אדרנלין בג'ונגל 

 

הפרק השלישי במסע לקוסטה ריקה - יש מעט מאוד מקומות שבהם תוכלו לעוף על אומגה בגובה 150 מטרים מעל או בין צמרות עצי הג'ונגל. מושגים כמו קנופי, קומבו, הרפתקת אומגות, קניונינג וסופרמן מקבלים משמעויות חדשות כשהם מתבצעים בתוך יער עננים

 

 

היום השני ב"לנדס אין לאב" (LANDS  IN   LOVE) היה "לונה פארק" מוטרף של אקשן, שאינו דומה לפארקים אתגריים מסוגו בעולם בעיקר בזכות המיקום. יש מעט מאוד מקומות שבהם תוכלו לעוף על אומגה בגובה 150 מטרים מעל או בין צמרות עצי הג'ונגל. מושגים כמו קנופי, קומבו, הרפתקת אומגות, קניונינג וסופרמן מקבלים משמעויות חדשות כשהם מתבצעים בתוך יער עננים. הקנופי-קומבו שבחרתי להתחיל בו מורכב מעשרה קטעי אומגה, שני גשרים תלויים ופעלול טרזן באורך כולל של 845 מטרים. שלושה מדריכים צעירים ושזופים שהקיפו אותי הצליחו לטעת בי בטחון שאני בידיים מצוינות. אלן, פרדי ורוני זכו ממני לכינוי "הספרדים המעופפים" בזכות המיומנות שלהם לגלוש על האומגות בקלילות של סנאים.

 

 "קנופי קומבו" אומגות לאורך 845 מטרים   צילום: אלן קמפוס-גונזלס

 

אומגות בגובה 150 מטרים

הם קשרו אותנו ברצועות חזה ואגן, ציידו בקסדה ובכפפות והדריכו איך לבצע כל פעלול. עמדנו על הרמפה הראשונה שנבנתה בגובה רב סביב צמרת עץ עבות. כבל מתכת נתלה באוויר מהרמפה הראשונה עד לשנייה ושם המתין אחד המדריכים לקלוט אותנו מגיעים. אחרי שחוברנו לשלושה כבלי בטחון, נשענו בנוחות לאחור, קפלנו רגליים והודענו שאנחנו מוכנים, קבלנו דחיפה קלה וטסנו לשלום. זה די דומה לשיגור טיל שמאיץ את דרכו בחלק הקעור של הכבל ומאט כשהכבל מתחיל לטפס לקראת הרמפה השנייה. אלה שמגיעים לרמפה במהירות גבוהה יכולים לסיים בתנוחה המוכרת מהסרטים המצוירים כשדולנד דאק מרוח על גזע עץ וצריך לגרד אותו משם.

 

זה לא קורה משתי סיבות האחת כי יש טכניקה להאט את המהירות על ידי לחיצה קלה על הכבל על הכבל בעזרת כפפת העור שעל היד. הסיבה השנייה היא שהמדריך קולט את הגולשים הפחות מיומנים בזרועותיו החסונות ויש כאלה שדי נהנים מהמצב. כך ריחפנו על פני שבע אומגות כשלכל אחת הייחוד שלה. אחת ארוכה ומתונה, האחרת קצרה ותלולה, בין העצים, מעל הצמרות, בנוף הפתוח או בסבך הצמחייה. ככל שמתרגלים לטכניקה ולמהירות מתחילים ליהנות ממראות היער.

 

להרגיש כמו טרזן

האומגה השמינית נראתה קצת משונה. קצה אחד היה מחובר למשטח העץ ואילו השני היה תלוי על עץ בגובה של 5-4 מטרים. הראשון שנקשר לכבל לא הצליח לפתור את החידה מה בדיוק עומד להתרחש. לפעלול הזה קוראים טרזן כיוון שהכבל הבודד הופך לנדנדה באוויר כפי שטרזן התנדנד על החבל הבודד בין עצי הג'ונגל. המדריכים משגרים כל אחד לפחות שלוש פעמים בתנופה שמשגרת את ה"קורבן" גבוה מעל הצמרות. בסיבוב הראשון לכולם מרוח ההלם על הפנים אבל בשיגור השני והשלישי כולם כבר מחייכים.

 

טרזן בין העצים   צילום: אלן קמפוס-גונזלס

 

סיימנו את סדרת ה"קומבו" בשלוש אומגות נוספות ועברנו לשלב המתקדמים. הפעלול האחרון שנקרא "סופרמן" נחשב לדבר הבא בממלכת האדרנלין. התלבושת בהתאם למתבקש היא מעין גלימה אדומה שעוטפת את הגוף בחזית ונקשרת עם הרבה חבלים מאחור. מתחילים בכבל אומגה שמגיע למגדל מתכת גבוה, ממנו ממשיכים ברגל למגדל הגבוה ביותר בפארק שרק העלייה לקצהו גומרת את האוויר בריאות.

 

לעוף כמו סופרמן

בשלב הזה מתרחש הפעלול שסרטים הוליוודיים מחווירים לידו. נשכבים על ספסל עץ עם הראש מוטה למטה לכיוון התהום ונקשרים לכבל בשתי נקודות בגב ובאגן. ניצבים על פי תהום פעורה בעומק 150 מטרים בקצהו של כבל שנמתח לאורך 750 מטרים שלא רואים את סופו. מתיחה קלה של הכבל מעלה את הגוף לאוויר במצב אנכי וכמו גופה חנוטה משגרים אתכם לאוויר במהירות 80 קמ"ש אל הלא נודע. אם יש משהו שיכול להיות קרוב להגדרה של מעוף הציפור זהו הסופרמן.

