יער ראש ציפור - טבע בלב העיר הגדולה

 

הטבע הכי עירוני שיש ממוקם בפארק העצום שנקרא גני יהושע בתל אביב ויש לו גם יער משלו. "יער ראש ציפור" נקרא כך על שום צורת המקור ועין הציפור שנוצרים במבט אווירי במפגש בין נחלי הירקון ואיילון, אבל השם בהחלט הולם גם מבחינת שפע הציפורים שמצייצות בשטח. קריאות העורבים, המיית היונים, געגוע הברווזים וציוצי הציפורים נשמעים בתוך הטבע הירוק ובאמצע זורמים פלגי הירקון.

 

תצפית נוף מ"עין הציפור"      צילום: רונית סבירסקי

 

שבע טחנות

תחילתו של המסלול באתר "שבע טחנות" שהוקם במאה ה-19. בחפירות שנערכו במקום נמצאו שבעה זוגות אבני ריחיים שנתנו לאתר את שמו. בשטח נותרו קירות המבנה העתיק שעבר תהליך שימור, אמת המים שהובילה את המים לטחנות ואבני הבזלת העצומות "הרכב" ו"השכב" שטחנו את גרעיני החיטה. מסביב שטים ברווזים ואווזים, יונים מתקבצות סביב מטיילים שזורקים להם פרורי לחם ועל השבילים נראים רוכבי אופניים וספורטאים שמתאמנים בריצה. הדרך מוצלת בעצי אקליפטוס ואפילו בימי הקיץ השרביים חשים בבריזה קלה בלב היער.

 

מתחם שבע טחנות     צילום: רונית סבירסקי

 

היער משתרע על פני כ-500 דונמים ותוחמים אותו אפיקי נחל הירקון ואיילון. שפע של עצי אקליפטוס, סייסם הודי ואלון התבור מעניקים תחושה של טבע כפרי. קק"ל נטעה במקום משנות ה-50 של המאה ה-20 אלוני תבור, אלה אטלנטית, אלת המסטיק, כליל החורש, אחירותם החורש והרדוף הנחלים. במבצע קהילתי בשיתוף חניכי תנועת צופי תל אביב שתלו ברחבי היער פרחי בר.

 

מפגש הנחלים שיוצר את ראש הציפור      צילום: רונית סבירסקי

 

אגנים ירוקים

פרויקט אקולוגי יוצא דופן שנקרא "אגנים ירוקים" נבנה על ידי מומחים לטיהור מים ומדמה תהליכים שהתרחשו באופן טבעי בשטחי ביצות. מעקב אחרי צמחי ביצה חשף את העובדה שהם מהווים בית גידול לחיידקים ואורגניזמים שמסוגלים לפרק חומרים רעילים והצמח סופח או מנדף אותם. הפעולה נערכת על ידי פוטוסינתזה של השמש. כדי לבצע את התהליך הובילו מים מזוהמים מהירקון אל בריכת איגום גדולה וממנה הם מוזרמים אל ארבע בריכות גידול שונות. בכל בריכה יש מצעי גידול שונים של חצץ או טוף ומגוון צמחים שמותאם לתנאי ביצה. מדהים לראות את הצמחייה הירוקה והצפופה שגדלה בבריכות האלה. המים שמוזרמים מהבריכות נקיים ומוחזרים לירקון. מפלוני מים זכים מפכים בבריכות וציפורים חוגגות בתוך הסבך. שלדג, אדום החזה, כחלילית עצים ותוכי דרארה, המיינה ההודית , שברחו מהצפארי הסמוך, מוצאים מקומות קינון ושפע של מזון.

 

"אגנים ירוקים", פרויקט אקולוגי לטיהור מי הנחל    צילום: רונית סבירסקי

 

טבע עירוני

בסמוך ל"אגנים הירוקים" ניצבת פרגולה ובצלה ספסלי אבן מסודרים בחצי גורן שמאפשרים לקבוצות לשבת במקום ולקבל הסברים. משם עובר המסלול דרך שטח של עצי "חושחש" שנטעה קק"ל כדי להחזיר למקום את תחושת הנוף ההיסטורי של הפרדסים שהיו בו במאה ה-19. ממשיכים בשבילים המסומנים של הפארק כשאחד מיועד לרוכבי אופניים והשני להולכי רגל ולריצה. 

 

רצים לצד הנחל    צילום: רונית סבירסקי

 

הולכים לאורך אפיק הנחל, צופים בסירות קייאק ששטות במים, ברוכבי האופניים ובמטיילים שהולכים להנאתם על השבילים או בשטח המיוער. מגיעים לנקודה הגבוהה ביותר ביער שהייתה בעבר הר אשפה והפכה לנקודת תצפית מרשימה. זהו המקום שהמושג "טבע עירוני" מקבל את מלוא המשמעות. על רקע המגדלים הצומחים בעיר, נתיבי איילון ומסילת הרכבת, זורמים נחלי הירקון והאיילון בתוך סבך ירוק. 

 

קייקים בירקון    צילום: רונית סבירסקי

 

מגבעת התצפית שזכתה לשם "עין הציפור" רואים את מפגש הנחלים, מרכז רבין, אוניברסיטת תל אביב וממזרח את מרחבי הפארק. במורד הגבעה ניצב גן הרפתקאות שהוקם על ידי קק"ל בשיתוף חברת גני יהושע ועירית תל אביב. בצל העצים הוצבו שולחנות פיקניק, ספסלי ישיבה ומתקני משחק מעץ. בין המתקנים אומגות, גשרי חבלים, נדנדות, קרוסלות, מנהרות זחילה ומגלשות.

 

נופי יער ראש ציפור    צילום: רונית סבירסקי