טיפים למטייל העצמאי בקוסטה ריקה 

 

קוסטה ריקה אינה ארץ קשה למטייל העצמאי אבל ישנם דברים שחשוב לדעת אותם לפני היציאה לדרך. טיפים קטנים וגדולים שישדרגו את הטיול וימנעו מכם את השיבושים שמעיבים על ההנאה.

 

1. מזג האוויר המשווני וגשמי המונסון אינם מציקים כפי שחושבים. מתרגלים אליהם בקלות ולומדים ליהנות מיתרונם שמצנן את האוויר החם. חשוב להיות מצוידים בנעלי הליכה טובות ובזוג נוסף של נעליים סגורות. אם יש לכם סנדלי הליכה במים קחו גם אותם. מעילי גשם או שכמיות באיכות טובה, תיק חסין מים להגנה על מסמכים, כסף ומצלמות.

 

פרחי ההליקוניה סאן רמון    צילום: רונית סבירסקי 

 

2. חלק מהדרכים בקוסטה ריקה אינן ברמה גבוהה. ישנם כבישי אספלט חד מסלוליים אבל לא מעט דרכי עפר כבושות גם כשמדובר בכבישים ראשיים. אחת הדוגמאות הבולטות היא הדרך שבין לה פונטנה למונטה ורדה. 30 קילומטרים של שביל עפר שדורש נסיעה איטית.

 

3. חשוב מאוד להצטייד ב-GPS או בתוכנת וויז . לא כל הדרכים משולטות ואם אינכם דוברי ספרדית תוכלו להיתקל בקשיים.

 

4. לא כל המלונות מושלמים. גם כשהם ברמה גבוהה יתכנו פגמים ותקלות. מים חמים שאינם מספיקים אם אתם אוהבים מקלחות ארוכות, רצפות עץ חורקות או מכונת קפה בלי קפה. קבלו את הדברים ברוח טובה ותתמקדו בדברים הטובים. הנופים, הטבע והיופי שמקיפים את בתי המלון מפצים על הכל.

אגם מים במלון EL ESTABLO מונטה ורדה    צילום: רונית סבירסקי 

 

5. בבתי המלון נוטים להמליץ על מסעדות תיירותיות ויקרות שאינן מצדיקות את המחיר. נסו את המסעדות המקומיות. בקשו המלצות מתושבים שתפגשו בדרך ואל תהססו להתנסות באוכל מקומי. בקוסטה ריקה ישנן מסעדות קטנות ביתיות שנקראות SODA ובהן מגישים אוכל טיפוסי בסגנון קסאדו או פחיטה. ברוב המקרים האוכל טעים וזול.

 

6. אם בכל זאת החלטתם לאכול במסעדה טובה או בבית המלון קחו בחשבון שעל המחיר שכתוב בתפריט יש תוספת של 13% מיסים מקומיים ו-10% שרות שמוסיפים אם אתם רוצים או לא רוצים.

 

7. קוסטה ריקה היא ארץ טבע של ג'ונגלים פראיים. רוב הסיכויים שתקבלו המלצות לסיורים ביערות ובפארקים לאומיים לכל אורך המסלול. אנחנו הגענו לשיא של 7 ג'ונגלים בשבועיים והרגשנו שזה קצת חוזר על עצמו. כדאי לבחור מספר מוגדר של סיורים בפארקים המומלצים ביותר.

שמורת מונטה ורדה     צילום: רונית סבירסקי 

 

8. בכל ספרי המסעות והמדריכים תמצאו שהעונה המתאימה לטיול בקוסטה היא העונה היבשה שבין דצמבר למרס. בחודשים האלה יש מעט גשמי מונסון. בעקבות המסע שערכתי אני ממליצה להגיע בחודש ספטמבר ואפילו באוגוסט. מחירי בתי המלון נוחים יותר, אתרי התיירות החשובים והמתקנים האתגריים אינם עמוסים. אבל הסיבה העיקרית שבגללה כדאי להגיע בספטמבר ואפילו באוגוסט היא עונת הטלת צבי הים ב"טורטוגרו". הביקור במקום היה נקודת השיא בטיול שלנו. הלודג' ששוכן בלב שמורת הטבע, הקופים, הטוקנים והציפורים גודשים את העצים מסביב לבקתות. הצפייה בצבות הים הענקיות שמגיעות בשעת החשיכה להטיל את ביציהן על החוף היא חוויה בלתי נשכחת. הישארו שם יומיים כדי למצות את הפעילויות במלואן.

 

9. רמת השירות בכל מקום בקוסטה ריקה היא מהטובות ביותר שפגשתי בעולם. הם נותנים שירות עם כל הלב ושמחים כשאתם נהנים. הכינו מראש שטרות קטנים של דולרים ותנו טיפים ביד רחבה. נותני השירותים שמקובל לתת להם טיפים הם הבל-בוי במלונות, החדרניות, המלצרים ובמקרה של קוסטה ריקה גם הנהגים שמסיעים אתכם, מדריכי האטרקציות והפעילויות האתגריות והמדריכים בפארקים הלאומיים. המקומיים מרוויחים מעט מאוד כסף והטיפים מסייעים להם להתקיים.

 

10. אין צורך להצטייד בבגדים רבים. קחו בגדים קלים ונוחים וסט אחד של בגדים חמים לאזור מונטה ורדה שהוא קר יותר.

 

 גני לה פאז הפורחים בשמורת הר הגעש פואז   צילום: רונית סבירסקי 

 

11. בקוסטה ריקה ישנם כתריסר הרי געש פעילים ושניים מהם ידועים כמתויירים ביותר. הר הגעש ארנל והר הגעש פואז. קחו בחשבון  שההרים האלה נמצאים רוב הזמן תחת מעטה עננים. אל תתעקשו לראות אותם במיטבם. אם הגעתם והם מכוסים, המשיכו הלאה. חבל לבזבז את הזמן בהמתנה להתבהרות.

 

12. טיולים בג'ונגל יכולים להסתיים בצפייה בציפור אחת או שתיים, לטאה או עכביש. אל תגיעו עם צפיות כדי לא להתאכזב. השתדלו ליהנות מהסבך, מהמטפסים המדהימים ומעצם השהייה בטבע המופלא. אם תצליחו לראות גם חיות, הרווחתם.

 

מסע בקוסטה ריקה:

לפרק הראשון במסע - לחיות ביער עננים

לפרק השני במסע - הרפתקה יבשה ורטובה 

לפרק השלישי במסע - אדרנלין בג'ונגל

לפרק הרביעי במסע - מטעי קפה וגנים קסומים

לפרק החמישי במסע - הטלת צבי הים ושמורת טורטוגרו

לפרק השישי במסע - הרי געש ומעיינות חמים

לפרק השביעי במסע - ההר הירוק והסיום הגדול בפארק מנואל אנטוניו 

לפרק השמיני במסע - טיפים למטייל העצמאי בקוסטה ריקה