אלסקה – שיט קליל או מסע אל ערבות הקרח

 

שתי אזהרות מסע לאלה שמתכננים לטייל באלסקה. מי שכבר ביקר באזורי הקרחונים בצ'ילה ובארגנטינה בדרום אמריקה, אין לו מה לחפש באלסקה הקלאסית. הטיולים לחובבים מתמקדים בקרוזים על קו סיאטל-סיוורד ואילו הטיולים למביני עניין מתחילים באנקורג' ומשם צפונה. מאתגר יותר אבל לפחות מצדיק את המסע לאלסקה.

 

גליישר בצילום אווירי     צילום: רונית סבירסקי

 

מאה אלף קרחונים

פירוש השם אלסקה הוא "הארץ הגדולה". יש בה למעלה מ-3,000 נהרות, 1,800 איים, יותר מ-100,000 קרחונים, 9 פארקים לאומיים ושני יערות גשם עצומים. שיט בספינות גדולות עוצר בחמש עיירות קטנטנות, שמתגוררים בהן מאות תושבים. תמצאו בהן רחוב ראשי עם חנויות תיירים ממוסחרות ופעילויות שכולן סובבות סביב השיט שמהווה את מקור פרנסתן העיקרי. השיט יוצא מסיאטל או ונקובר, עוצר בקצ'קן, אייסי סטרייט פוינט, ג'ונו, סקגווי ומסתיים בסיוורד.

 

במהלך השיט תוכלו להתקרב ל-2 קרחונים, תצעדו לצד 4 נהרות ואם תצליחו לראות יותר מדב אחד, 2 נשרים וזנב לוויתן, הצלחתם בגדול. לעומת זאת אם תתחילו את המסע באנקורג' ומשם אל לבה של אלסקה תזכו לראות את אלסקה במלוא יופייה. הנקודה הראשונה היא העיירה טלקיטנה (Talkeetna) שממוקמת על מפגש שלושה נהרות וסמוכה להר מקינלי. בפארק הלאומי ויילד ריבר (Wild River) אפשר לצפות בסביבתם הטבעית בעשרות בעלי חיים ועופות, איילים (מוס), צבאים שחורי זנב, דובי גריזלי ודובים חומים. ניתן להגיע אל הפארק בשיט בסירת ג'ט על נהר סוסטינה החוצה את העיירה.

 

 צבי שחור זנב    צילום: רונית סבירסקי

 

דובי גריזלי, איילים, זאבים ושועלים 

מטלקיטנה ממשיכים לשמורת הטבע דנאלי (Denali) שמציעה נופי הרים ירוקים, פסגות מושלגות, ערבות קרח ושפע של בעלי חיים ביניהם, דובי גריזלי, איילים (מוס), צבאים, נשרים מסוג עיטם לבן-ראש ושועלים. בשמורת דנאלי מצויות שלוש פסגות ההרים הגבוהות ביותר בצפון אמריקה והן אפופות רוב ימות השנה במעטה עננים. התקופה הטובה ביותר לבקר בשמורה היא בחודשי הקיץ בין יוני לספטמבר. השמש שוקעת בשעות הקטנות של הלילה וזורחת אחרי שעתיים, כך שיש לכם ימים ארוכים לטייל ולצפות בחיות.  בפארק מצויים מספר רב של קרחונים והמפורסם שבהם הוא מולדרו (Muldrow) שאפשר לצפות בו ממספר זוויות. יש במקום למעלה מ-167 מיני ציפורים, 39 מיני יונקים ביניהם מספר מינים של דובים, איילים צפון אמריקנים, זאבים, בונים, שועלים, סנאים ומאות סוגים של צמחים ועצים.

 

דב חום     צילום: רונית סבירסקי

 

לודג'ים ללינה בפארק נמצאים באזור המכונה קנטישנה (Kantishna) ובסמוך נמצא ה-Wonder Lake שממנו ניתן להשקיף על נופי הר דנאלי. כיוון שאינכם תלויים בלוח זמנים של קרוז תכננו את הטיול כך שתוכלו להישאר במקום במידה ויורד גשם והמקום שרוי בערפל ולחכות שמזג האוויר יתבהר. בשמורה קיים מרכז מבקרים וצוות מדריכים שעומדים לרשות המטיילים. הרינג'רים בפארק מקיימים הדגמת נסיעה במזחלות ולאחריה ניתן להחליק על השלג בעזרת כלבי ההאסקי המקומיים. ניתן להגיע לפארק באמצעות רכבת היוצאת מאנקורג' או בטיסות צ'רטר.

 

מלפפון ים שנפלט לחוף בשפל    צילום: רונית סבירסקי

 

מטוסים קלים מעל הקרחונים

אחת החוויות הגדולות בטיול לאלסקה היא טיסה מעל הקרחונים. פסגתו של הר דנאלי מתנשאת לגובה 6,200 מטרים מעל פני הים וניתן להזמין טיסה במטוסים קלים לתצפית מעל השמורה ואפילו לנחיתה על הקרחון. מטפסי הרים מקצועיים יכולים לטוס למחנה הנמצא על מורדות ההר וממנו להגיע אל הפסגה.

