הרפתקה יבשה ורטובה

 

הפרק השני במסע לקוסטה ריקה. אחרי ההתאוששות מהג'ט לג יוצאים לרפטינג על נהר הבאלסה וזו רק ההתחלה של פארק שמאתגר את גבולות האקסטרים ממפלים סוערים, סנפלינג רטוב ומעוף סופרמן מעל צמרות העצים

 

לילה ראשון בג'ונגל לצלילי הציקדות, ציוצי הציפורים והגשם שמצנן את האוויר, מרענן את הצמחים ומתנגן כמוסיקת רקע מרגיעה. הטיסות הארוכות והעייפות המצטברת הפילו עלינו שינה עמוקה בשעת ערב מוקדמת וכך יכולנו להתעורר עם הציפורים ולחוש איך הטבע מקבל לזרועותיו יום חדש. שבילי המלון עוברים בין צמחים ופרחים, העננים עדיין רובצים על העמק והציפורים מצייצות בשמחה מוגברת ככל שהשמש עולה. צוות המלון כבר בשיא הפעילות, חלקם מטיילים עם הכלבים ואחרים עסוקים בניקיון ובהכנת ארוחת הבוקר.

 

פרחים נדירים

אופרדו, המדריך, מחכה לנו בלובי לקראת סיור טבע בג'ונגל. אין צורך ללכת רחוק השבילים מובילים במרחק דקות הליכה ללב היער. אזור סאן רמון שמכונה "העמק המרכזי" הוא למעשה רמה מוקפת הרים הסוגרים עליה מכל עבר בגבהים שמגיעים עד 1200 מטרים. אופרדו מצביע על פרחי ההלינקוניה שהוא הפרח האקזוטי הנפוץ ביותר בקוסטה ריקה ויש לו כ-20 זנים. הוא נראה יותר כפסל אמנותי מאשר פרח.

 

פרחי ההליקוניה     צילום: רונית סבירסקי

 

עלים בגודל אדם

על גזעי העצים גדלים מטפסים ממשפחת הסחלבים שזקוקים רק ללחות ואור והעץ משמש עבורם סולם בדרך להשגת מטרותיהם. אחד הצמחים המרשימים שמקיפים את גזעי העצים הוא הפילדנדרום בעל עלים שיכולים להגיע לגודל של 3-2 מטרים. צמח נוסף שמוכר בעולם כעלי נוי לזרי פרחים הוא הברומיליה שגם הוא גדל על הגזעים ושולח שורשי אוויר לספוג לחות. נמלים אדומות הולכות בשיירה ונושאות על גבן פיסות עלים ירוקות גדולות פי חמישה מממדי גופן. טוקנים מתקתקים בין הענפים ומתהדרים בצבעים עזים. פרפרים בשלל צבעים מרחפים לאורך שבילי היער. עכבישי ענק, שפיריות, עצים קשישים בעלי גזעים עצומים ושורשים שנשלחים למרחקים. נשרים רבים דואים באוויר או ממתינים בסבלנות לטרף על גזעי עצים.

 

רפטינג על מים סוערים

אופרדו מחזיר אותנו למלון לקראת הפעילות הבאה שהיא רפטינג על נהר הבאלסה. הפארק האתגרי של לנדס אין לאב (LANDS  IN  LOVE) מושך אליו מבקרים שעוברים על הדרך או מזמינים פעילות מראש ומגיעים ליום שלם באתר. אנחנו, כאורחי המלון, היינו קרובים לאקשן וצפינו בכבלי האומגה שעליהם התעופפו בגובה רב אנשים צוהלים. למרות שאני נתקלת במתקני ספורט אתגריים לעיתים תכופות, אני מוצאת את עצמי מצלמת ומתעדת יותר מאשר משתתפת פעילה. הפעם זה היה אחרת וידיעתי שמחכים לי שלושה ימים של פעילות אתגרית של אקשן מטורף שהתחיל ברפטינג. יכולנו לבחור בין דרגה 5 למוטרפים, דרגה 4 למביני עניין או 3-2 לסולידיים או למשפחות. בחרתי ברפטינג הסולידי ובשעת הצהרים מצאתי את עצמי בהסעה מהמלון לנקודת המוצא של הרפטינג על נהר הבלאסה.

 

ציקדה מלכת הרעש ביער    צילום: רונית סבירסקי

 

חותרים בין הבולדרים

ג'קט ציפה צהוב, קסדה, משוט והוראות בטיחות. הדבר החשוב ביותר הוא להישאר רגועים גם כשנופלים למים. זה היה משפט הפתיחה של המדריך שאחריו הפכתי להיות מאוד לא רגועה. המשך ההסבר היה שצריך לשכב על הגב ולצוף ברגליים ישרות עד שייזרק לעברנו משוט או חבל. אסור בתכלית האיסור לשחות או לצוף על הבטן. הוראות נוספות היו קשורות בצורת השיט והחתירה. בכל סירה יושבים שישה אנשים ומסביב מלוות את השיט שתי סירות קייאק עם שייטים שמיומנים בשיטות הצלה וחילוץ. אלכס, השייט שלנו, נתן לנו הוראות חתירה, מתי לחתור, מתי לעצור, להתכופף, לשבת על רצפת הסירה ומתי לחתור לאחור.

 

סירת שעשועים

נהר הבאלסה זורם בעוצמה גדולה, גוון המים חום בהיר מסחף האדמה ועצי הג'ונגל גדלים על גדותיו. נשרים וקורמורנים יושבים על גזעי עצים שבורים שצפים במים וצלילי המשוטים החותרים  נשמעים למרחוק. רפידים, בולדרים וזרמי מים פתאומיים מוסיפים את ה"פלפל" לחתירה. אלכס נהנה להרטיב אותנו בכל הזדמנות. הוא מסובב את הסירה ב-360 מעלות בעוד היא מפלסת דרכה בין סלעים. מפליא בפעלולים, מזנק לאוויר ונוחת חזרה לתוך הסירה, קופץ לנהר וחוזר רטוב.

 

                            רפטינג בדרגות קושי שונות    צילום: רונית סבירסקי

 

בדרגת הרפטינג שבחרנו נהר הבלאסה מציע הרבה אקשן בחלק הראשון ושיט נינוח בחלק השני. כשהוא נכנס למישור רגוע קל ליהנות מהנוף והטבע ופחות להתעסק בתפעול הסירה. בדקות השיט האחרונות, בקטע שבו נהר הבלאסה מתחבר  עם נהר סאן לורנצ'ו, הזרם הופך שוב לעוצמתי והרפיד האחרון מאתגר גם את המקצוענים. הרפטינג הותיר בנו טעם של עוד וכבר שקלנו לעשות למחרת את הרפטינג בדרגה 4. שפע התוכניות כמובן לא איפשר לנו להוסיף עוד רפטינג אבל נשמור את זה לביקור הבא.

 

בפרק הבא: אומגות, טרזן וסופרמן -  קוסטה ריקה מציגה את המילה האחרונה בתחום האתגרי

 

מסע בקוסטה ריקה:

לפרק הראשון במסע - לחיות ביער עננים

לפרק השני במסע - הרפתקה יבשה ורטובה 

לפרק השלישי במסע - אדרנלין בג'ונגל

לפרק הרביעי במסע - מטעי קפה וגנים קסומים

לפרק החמישי במסע - הטלת צבי הים ושמורת טורטוגרו

לפרק השישי במסע - הרי געש ומעיינות חמים

לפרק השביעי במסע - ההר הירוק והסיום הגדול בפארק מנואל אנטוניו 

לפרק השמיני במסע - טיפים למטייל העצמאי בקוסטה ריקה