בריכת המשושים והנחל הארוך ביותר בגולן

 

שמלת קפלים מאבן בזלת שמקיפה בריכה צלולה היא אחד הצילומים המפורסמים ביותר של נחל המשושים בגולן. הירידה התלולה אל הבריכה והטיפוס בחזרה מיועדים אמנם למטיבי לכת אבל אפשר לעשות אותם בנחת בשילוב עצירות קצרות כדי לא להחמיץ את התופעה הנדירה

 

בריכת המשושים בשמורת טבע יהודיה      צילום: רונית סבירסקי

 

נחל המשושים הוא נחל איתן שנובע למרגלות הר אביטל ורכס בשנית בגולן. הוא הארוך ביותר בנחלי הגולן ובתחילתו זורם בתעלה רדודה שמקבלת חיזוק ממעיינות הזורמים אליה והופכת לערוץ עמוק ושופע מים. שיאו של הערוץ בקניון יפהפה עם מפלים ובריכות שביניהם בריכת המשושים המפורסמת שנמצאת בשמורת טבע יהודיה. נקודת המוצא ל-4 מסלולי טיול בנחל המשושים נמצאת במרכז המבקרים של שמורת הטבע יהודיה. שני מסלולים קצרים מאוד ומתאימים לכל המשפחה ושני מסלולים למטיבי לכת, מסלול הבריכה ומסלול הנחל.

 

 מפת מסלולי ההליכה בשמורה      צילום: רונית סבירסקי

 

שביל התצפית

אורכו של המסלול המעגלי כ-300 מטרים והוא נגיד לעגלות ילדים וכיסאות גלגלים. השביל מוביל את מרפסת התצפית הדרומית שמשקיפה אל נופי שמורת הטבע ואל הנחל המשושים והזוויתן, שזורמים כ-100 מטרים למרגלות המרפסת. ניתן לצפות אל החרמון, הרי הגעש בנטל, אביטל, יוסיפון ופרס, ורכס בשנית שמציין את קו הפסק האש עם סוריה. משם ניתן להמשיך למרפסת הצפונית ולחזור אל נקודת המוצא.

 

 מרפסת תצפית ליער יהודיה ונחל משושים      צילום: רונית סבירסקי

 

שביל הדולמן

שביל עפר בצל איקליפטוס פונה מזרחה עד שמגיע אל מבנה שנראה כמו מערה מלאכותית בנויה מגושי אבן בזלת טבעית. האבנים יוצרות פתח כניסה שפונה דרומה. הדולמן הוא קבר קדום שכמוהו נמצאו בעולם התקופה הפרהיסטורית. לגבי הדולמן בגולן החוקרים משייכים אותו לתקופת הברונזה הקדומה או התיכונה בין האלף השלישי לאלף השני לפני הספירה. מהנקודה שבה נמצא הדולמן אפשר להמשיך לאורך המצוק לתצפית על יער יהודיה ולהגיע אל המרפסת הדרומית ומשם לנקודת ההתחלה. אורך המסלול כ-700 מטרים.

 

 מסלול המצפורים     צילום: רונית סבירסקי

 

שביל הבריכה

בריכת המשושים היא שיאו של הביקור בשמורת טבע יהודיה. המסלול הבסיסי הוא באורך 2 קילומטרים וכרוך בירידה תלולה במדרגות  טבעיות שנמשכת בין 20 דקות לחצי שעה ועליה מאתגרת שיכולה להמשך בין 30 דקות לשעה ויותר תלוי בכושר וברצון ליהנות בדרך מהנופים וממנוחה בצל העצים. בכניסה לאתר מקבלים הנחיות שמחייבות להתחיל לעלות חזרה כשעה לפני סגירת האתר וחשוב מאוד להצטייד בבקבוק מים גדול לאדם.

 

במעלה המדרגות היורדות      צילום: רונית סבירסקי

 

השביל היורד אל הבריכה מסומן בתחילתו בשחור ועובר בין עצי אלון התבור האופייניים ליער הפארק השולט בשמורת יהודיה. חוצים דרך עפר רחבה שנקראת הדרך הסורית וממשיכים במורד בשביל סימון אדום, חולפים על פני גשר עץ שמתחתיו זורם הנחל וניתן לצפות ממנו אל קירות המשושים המרשימים. ממשיכים לרדת בשביל המוביל אל הבריכה. המראה שנגלה לעיניים הוא תפאורה מרהיבה של הטבע. קיר בזלת שנראה כמו וילון קפלים ענק יורד בשכבות שמונחות זו על גבי זו עד שנושק למי הבריכה.

 

 גשר מעל הנחל    צילום: רונית סבירסקי

 

מפלון קטן של נחל המשושים נשפך אל תוך הבריכה שגודלה 20X30 מטרים ומהצד המזרחי שלה נישא מצוק הבזלת שמורכב מעמודים שרובם בעלי שש צלעות והם אלה שהעניקו ללנחל ולבריכה את הכינוי משושים. העמודים האלה נוצרו כשלבה רותחת פרצה מהר הגעש וכאשר התקררה יצרה את הצורה שמותירה מעט מאוד רווח בין העמודים השונים. ישנם גם עמודים בני חמש, ארבע ושבע צלעות אבל רובם משושים. כשמסתכלים מקרוב רואים שהעמודים מכופפים במעט. הלבה התקררה מבחוץ והמשיכה לזרום בפנים ועל פי כיוון הכיפוף של העמוד ניתן לדעת לאיזה כיוון היא זרמה.

