הטלת צבי הים ושמורת טורטוגרו 

 

פרק חמישי במסע לקוסטה ריקה - זוהי אחת התופעות המופלאות בטבע שבה צבות הים חוזרות להטיל את ביציהן בדיוק במקום בו הן בקעו מן הביצה. מעין ראדר או GPS  של הטבע שמחזיר אותן לאותה נקודה בחוף טורטוגרו בכל שנה.

 

קצב החיים הרגוע בקוסטה ריקה מתאים לתנאי הדרכים והכבישים. המרחק לא קובע הוא רק המלצה. חמישים קילומטרים יכולים להפוך בקלות לשלוש שעות של נהיגה איטית אחרי משאית גדולה, בגשם סוחף או בדרכים משובשות. ביום החמישי למסע התעוררנו ב-04:30 בבוקר כדי להגיע ב-13:00 לשמורת "טורטוגרו" ולאטרקציה החשובה ביותר שעבורה כדאי לבוא במיוחד לקוסטה ריקה.  החלפנו שלושה סוגי תחבורה מ"ואן" לאוטובוס ולאחריו סירה. הנסיעה ב"ואן" עד העיירה גוואפילס (GUAPILES) נמשכה כשלוש שעות. עברנו דרך עיירות מנומנמות ושוממות מאנשים. מאפיות קטנות היו הראשונות לפתוח את שעריהן כשקרני השמש החלו להפציע.

 

שיט תעלות בשמורת טורטוגרו    צילום: רונית סבירסקי

 

צלילי הג'ונגל

שער ברזל גדול נפתח לכבודנו כמו בכניסה לאחוזות טקסניות בארצות הברית. זו הייתה מחצית הדרך וכבר סעדנו ארוחת בוקר בגן קסום ששייך לקבוצת PHACIRA, בעלת המלון שבו התארחנו בטורטוגרו. לאחוזה הגיע אוטובוס עם מדריך שהיה אחראי על הקבוצה שלנו במהלך היומיים ששהינו בשמורה. שעתיים של נסיעה בדרכי עפר בין מטעי בננות וקני סוכר הביאה אותנו למעגן של סירות נהר מאורכות. העמסנו את המזוודות על הסירה הפתוחה שאיפשרה לנו לצפות במראות ובצלילי הג'ונגל שהקיף אותנו. זו הייתה תחילתה של ידידות מופלאה. השלווה שאפפה אותנו הלכה והתעצמה ככל שהעמקנו לשוט במעבה היער והצמחייה.

 

ללון עם הקופים

לאחר שיט של שעה וחצי, שמהלכו קבלנו הסברים מהמדריך על הטבע והמראות סביבנו, הגענו לגדת הנהר עליה ממוקם מלון PACHIRA בלב שמורת הטבע "טורטוגרו". הסירה עגנה ליד דק עץ שמשמש גם כמרפסת ובית קפה עם נוף לנהר. בצמוד לדק בריכת שחייה גדולה עם מפל מים ומיטות שיזוף. חדרי המלון הם בתי עץ גדולים מרוהטים בנעימות ומתוכננים עם שתי מרפסות לכל יחידה האחת פונה לגן והשנייה ליער. הג'ונגל עוטף את החדרים מכל עבר והחיות אינן מפחדות מהאורחים. על צמרות העצים מצייצות ציפורים בשלל צבעים ביניהן טוקנים גדולים. קופים מזנקים מענף לענף, קופי עכביש והקוף השואג "Hawler" שמרעיד את כל היער בנהמותיו.

 

הלודג' בשמורת טורטוגרו     צילום: רונית סבירסקי

 

האירוח ב"פצ'ירה" כולל את כל הארוחות, הסיורים והפעילויות להוציא סיור הלילה לצפייה בהטלת ביצי צבי הים שעלה 30 דולר לאדם. לאחר ארוחת הצהרים יצאנו לסיור בג'ונגל המקיף את המלון. צעדנו במסלול מעגלי במשך שעה וחצי. שלטים שנושאים את שמות העצים החשובים ניצבים לאורך המסלול. קונצרט של ציקדות הולך ומתחזק ככל שמתקרבת שעת השקיעה. צפינו בעצי פיקוס ענקיים, בעץ שנקרא "צ'ילמטה" וגילו מוערך ב-300 שנים, ראינו עכבישי ענק, נקר ו"עץ הולך" שמגדל שורשים כמו מקלות הליכה ומתקדם בעזרתם.

 

הצלת צבי הים

הבוקר התחיל בטיול אל הכפר טורטוגרו ששוכן על שפת הים הקריבי. חוף הים קיבל את צבעו האפור מגרגרי לבה ואדמה וולקנית שנגרסו לחול גס כהה. רצועת החוף הזו שנמשכת לאורך 25 קילומטרים היא אחת הידועות בעולם כמקום הקינון של צבי ים מסוגים שונים חלקם נמצאים בסכנת הכחדה. זוהי אחת התופעות המופלאות בטבע שבה צבות הים חוזרות להטיל את ביציהן בדיוק במקום בו הן בקעו מן הביצה. מעין ראדר או GPS  של הטבע שמחזיר אותן לאותה נקודה בכל שנה. הסיפור העצוב של הצבים החל לפני מספר עשורים כשחומדי ממון צדו את הצבים למטרות מסחר ומכרו את הביצים כמעדן למסעדות יוקרה. מספרם של הצבים הלך ופחת ובמיוחד המין שמכונה "הצב הירוק". צבות הים שהחלו לחוש בסכנה הגיעו לחוף וחזרו לים מבלי להטיל את ביציהן.

