסלים בעלי חשיבות מתקופות שונות אבל עדיין מתכתבים ביניהם. ישנה התייחסות לגוף הצעיר-מזדקן, ישנם פסלים שמדמים את הפיסול הרומי הקלאסי ומדגישים את ההבדל בין המקור להעתק. פסלים לבנים בוהקים שנראים עתיקים לצד פסלים צבעוניים ודמויות בנות זמננו.

 

פסל או בחורה חיה?     צילום: רונית סבירסקי

 

יש בתערוכה LIKE LIFE הרבה מאוד הומור ולא מעט רגעים מפתיעים כשנכנסים לחדר ולרגע נדמה שהפסלים הם אנשים בשר ודם. אחד הבולטים הם של צייר שיושב מול דוגמנית עירום ומתבונן בגופה במהלך העבודה.  דמויות עירום של נשים בגיל הבלות לצד נערות בעלות גוף מושלם. חדר שלם מוקדש לאנשים הנמצאים במיטה, גבר לבוש חולצה ונטול מכנסיים, נערה יפהפייה מהמאה ה-19 שרועה בבגדים מלכותיים על שזלונג, אישה קשישה ישנה ולפי צבע פניה לא בטוח שהיא אמורה לייצג אדם חי, גבר לבוש בהידור בארון קבורה. תערוכה מאוד לא שגרתית שלא כדאי לדלג עליה.

 

Like Life – Sculpture, Color and The Body – at The Met Breuer

 

כדאי להקדיש שעה נוספת לתערוכת "הגנים הציבוריים והגנים הפרטיים –  מפריז עד פרובנס" שתהיה פתוחה עד 29 ביולי 2018 ומציגה אוסף נפלא של הציירים האימפרסיוניסטיים, הנטורליסטים והאר-נובו הידועים, שציירו פארקים וגנים בצרפת. 150 עבודות של 70 אמנים המתפרסות  מהמאה ה-18 עד תחילת המאה ה-20. גג המוזיאון הוא מרפסת ענקית שצופה אל ההדסון, סנטרל פארק והנוף האורבני של ניו יורק. בחודשי הקיץ פועל בית קפה וסביבו פסלים ומיצגים מתחלפים.

 

Public Parks, Privet Gardens – Paris to Provence-  at The Met  Breuer Fifth Avn