 

 נחל המשושים חותר בסלעים      צילום: רונית סבירסקי

 

מטיילים שרוצים להעלות את דרגת הקושי יכולים לבחור במסלול שביל הנחל שאורכו 3 קילומטרים והוא יורד אל הבריכה  בדרך הסורית  בשביל המסומן בכחול. השביל חוצה כרם זיתים ויורד אל ערוץ הנחל. חוצים את הנחל ומטפסים בסולם יתדות על מצוק בגובה 3 מטרים. ממשיכים ללכת לאורך הגדה המזרחית של הנחל שערוצו הולך ומעמיק ככל שמתקדמים. מגיעים אל שביל שמסומן באדום חוצים גשר עץ מעל נחל המשושים ויורדים אל הבריכה.

 

המפל שנשפך אל הבריכה     צילום: רונית סבירסקי

 

שביל הנחלים

זהו המסלול האתגרי ביותר בשמורת טבע יהודיה. אורכו 8 קילומטרים ומשך הטיול הוא כשש שעות. הוא כולל ירידות ועליות תלולות ומתאים למטיבי לכת בעלי כושר גופני גבוה מאוד. היציאה למסלול הזה מוגבלת עד לשעה 11:00 ובתיאום מראש בלבד. כמו כן צריך לדאוג לרכב מאסף מחניון יהודיה.

 

 עמודי הבזלת     צילום: רונית סבירסקי

 

הדרך היורדת אל הבריכה מתחילה בשביל האדום משם חוצים את גשר העץ הסמוך לבריכה ומטפסים לכיוון מזרח במעלה תלול אל השלוחה המפרידה בין נחל משושים לנחל זוויתן. מגיעים ליער אלוני תבור ומשם השביל יורד בתלילות לנחל זוויתן תחתון. ממשיכים עד למפגש ערוץ הנחל עם השביל המזומן שחור ומאותה נקודה אפשר לבחור בשתי אפשרויות.  האחת להמשיך בשביל המסומן אדום במדרון תלול לגדה המזרחית של הזוויתן ומשם להתחבר לשביל הירוק עד חניון יהודיה. האפשרות השנייה היא להאריך את המסלול בשעתיים נוספות. להמשיך בשביל המסומן שחור במעלה נחל זוויתן דרך בריכות משושים נוספות שקיימות בשטח. להמשיך לטפס לגדה המזרחית של נחל זוויתן עד המפגש עם סימון שבילים אדום ומשם דרומה כ-800 מטרים אל השביל הירוק וממנו לחניון יהודיה.

 

החי והצומח

שטחה של שמורת טבע יער יהודיה הוא 134 קילומטרים רבועים ויש בה מרחבים פתוחים שמאפשרים תנאי מחייה טובים לחיות הבר. בתחום השמורה חיים יונקים רבים ביניהם: חזירי בר, תנים, שועל מצוי, שפנים, נברני שדה, צבי ארץ-ישראלי ודורבנים. בשמי השמורה ניתן לראות עופות דורסים שדואים ומחפשים טרף. השמורה מהווה אתר קינון גדול לעופות שחלקם כמעט ונכחדו בארץ ביניהם" עיט נצי, רחם ונשר.

 

חרדון מצוי בהופעה חיה       צילום: רונית סבירסקי

יונים מקננות בין המשושים     צילום: רונית סבירסקי

 

יער יהודיה נקרא יער פארק כיוון שהעצים הצומחים בו גדלים במרחק זה מזה ואינם יוצרים צפיפות. העץ הנפוץ ביותר הוא אלון התבור וישנם גם אלה אטלנטית, שיזף מצוי, שיזף השיח ולבנה רפואי. תופעה מיוחדת היא שעצי אלון התבור צומחים מתוך גלי אבנים. החוקרים מעריכים שהבלוטים שנושרים בין האבנים אינם נאכלים על  ידי בעלי חיים וכך מצליחים לנבוט. בנוסף, גלי האבנים שומרים על הלחות של הקרקע והנבט מתפתח בקלות. המרווח הגדול בין העצים גורם לצמיחת עשבייה עשירה, שעורה, תלתן ואספסת שמשמשים מזון לבקר. צמח חשוב שגדל ביער הוא חיטת הבר (אם החיטה) שנושאת את התכונות הגנטיות של החיטה הקדומה ביותר. בסוף החורף ותחילת האביב מתמלא האזור בפריחה של כלניות בצבעים שונים, פשתה, עכנאי וחלבלוב. בספטמבר החצב המצוי בנובמבר חלמונית זעירה ובדצמבר נרקיסים ליד בריכת המשושים, רקפות, נוריות והאטרקציה הוא אירוס החרמון שפורח בין פברואר לאפריל בגווני סגלגל ושחור.

 

 ספסל בצל עץ שיזף      צילום: רונית סבירסקי