וינה - קצפת, שניצל, שטרודל ופסטיבל סרטים ללא תשלום

 

אם חשבתם שווינה היא עיר אירופאית שהולכת לישון בשקיעה, צפויה לכם הפתעה. בשבוע אחד שבו בקרתי בעיר הבירה האוסטרית צפיתי במופע ענק של פול מקרטני, האזנתי לאופרטה, הקשבתי לקונצרט ונכחתי בפסטיבל סרטים. בין לבין נגסתי בשטרודל תפוחי עץ עם קצפת ושתיתי קפה וינאי משובח.

 

מבצר-מנזר    Stift Klosterneuburg      צילום: רונית סבירסקי

 

 

פסטיבל סרטים ללא תשלום

וינה ידועה למביני עניין כעיר של תרבות ללא הפסקה כשחלק לא מבוטל מהאירועים והמופעים פתוחים לקהל ללא תשלום. חשוב להתעדכן מראש בלשכות התיירות כדי לא לפספס. העיר הזו מציעה תערוכות אמנות משובחות, אופרות נפלאות, הצגות, פסטיבלים, מופעי מחול, קונצרטים מקלאסי עד ג'אז, מקהלת נערים מופלאה ובתי יין קטנים שבהם מנגנים לסועדים באופן אישי ליד השולחן. מדי שנה בחודש יולי מתקיים פסטיבל הסרטים ברחבת בית העירייה (Rathausplatz). בחזית המבנה המפואר ניצב מסך ענק שעליו מוקרנים סרטי איכות ללא תשלום. שורות סדורות של כסאות עומדים לרשות הקהל ובמרחב הסובב את הבניין ממוקמים דוכני בירה, נקניקיות, קוקטיילים, עוגות וקפה. 

 

קפה ועוגה וינאית    צילום: רונית סבירסקי

 

 

מוזיאון א-סימטרי

ביקור במוזיאון "הונדרטוואסר" (Museum Hundertwasser) הוא חוויה בפני עצמה. האמן היהודי שהפך לאחד מסמלי האמנות המודרנית בווינה, בנה ועיצב את המוזיאון ברוח האמנות המאפיינת אותו. המבנה הצבעוני בולט למרחוק בין בתי הרחוב. בית הקפה במוזיאון מעוצב במרצפות שחור-לבן ובאלמנטים דקורטיביים צבעוניים שהופכים אותו ליצירת אמנות. בכל האלמנטים, המדרגות, החללים והיצירות המוצגות במוזיאון שולטת א-סימטריה. התצוגה כוללת מגוון גדול של ציורים, תוכניות אדריכליות בעיצובו והצעות מיוחדות לדגלי לאום. המוזיאון מארח בשתי הקומות העליונות תערוכות מתחלפות חשובות. 

 

                     

                                           חדר האמבטיה בדירתו הפרטית של האמן "הונדרטוואסר"    צילום: רונית סבירסקי

 

בקומה העליונה של הבניין שאינה פתוחה לציבור נמצאת דירתו הפרטית שבה התגורר עד מותו. הוא הצליח לתכנן גינה פורחת על גג הבניין ותכנן את דירתו בצבעים המאפיינים את יצירותיו. המטבח והאמבטיה מעוצבים באריחים צבעוניים בעיקר בשחור, לבן  ואדום. פול מקרטני הצליח לתפוס כמה שעות של שלווה בדירה הזו בערב פתיחת תערוכת הצילומים של לינדה.

 

ארמונות שהפכו למוזיאונים

אחד המאפיינים הבולטים בתחום האמנות בווינה הם ארמונות מפוארים שהפכו למוזיאונים. שני המפורסמים והיפים ביותר הם שנברון וארמון בלוודר. הארמונות פורשים בפני המבקרים מראות ופרקים היסטוריים מתקופת האימפריה ההבסבורגית. ישנם חדרים שנותרו בהם הרהיטים המקוריים, בחללים אחרים מוצגות תערוכות אמנות של ציירים אוסטרים מפורסמים ואל כל אלה מצטרפים גנים יפיפיים מעוצבים להפליא שמקיפים את הארמון.

