איטליה - מחוז אומבריה, המפלים הגדולים באירופה ועיירות עתיקות נסתרות

 

המפלים הגדולים ביותר באירופה, עיירה בת 2500 שנים שנחשפו בה מרתפי ענק וחוות חקלאיות שאפשר לעבוד בהן, ללון ולטעום ממאכלי בעלי הבית שמבוססים על הגידולים, זו אומבריה האיטלקית שמצדיקה קפיצה קטנה לחו"ל

  

עיירות ציוריות מימי הביניים   צילום: רונית סבירסקי

 

לישון עם החקלאים

במחוזות הכפריים של אומבריה, לציו ואמיליה רומאניה הולך ומתבסס נושא החוות החקלאיות האורגניות שפתוחות למבקרים "אגרו-תוריזם". חלקן מציעות יקבי בוטיק ואחרות גידולים האופייניים לאזור. הרבה מאוד כרמי זיתים, בתי בד לייצור שמן זית וכל אחת מהן מגדלת גם גן ירק שמשמש לתצרוכת האישית. בחוות מסוימות ניתן ללון ביחידות אירוח, אפשר לעבוד עם בעלי החווה במשק ולהתענג על ארוחות תוצרת בית שהם מכינים גם לאורחים.

 

חוות חקלאיות שמארחות ללינה, לארוחות ולעבודה בחווה  צילום: רונית סבירסקי

 

עיירה שתלויה באוויר

האירוח בחוות החקלאיות מאפשר למטיילים לצאת לטיולים בני יום באזורים הסמוכים ולקבל טיפים מהמקומיים על המקומות שלא תמצאו בדרך כלל במדריכי הטיולים. העיירות העתיקות והציוריות הן פנינים במחרוזת האיטלקית. גבעות ירוקות שבשיאן עיירה קטנה ומבוצרת כמעט תלויה באוויר על רקע שמי התכלת והעננים הקלילים. אחת מהן היא אורבייטו ORVITO  שהדרך אליה היא הרפתקה בפני עצמה.

 

 סמטאות אבן עתיקות בעיירה אורבייטו   צילום: רונית סבירסקי

 

הדרך הפתלתלה מטפסת במעלה ההר עד לנקודה שבה הכביש נושק לחומה העתיקה והבצורה. מגרש חניה מקורה ענק ממתין לבאים ומשם נכנסים לעיירה במעלית, במדרגות נעות או בשאטל. אפשר לבלות באורביטו יום שלם בסמטאות האבן אפופות המסתורין, בחנויות הקטנות והגלריות. בתי קפה שוקקי אספרסו, פסטות, פיצות וכריכי פאניני מופלאים. אבל אלה הם רק המתאבנים למנה העיקרים של אורבייטו. העיר בת 2500 שנה נוסדה על ידי האטרוסקים ונודעה בחשיבותה באזור. היא יושבת על שולחן וולקני בגובה רב מעל נהר פאליה PAGLIA, אחד מיובלי נהר הטיבר.

 

סמטאות בנות 2500 שנים

סיור באתריה השונים של העיירה מוביל אל הכיכר המרכזית "כיכר הרפובליקה" שבה ניצבת כנסייה סנט אנדריאה, העתיקה ביותר מהמאה ה-11. לצדה ארמון העירייה שבו ישב הממשל בימי הביניים במאה ה-12. בתקופת הרנסנס נבנתה החזית מחדש עם מרפסת בסגנון גותי שעליה נהגו שליטי העיר לשאת את נאומיהם. בסמוך ניצב ארמון העם שהשתמר כמעט בשלמות מהמאה ה-12 עם מגדל פעמונים מרשים.

 

 הדומו של אורבייטו - פנינה ארכיטקטונית   צילום: רונית סבירסקי

 

הקתדרלה DUOMO של אורבייטו היא מלאכת מחשבת שמושכת תיירים רבים ואנשי מקצוע בתחום האדריכלות. האדריכל, מאיטני, בן המאה ה-13 שהיה בין המזוהים ביותר עם הסגנון הסיינזי SIENESE  STYLE תכנן ועיצב את הקתדרלה על פי עקרונות רומנסקים עדינים תוך שהוא משתמש בגווני האבן הצבעונית המיוחדת שמאפיינת את האזור. התוספות המאוחרות יותר מביאות איתן את הסגנון הגותי והרנסנסי שמשתלבים היטב בעיצוב המקורי.

