לונדון - Sky Garden - גן בוטני בקומה ה-35

 

Sky Garden בלונדון הוא אחד המקומות שמכוונים גבוה ואיך שהוא זה לא מצליח להם. גן בוטני יפהפה בין הקומות 37-35 במגדל Woki Toki שמנסה להתעלות על ה-London Eye.

 

הגן השמימי מול נופי לונדון    צילום: רונית סבירסקי

 

לא ספונטנים

הפוטנציאל של Sky Garden גבוה תרתי משמע ובהחלט מהווה מתחרה רציני לגלגל הענק ה-London Eye כתחליף לתצפית פנורמית על העיר באפור. ביקור בלונדון מותנה בתנאי מזג אוויר אופטימליים וזה קורה לעיתים רחוקות. החלק הזה סודר עבורנו באופן מושלם במהלך החופשה שלנו. שבוע ימים של שמש כשהטמפרטורות מטפסות מ-20 עד 29 מעלות ואצל הבריטים ביום גשום לא מפסיקים לדבר על מזג האוויר, תארו לכם מה קורה כשהם זוכים לשבוע של שמש מזרח תיכונית יוקדת.

 

בבניין Woki Toki מצויה האטרקציה שאליה שאפנו להגיע ביום שמש בהיר. היעד הוא גן בוטני שמתפרש על פני שלוש הקומות העליונות 37-35 עם תצפית פנורמית של 360 מעלות על לונדון דרך קירות ותקרת זכוכית. אי אפשר לבקר במקום באופן ספונטני אלא רק בהזמנה מראש דרך אתר האינטרנט. קראנו בהקפדה את ההוראות ופעלנו בהתאם. הכניסה לגן היא ללא תשלום אבל צריך לבצע הזמנה באינטרנט 14 יום מראש. מספר הכרטיסים היומי מוגבל. הכרטיסים תקפים אך ורק לשעה שנבחרה וזמן השהייה במקום מוגבל לשעה. בהגעה ללובי הבניין יש להציג הזמנה או אישור בטלפון הנייד. יש לשים לב שבתקופת החופשות יתכן תור ארוך בכניסה. מרפסת התצפית בקומה ה-35 פתוחה בין השעות 18:00-10:00, 18:00-11:00 בימי שבת וראשון (תרגום מדויק מהאתר הרשמי). מבולבלים? עוד לא סיימתי.

 

תצפית על התמזה    צילום: רונית סבירסקי

 

ישנה אפשרות לכניסה חופשית בין השעות 11:30-10:00 ובין 16:30-14:00 בימי שני-שישי חוץ מחופשות של Bank Holidays והם עושים כל שביכולתם לקבל אורחים אבל בהתאם ללחץ ולביקוש הכניסה אינה מובטחת. Sky Pod Bar פתוח בכל סוף שבוע בין השעות 10:00-07:00 ומ-18:15 ואילך. בימי שבת הוא פועל בין השעות 11:00-08:00 ו-21:15 עד 00:45 בעוד שבימי ראשון הוא פועל בין 11:00-08:00 ומ-21:15 עד 22:30. בתאריכים מסוימים שיש אירועים הם סגורים לקהל. יש להימנע מלהגיע עם תיקים גדולים, שקיות של קניות או מזוודות. אם התייאשתם יש לכם אפשרות להזמין מקום לאחת משלוש המסעדות שפועלות במקום האחת נקראת Fenchurch  בקומה 37, השנייה Darwin בקומה 36 והבר Sky Pod בקומה 35.

 

המגדל הלוהט

לאחר שסיימנו את עבודת הדוקטורט בנושא הביקור ובצענו את ההזמנה שבועיים מראש לשעות הבוקר, החלטנו להוסיף גם הזמנה לקפה ומאפה במסעדת שנמצאת בקומה ה-35. לשם כך בוצעה הזמנה נפרדת. השכמנו קום, הפלגנו במונית עד למרגלות מגדל Woki Toki והרגשנו כמו פרורי לחם זעירים שפוזרו למרגלות המגדל העצום. 4 מנקי חלונות היו עסוקים בסנפלינג בשיא הגובה ונראו כמו חגבים תלויים על חוט. התקבלנו בלובי בחיוך מנומס ונשלחנו למעלית בדרכנו אל האולימפוס. הגן הבוטני מתחיל כבר בכניסה לבניין אבל אסור לצלם. בדיקה ביטחונית מדוקדקת נערכה על תיקי היד במכונת סריקה כמו בשדה התעופה. נכנסו למעלית מהירה שתוך שניות הזניקה אותנו אל הקומה ה-35 והוציאה אותנו לחופשי.

 

נוף מהמרפסת "הסגורה-פתוחה"     צילום: רונית סבירסקי

 

קריאות ההתפעלות שנפלטו מפי המבקרים היו בלתי נמנעות ואכן מדובר בגן יפהפה ובנוף פתוח שמשקיף עד האופק הרחוק. כל המונומנטים המפורסמים של לונדון פרושים על כף היד ונהר התמזה זורם כשאניות שטות מתחת לגשרים כמו במשחק לגו. המרפסת החיצונית הייתה סגורה, כזכור, היא נפתחת בשעה לא ברורה. הזמן שעמד לרשותנו היה שעה כך שהייתה עוד תקווה שנזכה לצאת למרפסת ביום שמש נדיר שכזה. הזמנו קפה ומאפה בשירות עצמי, לקחנו במו שירותנו את המאפה אל השולחן שתפסנו ובעוד אנחנו ממתינים לקפה הספקנו לסייר בין הקומות ולצלם את המראות הנשקפים.

 

גגות לונדון ממעוף הציפור    צילום: רונית סבירסקי

 

האווירה נעשתה באופן מפתיע טעונה כשפקחים לבושים באפודים צהובים הניפו שלטים וביקשו מכל הקהל לפנות את המקום עקב אזעקת שריפה. הקפה נשאר בגן העדן ואנחנו עם הקרואסונים הקרים, שלא זכו מראש להיכנס לפנתאון הצרפתי, ירדנו במו רגלינו 35 קומות. בדרך הצטרפו אלינו כל עובדי בניין Woki Toki שלא נראו ממש מודאגים. את הקפה שתינו בחוץ וכשרצינו לחזור לבניין אחר שעה הבנו למה הכוונה שצריך לחכות בסבלנות בשעות שהביקוש בשיאו. התור הקיף את כל הבניין וזה ללא הבדיקה הביטחונית שמעכבת עוד יותר את תהליך הכניסה. מנקי החלונות נעלמו, חבלי הסנפלינג נותרו מיותמים בחזית הבניין ואנחנו תהינו אם הם יודעים משהו שאנחנו לא יודעים.

 

שיהיה בהצלחה לכל מי שמעוניין https://skygarden.london