 

הצב הנולד "דוהר" לים הקריבי     צילום: רונית סבירסקי

 

ממשלת קוסטה ריקה והגופים הירוקים פרשו את חסותם על רצועת החוף ומונעים מזרים ופולשים לפגוע בצבים. צבות הים חזרו להטיל את ביציהן במקום. הן חופרות בורות בעומק 80 סנטימטרים ומטילות כ-120 ביצים בקבוצות או בבודדות וחוזרות למים. בעונת ההטלה שנמשכת מיוני עד אוקטובר ושיאה ביולי עולות כ-2000 צבות מדי לילה כדי להטיל את ביציהן. במהלך סיורנו לאורך החוף זיהינו את עקבות הרגליים העצומות שלהן שנותרו בחול מן הלילה הקודם. ההמתנה לקראת מה שמצפה לנו בלילה הייתה מרגשת.

 

רגע של אקסטזה

מדי ערב נערכים שני סיורים מודרכים האחד בין 22:00-20:00 והשני מ-24:00-22:00. התבקשנו ללבוש בגדים כהים, לנעול נעלים סגורות ונאסר עלינו להביא מצלמות. המדריך המורשה הוביל אותנו למתחם מקורה בחשיכה מוחלטת והסביר לנו כיצד הצפייה תתנהל. פקחי השמורה מפטרלים לאורך החוף ומזהים את הצבות שעולות אל החוף. הם עוקבים בשקט וממרחק אחרי הצבה עד שהיא בוחרת את מקום ההטלה. הם ממתינים מן הצד עד שהיא מסיימת את מלאכת החפירה ומתחילה להטיל את ביציה. זהו השלב שבו מזמינים את המבקרים לצפות בתהליך. הם מכנים את הרגע הזה כאקסטזה שנוכחות אנשים בסביבה אינה מפריעה בתנאי שהאנשים נסתרים מעיניה.

 

בקיעת צבי הים הקטנים    צילום: רונית סבירסקי

 

חוויה של פעם בחיים

המראה היה אחד המרגשים שראיתי בחיי. צבה ענקית שמשקלה כ-500 קילוגרם שכבה בתוך בור שקוטרו כמטר וחצי ולתוכו נפלו כמו מחרוזת פנינים כדורים לבנים בגודל של כדור פינג פונג. בסיום ההטלה היא החלה לזרוק חול בעזרת כפות הרגליים הקדמיות והאחוריות עד שכיסתה את הביצים וערמה ערימה שהיסוותה את הימצאותן שם. להשלמת ההסוואה היא חפרה בור נוסף עקר ולאחר מכן חזרה בצעדים איטיים וכבדים אל הים. בכל צעד היא התחפרה בחול ודחפה את גופה העצום קדימה צעד אחרי צעד עד שנדמה היה ששומעים את נשימתה הכבדה והמאומצת. את החוויה השלמנו כשהצלחנו לצפות בצבי הים הקטנים שבקעו באותו יום מן הביצים אחרי תקופה של חודשיים בחול ובחושים שניטעו בגנטיקה הטבעית שלהם הם רצו הישר לתוך הגלים.

 

טבע פראי

חוויות הטבע שטורטוגו מציעה לא הסתיימו ובצהרי היום למחרת שטנו בתעלות שעוברות בלבה של השמורה במטרה לצפות בחיות הג'ונגל. המדריך והשייט עקבו בדריכות אחרי כל התרחשות בשטח. הם עצרו את הסירה כדי שנוכל לראות קופי עכביש נלחמים באיגואנה על פרי טרי.  ציפור כחולה  שגודלה כחסידה בשם "הרון" עמדה בצל העצים, תנין קיימן שט בנהר וקופה יצרה גשר מענפים כדי לאפשר לגור שלה לעבור מעץ לעץ. השתקפות של עצים וצמחים במימי הנהר יצרה תמונה הפוכה ומדויקת כמו מראת קריסטל. בטורטוגו המושג ג'ונגל מקבל משמעויות חדשות בעוד שכבה של צמחים רוכבת על אחרת ושתיהן מטפסות על העצים עד שנוצרת חומה סבוכה שקרני השמש אינן מסוגלות לחדור דרכה.

 

הקוף השואג במרחק נגיעה     צילום: רונית סבירסקי

 

עזבנו את טורטוגרו בתקווה שנצליח לשוב ולראות את המראה המרגש הזה בשנית. שטנו בתעלות בדרך חזרה והמשכנו לצפות בחיות לאורך המסלול. קופי קפוצ'ין, תנין קיימן, אנפות ופלמינגו שכולם ניהלו את חייהם ללא הפרעה גם כשהמצלמות תקתקו לעברם. שעת השפל הקשתה על הסירה להתקדם ובנקודות מסוימות היה צורך לסייע לה בעזרת מקלות במבוק גדולים להחלץ מהבוץ הטובעני. במעגן המתין לנו האוטובוס ושוב דרך מטעי הבננות ודרכי העפר נסענו עד גוואפילס. סכמנו יומיים של חוויות שבדרך כלל זוכים לראות רק בסרטי טבע מיוחדים.

 

בפרק הבא: חווית ארוחת קנה סוכר, הר געש ארנל ומרחצאות חמים.

 

מסע בקוסטה ריקה:

לפרק הראשון במסע - לחיות ביער עננים

לפרק השני במסע - הרפתקה יבשה ורטובה 

לפרק השלישי במסע - אדרנלין בג'ונגל

לפרק הרביעי במסע - מטעי קפה וגנים קסומים

לפרק החמישי במסע - הטלת צבי הים ושמורת טורטוגרו

לפרק השישי במסע - הרי געש ומעיינות חמים

לפרק השביעי במסע - ההר הירוק והסיום הגדול בפארק מנואל אנטוניו 

לפרק השמיני במסע - טיפים למטייל העצמאי בקוסטה ריקה