 

אתר מיוחד נוסף הוא באר סן פטריציו שנחשבת לפלא הנדסי הידראולי מתקופת הרנסנס מעשה ידיו של אנדריאה די סנגאלו. שני גרמי מדרגות לוליינים של 248 מדרגות כל אחד מהם יורדים אל עומק פני המים כ-60 מטרים והדרך כולה מנוקדת ב-72 חלונות גדולים שנחצבו בקיר ההר. הנקודה שבה ממוקמת הבאר משקיפה אל נופי העמק בתמונה פנורמית יפהפייה.

 

הסיור שלא תרצו לפספס

התגלית שהופכת את אורבייטו לאתר חובה היא חשיפת מרתפי הבתים העתיקים שנפתחו לסיורים ב-2012. צורת החיים המבודדת והצורך באספקת מזון ומים גרמו לתושבי אורבייטו לחפור מרתפים עצומים מתחת לבתיהם. 1200 מרתפים פרטיים חצובים בסלע ההר מתחת לכל בית. המרתפים שימשו לבניית בורות מים עמוקים שקיבלו את מימיהם מפתחים עליונים שדרכם נכנסו מי הגשמים. הם בנו בתי בד להפקת שמן זית, מחסנים לבקבוקי יין, מקומות אחסון למזון יבש וקולומבריום לגידול יונים. חדרי ענק שנראים כמו כוכים קטנים ומוכרים בארץ ממערות בית גוברין שימשו לתושבים מקור מזון בטוח גם בימים שבהם לא ניתן היה לרדת לעמק לחדש אספקה. עד כה נפתחו לציבור מרתפי ענק שהיו שייכים לשני בתים והסיור בהם נמשך כ-45 דקות. ההרשמה לסיורים במשרד קטן מול הקתדרלה DUOMO.

 

מרתפים חבויים שנפתחו למבקרים    צילום: רונית סבירסקי

 

פיקניק בין המפלים

אתר נוסף שנכנס לרשימת ה"מאסט" באומבריה הם מפלי מרמורה (מפלי השיש) CASCATA TERNI DELLE MARMORE. מפלי המים הגדולים ביותר באירופה הם במקרה הזה מעשה ידי אדם. הצורך לשלוט בכמויות המים שזרמו באזור בתקופה הרומית בערוץ הנחל ויצרו ביצות שורצות יתושים ומלריה, הביאו ליצירת המפלים שנראים כפלא טבע לכל דבר. הם נופלים מגובה של 165 מטרים ויוצרים לאורך הדרך מפלים בעוצמות שונות, אדי מים תלויים באוויר וקשת קבועה שרובצת על המים בשעות שהשמש יוקדת.

 

שצף של מפלים אדירים הגדולים ביותר באירופה עם קשת תמידית  צילום: רונית סבירסקי

 

עם השנים התפתחה תנועה של מטיילים לאזור והוא הפך למתחם סגור עם 5 מסלולי הליכה משולטים שמאפשרים ללכת לאורכם של המפלים מפסגה עד לערוץ הנחל או בדרך הפוכה מהתחנה התחתונה עד לפסגה. המסלולים עוברים בתוך סבך צמחיה וחלקם מתחת למפלי מים שוצפים. גשרי עץ, מרפסת תצפית, גנים בוטנים, בריכות נוי ומקומות לפיקניק שמאפשרים למטיילים לשהות במקום יום שלם.

 

אתרים נוספים ידועים ומוכרים יותר בחבל אומבריה שכדאי לבקרם כשמטיילים באזור הם:  העיר פרוג'ה, אגם טרסימנו, העיירות אסיזי. פוליניו, ספולטו, טודי, גוביו ונרולה שהיא על גבול אומבריה ומחוז לציו. בכל עיירה קטנה תוכלו לעצור לקפה איכותי או לארוחה איטלקית מלווה ביין הבית ולהתגעגע עוד לפני שעזבתם.