סיורים בפארק יער שוהם ללא תשלום

 

מתנדבי פארק יער שוהם מקיימים מדי שנה סיורים מודרכים ללא תשלום ברחבי היער בשבתות בין פריחת הכלניות, הרקפות והאירוסים. הסיורים בנושאי בוטניקה, ארכאולוגיה, היסטוריה וגאוגרפיה של המקום, ובנוסף ביקור בכנסייה ביזנטית ופסיפס יפהפה

  

 

מסורת הסיורים המודרכים ללא תשלום ביער שוהם מתקיימת מדי שנה בשיאה של עונת הפריחה והלבלוב עם שלל כלניות, רקפות ואירוסים. במסגרת הסיור, המבקרים יקבלו הסברים על הארכיאולוגיה, ההיסטוריה, החי והצומח באזור בשילוב ביקור בשרידי כנסייה ביזנטית יפהפייה שעברה תהליך שיקום ושימור. הסיורים יוצאים מהחניון המרכזי ביער (חניון ברסלר), למרגלות גבעת הספלולים. משך הסיורים כשעה וחצי והם עוברים דרך תצפית "קצוות הארץ", כנסיית בכחוס, כיתת הלימוד בטבע ופינות חמד נוספות ברחבי היער. מסלול הסיור קל ומתאים לכל המשפחה (אינו מתאים לעגלות ילדים) הפעילות מתקיימת בשיתוף פעולה של אגף איכות הסביבה במועצה המקומית שוהם וקק"ל. במזג אוויר גשום יש להתעדכן במוקד העירוני שוהם 03-9723090

  

 

כנסייה ופסיפס ביזנטיים

על הפסגות ובמורדות הגבעות של "פארק יער שוהם" נחשפו שרידי יישוב מתקופת המשנה והתלמוד. באתר, הקרוי כיום "חורבת תנשמת", התגלו מתקנים לעיבוד תוצרת חקלאית, גתות, בתי בד, בורות ובריכות מים, כבשני סיד וקברים. בסמוך לחורבה התגלו שרידי כנסייה ביזנטית עתיקה מהמאה הרביעית לספירה, בעלת רצפת פסיפס מרשימה. הכנסייה בעלת מבנה רבוע, משתרעת על פני 100 מטרים רבועים ומחולקת באמצעות שישה עמודים לאולם תווך ושני אגפים צדדיים, שנקראים סיטראות.

 

רצפת הכנסייה מעוטרת בפסיפס המורכב מדגמים הנדסיים ואלמנטים של צמחים בצבעי שחור, לבן, אדום וכתום. במרכז הפסיפס נמצא עיטור של צלב וכתובת יוונית: "המקום הזה הוא של האדון והבן האחד". שמה של הכנסייה – "כנסיית בכחוס הקדוש" ניתן לה על פי כתובת נוספת שהתגלתה באתר. במתחם נחשפו גם בית בד ובו מתקן סחיטה עם שתי משקולות בורג וקורה אחת. ממצא מיוחד, שחלקיו נמצאו בכנסייה ובבית הבד הוא מדליון עשוי שיש ובו חקוקה דמותה של טיכה אלת העיר. המדליון מוצג היום במוזיאון ישראל בירושלים. בסמוך ל"חורבת תנשמת" ממוקם חניון לשימוש מבקרי הפארק. החניון, לזכר משפחת שיימש, כולל שולחנות עץ ארוכים, ספסלים ומתקן לאיסוף גחלים.

 

 

פרויקט השימור מומן בעיקרו על-ידי הקרן הקיימת לישראל בסיוע המועצה המקומית שוהם, ובוצע על ידי אגף השימור של רשות העתיקות, בסיוע מתנדבים מהיישוב ותלמידי חט"ב יהלו"ם. בסמוך למקום נחנך לאחרונה חניון נוסף לשימוש מבקרי הפארק. החניון, לזכר משפחת שיימש, כולל שולחנות עץ, ספסלים ומתקן לאיסוף גחלים.

  

חניונים ופריחות

בשיא החורף והאביב, מתכסה פארק יער שוהם בכלניות בשלל צבעים. שביל עפר מתפתל בין חורשת אורנים וחולף על פני חניון ויינברג שהוקם לזכרם של אב ובנו, רוכבי אופניים משוהם שנספו בתאונת דרכים. בחניון מתקן חנייה לאופניים, שולחנות פיקניק ומתקני מנגל. בחניון נוסף, שהוקם לזכרו של סא"ל יוסי ברסלר, הוצבו שולחנות פיקניק, מתקני משחקים לילדים ומתחם להדלקת מדורה.

  

תצפיות וספלולים

בסמוך לחניון ברסלר ממוקמת גבעת הספלולים ומפסגתה ניתן לצפות על מישור החוף, השפלה וגבעות השומרון. בראשה, פינת הזיכרון "קצוות הארץ" שהוקמה לזכרו של סמל גיא סודאי, שנפל בלבנון בשנת 1994. בשטח פזורים משטחי סלע מחוררים בשקערוריות שנקראות "ספלולים". הארכיאולוגים משערים שתופעת החציבה בסלעים שייכת לטקסים פולחניים שהונהגו בעולם הקדום, כעין מזבח להקרבת קורבנות. השקעים הגדולים נקראים "מדוכות" ושימשו כנראה כמתקן כתישה לצמחים ולזרעים. 

 

 גבעת הספלולים (צילום: פנינה לבני)

 

סיפורו של פארק יער שוהם 

פארק יער שוהם הוא מושג חדש בתחום איכות הסביבה ומוגדר כיער קהילתי. הוא משתרע על שטח של כ-2000 דונמים בגבעות השפלה ומהווה ריאה ירוקה הצמודה לכרך עירוני. סיפורו של היער החל עם הקמת היישוב הקהילתי בין השנים 1993- 1995. הגבעות המקיפות את העיר סבלו מתהליכי הבנייה והפכו לחצר האחורית המוזנחת ולאתרי פסולת. קק"ל נרתמה למשימת השיקום יחד עם המועצה המקומית שוהם וחברי הקהילה ביישוב.

 

 

השטחים עברו תהליך של ניקוי, קק"ל נטעה עצים, הוכשרו מסלולי טיול ורכיבה על אופניים. התוכנית העתידית נועדה ליצור שביל ארוך שיחבר את פארק הירקון ומקורותיו עם יער שוהם ויער בן שמן. קבוצת מתנדבי פארק יער שוהם עוברת הדרכות בנושאי ארכאולוגיה, היסטוריה, החי והצומח בפארק ומדריכה מדי שנה בעונת הפריחה את המבקרים שמגיעים ליהנות מהיער. 

  

איך מגיעים: יורדים מכביש מספר 1 במחלף לוד ונוסעים צפונה לכיוון פתח תקווה. בצומת אל-על פונים ימינה לכביש 453. ממשיכים עד סופו, לצומת נבלט ושמאלה לכביש 444. מול הכניסה לשוהם פונים ימינה לאזור התעשייה חבל מודיעין ומשם נכנסים ימינה לפארק יער שוהם. ניתן גם להגיע במסלול הליכה רגלי מתוך היישוב שוהם מרחוב קדם ליד מגרש המיני פיץ' בשביל ההליכה המזרחי.

 

לפרטים נוספים: www.shoham.muni.il, טל' 03-9723090,  במזג אוויר גשום להתעדכן במוקד העירוני שוהם 03-9723090