 

סנפלינג לתוך מפל

היום השלישי והאחרון של הפארק האתגרי הוקדש ל"קניונינג" (CANYONING). המידע הכללי דיבר על סנפלינג רטוב ושוב הצליחו להפתיע אותנו. התחלנו בכבל קנופי שכבר הרגשנו עליו כמו בני בית. נחתנו על עץ גבוה והדרך היחידה לרדת ממנו הייתה בסנפלינג. המשכנו לעבר גשר תלוי ארוך שמשום מה נפער בו חור לקראת סופו. כשראינו את החבל שהשתלשל מן החור הישר לתוך מפל סואן בעומק 80 מטרים קלטנו מה מחכה לנו. ירידה רצופה על חבל ישר שמסתיימת במים גועשים.

 

סנפלינג לתוך מפל גועש    צילום: אלן קמפוס-גונזלס

 

המדריכים המיומנים שולטים בכבל בשני קצוותיו ומנווטים את הגולשים. ישנה אפשרות לשלוט במהירות הגלישה אבל המדריכים בסופו של דבר קובעים את התוצאה הסופית. כשמגיעים לבריכת המפל המדריך מנדנד את החבל כך שכל גולש עובר לפחות שלוש טבילות קרות בתוך המפל. יבשים לא יוצאים מזה. הירידה ממשיכה בסנפלינג סלעי בתוך ערוץ המפל כשהירידה האחרונה נעשית שוב בשיטת הגלישה באוויר. מעין שילוב של טרזן וסנפלינג. להקפצת דופק נוספת מסיימים בטרזן בין עצי היער. אלה שמכירים כבר מחכים לנדנדה המאתגרת והחדשים עוברים את טבילת האש הראשונה.

 

על גב סוסים בתפאורה מהסרטים

אחר הצהרים הוקדש לרכיבה על סוסים במעבה הג'ונגל. השמיים מכוסים בעננים קודרים, שרשרת של רעמים עזים מקדימה את המטר שיורד בכבדות. הגענו לאורוות הסוסים ופגשנו את מותק, אור ופצ'נגה. אני התאהבתי במבט ראשון במותק, סוס יפיפה, אציל ונוח מזג. חבשנו קסדות, טיפסנו על האוכפים ויצאנו לדרך. פרסות הסוסים הקישו על האספלט השחור ומשם נכנסו לשבילי היער הבוציים.

 

הג'ונגל הסבוך סוכך עלינו מפני הגשם השוטף. למרות שזו הייתה שעה צהרים מזג האוויר צבע את היער בגוונים של בין ערביים. חיבור מיסטי של צללים, רחשי טיפות הגשם על העלים שהשתלבו בנקישת פרסות הסוסים. עצים גבוהי צמרת, שרכים ומטפסים בעלי עלים עצומים נראים כמו תפאורה מהסרט אוואטאר. הדרך יורדת במדרון אל עבר ערוץ נהר הבאלסה עד למפל מים גדול ומטפסת חזרה לכיוון רכסי ההרים המקיפים את החווה. כשמגיעים לפסגה נפתחים נופים מרהיבים המשקיפים על עמק סאן רמון ושרשרת ההרים הנישאים המקיפים את האזור.

 

סופרמן כמו בסרטים      צילום: אלן קמפוס-גונזלס

 

טיול לילי בג'ונגל

בקצב המסחרר של ההתרחשויות נרשמנו לסיור לילה בג'ונגל לאחר טיול הסוסים. הגשם הכבד גרם לכך שב-17:30 כבר היה חושך מוחלט. יצאנו בליווי שני מדריכים מקומיים ששלטו ברזי הג'ונגל נטולי התאורה ובמגוון החיות והצמחייה האופייניים לאזור. צוידנו בפנסים, נעלנו נעלי הליכה גבוהות וסגורות, לקחנו מעילי גשם ומצלמות. אין כמו יער עבות של ג'ונגל טרופי כדי להמחיש חשיכה מוחלטת. אם מכבים לרגע את הפנסים האפלה כל כך עמוקה שלא ניתן לראות דבר וכך מתחילים החושים האחרים לפעול.

 

השמיעה מתחדדת, צרצורי הציקדות מתעצמים לתזמורת ניסורים. המדריך מסביר שהזכרים הם אלה שמצרצרים כדי לחזר אחרי הנקבות. לציקדות מבנה פיסיולוגי מיוחד שמאפשר להן לעזוב את הקליפה החיצונית שלהן וליצור גוף חדש. בדרך זו אפשר לראות קליפות ריקות דמויות ציקדות דבוקות לגזעים. עכביש טרנטולה נתפס באור הפנסים, שפיריות, חיפושיות וציפור זעירה שהלכה לישון תחת עלה גדול. היא נותרה קפואה על מקומה גם כשצלמנו, התפעלנו ועמדנו ממש לידה. עטלפים חצו את האוויר במעוף סילוני וסימפוניית הציקדות לא פסקה לרגע. שלושה ימים של אקשן הגיעו לסיומם.

 

בפרק הבא: הר געש פעיל, גנים טרופיים מרהיבים וסיור במטעי קפה

 

מסע בקוסטה ריקה:

לפרק הראשון במסע - לחיות ביער עננים

לפרק השני במסע - הרפתקה יבשה ורטובה 

לפרק השלישי במסע - אדרנלין בג'ונגל

לפרק הרביעי במסע - מטעי קפה וגנים קסומים

לפרק החמישי במסע - הטלת צבי הים ושמורת טורטוגרו

לפרק השישי במסע - הרי געש ומעיינות חמים

לפרק השביעי במסע - ההר הירוק והסיום הגדול בפארק מנואל אנטוניו 

לפרק השמיני במסע - טיפים למטייל העצמאי בקוסטה ריקה