שער הגיא הפך לאתר לאומי עם מרכז מבקרים חדש 

 

האתר הלאומי חאן שער הגיא נחנך לאחר ששופץ והוקם בו מרכז מורשת חדש להנצחת מלווי השיירות ומבקיעי הדרך לירושלים. סיפורם של השיירות, המשוריינים והקרבות על הדרך לירושלים.

 

רשות הטבע והגנים חנכה בתאריך הסמלי כ"ט בנובמבר את האתר הלאומי חאן שער הגיא. האתר עבר תהליך של שיפוץ בהשקעה של מיליוני שקלים והוקם בו מרכז מורשת חדש להנצחת פועלם של מבקיעי הדרך ומלווי השיירות לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות. מרכז המורשת החדש מאפשר למבקרים בו להיחשף ולהכיר מקרוב ובאופן חוויתי ועוצמתי את מורשת הקרבות בדרך לירושלים ואת סיפורם של לוחמות ולוחמי הפלמ"ח האמיצים ביחד עם מלווי השיירות, חלקם אזרחים, שפרצו את הדרך לירושלים הנצורה.

 

המשוריינים שנסעו בדרך אל העיר    צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

 

מסלול הביקור במרכז המורשת נמשך לאורך 5 תחנות מרכזיות בהן:  מיצג פתיחה וסרטון עדויות לוחמים, עמדת דרך, עמדת אלחוט, עמדת אספקה, תחנה חווייתית המדמה נסיעה ברכב משוריין בדרך לירושלים בתקופת הלחימה ומיצג סיום בו המבקרים גם יוכלו לבחון את ערכיהם ביחס לערכי הלוחמים. הפעילות בתחנות הינה אינטראקטיבית בחלקה באמצעות דיסקיות המחולקות לכל מבקר בכניסה, ובסוף משמשות אותו גם לבחירת ערך החשוב לו, שיתלה על לוח הערכים שבאתר.

 

סיפור שער הגיא והחאן

שער הגיא, הידוע גם בשמו בערבית "באב אל ואד"  היה הציר המרכזי בדרך מיפו לירושלים. עוד לפני קום המדינה ובמהלך מלחמת יום העצמאות היווה ציר אסטרטגי חשוב מעצם היותו צוואר בקבוק טופוגרפי המוקף רכסים. בזכות מאפייניו הצליחו הערבים ששלטו באזור לפני המלחמה להציב מארבים ולפגוע בשיירות האספקה שהובילו אנשי היישוב העברי בדרך לירושלים הנצורה. במהלך מלחמת העצמאות התקבלה החלטה בקרב המפקדים להשיג שליטה על האזור כדי למנוע את התקיפות והמטרה הושגה בזכות לוחמי הפלמ"ח.

 

חאן שער הגיא    צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

 

החאן בשער הגיא ומצודת הדרכים נבנו בסוף המאה ה-19 כאשר החאן שימש כפונדק דרכים לצליינים בדרך מירושלים ליפו. המבנים בחאן שער הגיא הוכרזו כאתר לאומי החל משנת 1979. המשוריינים שנותרו לצד הכביש שימשו עדות אילמת למאורעות והקרבות הקשים שניטשו על הדרך הזו אבל עקב בעיות נגישות הציבור לא יכול היה להתקרב אליהם. בעקבות החלטת הממשלה להקדיש את המקום לזכרם ופועלם של מבקיעי הדרך הנצורה לירושלים במלחמת העצמאות הושג התקציב הנדרש וסומנה המטרה והדרך לשדרוג האתר והקמת מרכז המבקרים.

 

אתר לאומי ומרכז מבקרים     צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

 

את ההחלטה להקדיש את האתר הלאומי חאן שער הגיא, לזכרם ופועלם של מבקיעי הדרך הנצורה לירושלים במלחמת העצמאות, קיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני ב-2017. רשות הטבע והגנים עסקה בקידום עבודות תשתית ופיתוח מקיפות שכללו השלמת והסדרת אזור חניה ושבילי הליכה למבקרים, חיזוק ושיפוץ המבנים, טיפוח נופי וכן הקמת מרכז מורשת מרשים וחווייתי עם מייצגים ותכנים מיוחדים המותאמים לייעודו.

 

שאול גולדשטיין מנכ״ל רשות הטבע והגנים מספר: ״עבורי טקס זה מהווה סגירת מעגל מרגשת מאוד. אבי, ירחמיאל גולדשטיין ז"ל, היה ממלווי השיירות בדרך לירושלים במלחמת העצמאות ואף ליווה כקשר את שיירת נבי דניאל לגוש עציון הנצור. בילדותי ספגתי את גבורת הלוחמים והייתי עד להקמת אנדרטת הפורצים, חודשים ספורים לפני מלחמת ששת הימים". הוא מוסיף: "היום,  אפשר להודות, בזכותם ירושלים היא בירת ישראל״.