 

במטוס קל מעל קרחונים ונהרות אדירים     צילום: רונית סבירסקי

 

עיירות קטנות פזורות במרחבי אלסקה ואם יצאתם למסע שמאפשר לכם לטייל ללא הגבלת זמן תוכלו לבקר במקומות כמו קורדובה (Cordova), איגל (Eagle), אקלוטנה (Eklutna) ופיירבנקס (Fairbanks). פיירבנקס ממוקמת בלב אלסקה ומהווה מרכז שממנו יוצאות טיסות ורכבות ליעדים שונים. ב-1902 התגלו באזור פיירבנקס סימני זהב והעיירה נסחפה בטירוף "הבהלה לזהב" בדומה לעיירות אחרות באלסקה. בניית מסילת הרכבת והפיכת פיירבנקס לבסיס צבאי חשוב נתנה למקום דחיפה כלכלית נוספת וב-1968 התגלה בה מצבור נפט שהפך אותה לעיר כלכלית מרכזית באלסקה. בפיירבנקס מציעים למטיילים פעילויות של צפייה בזוהר הצפוני, סקי, טיפוס קרחונים, הוקי קרח, טיולי מזחלות וטיולי שטח מודרכים. במרכז המחקר של רוברט ווייט (White) ניתן לראות איילים וצבאים. בנהר Chena מצויים מעיינות חמים פתוחים לרחצה.

 

קרחון מנדלהול     צילום: רונית סבירסקי

 

הרי געש, נהרות וקרחונים מתנפצים

מפיירבנקס ממשיכים בדרך נוף מהיפות באלסקה אל העיירה קופר סנטר, בלב עמק נהר קופר. משם אל העיירה צ'יטינה (Chitina) ובטיסה אל שמורת הטבע רנגל סנט אליאס, שניתן להגיע אליה גם בנסיעה של יומיים מדנאלי. רנגל סנט אליאס היא אחת השמורות הפראיות וההרריות בצפון אמריקה. אזור צפוף של קרחונים והרי געש, יערות ונהרות אדירים. הדרך הטובה ביותר להתרשם מהפארק היא מהאוויר ולרשות המבקרים עומדים מטוסי פייפר שיוצאים לסיורים מודרכים. אטרקציה נוספת היא הליכה על קרחון Root במסלול המוביל אל בריכות טורקיז, מפלים ומעברים צרים בין גושי הקרח.

 

 בריכות טורקיז    צילום: רונית סבירסקי

 

חוזרים בטיסה לצ'טינה ומשם בנסיעה אל העיירה ואלדז (Valdez) בדרך נוף יפהפייה  דרך מעבר תומפסון (Thompson Pass), קניון קיסטון (Kestone Canyon), מפלי Breidal Veil Falls, מפלי Horsetail וקרחון Worthington. ואלדז ממוקמת על חוף מפרץ הנסיך וויליאם (Prince William Sound), שופע קרחונים ובעלי חיים. אחד הקרחונים המרשימים הוא קולומביה שנמצא בנסיגה מתמדת ומותיר אחריו שברי קרח מפוסלים. הוא משמיע קולות נפץ עזים כשגושי הקרח קורסים אל האוקיינוס.

 

קרחוני ענק מתנפצים   צילום: רונית סבירסקי

 

היעד הבא הוא חצי האי קינאי (Kennai) והעיירה סווארד. האזור שופע לווייתנים, כלבי ים, אריות ים ועופות מים רבים. אחד הפיורדים היפים באזור הוא Turnagain Arm. יש בו מקלט לחיות בר פצועות שעוברות תהליך שיקום ומוזיאון פתוח לחיות בר של אלסקה. שיט במעבורת חזרה לאנקורג' מאפשר צפייה בדרך בלוויתנים, כלבי ים ועופות מים רבים.

 

נשר מסוג עיטם לבן-ראש ועורב   צילום: רונית סבירסקי

 

כדי לצפות בנופי הים והחופים של אלסקה אפשר לשלב בטיול שיט בספינות קטנות שמסוגלות להגיע לאזורי הפיורדים, המפרצים והקרחונים בניגוד לאניות הקרוז הגדולות. הספינות הקטנות מותאמות לכמה עשרות מטיילים והן מתמקדות בטבע ובנופים ופחות בנושא האוכל והפינוקים. הפעילויות כלולות במחיר השיט וביניהן סיורי חוף עם צוות מדריכים, שיט בקיאקים, שנירקול , חיפוש דובים, סיורים בעקבות הסלמונים וצפייה מקרוב בלווייתנים. אפשרות פשוטה יותר היא לעבור בין העיירות במעבורות שמציעות חדרי לינה בסיסיים ולצאת לטיולים עצמאים בכל אתר ללא הגבלת זמן.

 

אלסקה היא מדינה שכדאי להקדיש לה טיול עומק כדי להבין את ייחודה.