 

 הארמון העליון ב"בלוודר"   צילום: רונית סבירסקי

 

ארמון בלבדר מעוצב בסגנון ברוקי מרשים.  הוא נבנה על ידי הנסיך איגון מסבוי כארמון קיץ בתחילת המאה ה-18. "בלוודר" כולל שני ארמונות, האחד ניצב בראש הגבעה והשני בתחתית המדרון וביניהם גנים מעוצבים כיצירת אמנות. הארמון העליון הפך לגלריה שמציגה יצירות אמנות של אמנים אוסטריים בני המאה ה-19 וה-20 ביניהם גוסטב קלימט שאחת מיצירותיו המפורסמות "הנשיקה" מוצגת במקום. אמנים נוספים שעבודותיהם מוצגות הם איגון שילה, אוסקר קוקושקה, הרברט בוקל,  ופריץ ווטרובה. בארמון התחתון מוצגת אמנות אוסטרית מימי הביניים ומוזיאון הבארוק האוסטרי. "דירת הרווקים" של הנסיך איגון שומרה כפי שהייתה עם חדר שינה בזהב בסגנון רוקוקו וחדרי אירוח מצופים בשיש.

 

 

ארמון שנברון   צילום: רונית סבירסקי

 

 

חיי מלכות וגן חיות העתיק בעולם

ארמון שנברון הוא פאר היצירה המלכותית של השליטים ההבסבורגים. חלק ניכר מחדרי הארמון כוללים את פרטי ריהוט, כלים ואביזרים ששימשו את בית המלוכה. אולם הסעודות עם שולחן ערוך שכולל כלי כסף, זהב וקריסטלים, ציורים, פרסקו, נברשות ושטיחים. ישנו סלון סיני מעוטר בעבודות יד,  חדר עם מיניאטורות פרסיות והודיות, חדר גובלנים וחדר מראות. חדרי השינה הפרטיים, חדרי העבודה האישיים והתמונות של בני המשפחה מספרים את סיפורו של בית המלוכה שהיה ואיננו עוד.

 

נמר טיגריס בגן החיות העתיק ביותר בעולם   צילום: רונית סבירסקי

 

במרחבים הגדולים שמקיפים את ארמון שנברון אפשר לטייל בגנים מרהיבים, בחורשת עצים, לצפות במזרקה מפוסלת ולהגיע עד לראש הגבעה לתצפית על העיר והגגות האדומים. גינת הארמון כוללת את בית הדקל שהוא חממה משנת 1882 שבה מגדלים פרחים טרופיים. גן החיות שנמצא במקום הוא העתיק ביותר בעולם. הוא הוקם ב-1752 על ידי הקיסר פרנץ שטפן. אפשר לראות בו דובים, נמרים, פינגווינים, סוריקטות, קופים, ג'ירפות, אנטילופות, דובי פנדה וכלבי ים. בתום יום של תרבות ואמנות אפשר לקנח באחד מבתי הקפה הווינאים עם שטרודל תפוחי עץ חמים עטוף בערימת קצפת קלילה לצד קפה ריחני.  

 

תצפית פנורמית ומבצר-מנזר

קפיצה קטנה לעיירה קלוסטרניובורג שנקראת על שם מבצר-מנזר עתיק Stift Klosterneuburg‬ שמושך אליו אלפי מבקרים. העיירה ממוקמת מצפון לווינה בנקודת תצפית פנורמית על העיר ונהר הדנובה. אזור עשיר בכרמים, יקבים ושמורות טבע. המבצר הוא מבנה מפואר מוקף בגנים מטופחים וכולל חללים עם יצירות אמנות, פסלים, כנסייה מרשימה בעלת ויטראז'ים וציורי קיר יפייפיים ומרתפי יין.