פסטיבל מספרי סיפורים ה-28 עם עשרות מופעים


 

תיאטרון גבעתיים מקיים את פסטיבל מספרי הסיפורים ה-28 עם אלפי סיפורים, מאות משתתפים, עשרות מופעים בעשרה ימים, ביניהם חוגגים 100 שנים לעיר גבעתיים, סיפורי רופאים, סיפורי מרוקו - 60 שנה ל"מבצע יכין", 80 שנה ללח"י והצדעה לשחקן גבי עמרני. בתאריכים 28-18 בספטמבר 2021

 

 

הפסטיבל, שהתקיים לראשונה ב-1993 בניהולו האמנותי של מספר הסיפורים, איש התיאטרון, הסופר, המשורר ואיש התקשורת יוסי אלפי, הפך בעשורים האחרונים לקאלט. הפסטיבל מספר את סיפוריה של מדינת ישראל ותושביה דרך עיניהם של מאות מספרים, אנשי תקשורת, אמנים, אנשי צבא, פוליטיקאים, אנשי תעשיית הבידור, משוררים וסופרים מכל קצוות החברה הישראלית  על כל גווניה. לצד פאנלים בנושאים מגוונים יתקיימו מופעים של טובי ובכירי אנשי התרבות.


סלוניראקים כולם    צילום: גיל לופו

 

בין המשתתפים בפסטיבל השנה יהיו: עמוס ידלין רוני גמזו, מרים פרץ, פרופסור שמעון שטרית, דויד עברי והאמנים - ליא קינג, רבקה מיכאלי, נתן דטנר, יורם טהרלב, ננסי ברנדס, דודו פישר, דויד קריבושה, אורלי וגיא, יואל ריפל, בוקי נאה, איתי אנגל, אודיה קורן, חני דינור, נתן סלור, רוני סומק וחיים רחמני, המופע החדש של קובי אשרת ויוסי אלפי "סלוניראקים", הגבעטרון – "שקדים וצימוקים" יוסי אלפי והגבעטרון ונוספים. כמו כן יתקיים ערב מיוחד של אמני ישראל המצדיעים לגבי עמרני בהשתתפות חברים מעולם התיאטרון הקולנוע והטלוויזיה.

 

נתן דטנר ואורית וולף עם אלביס וסינטרה     צילום: יואל לוי

 

פאנל חגיגי בנושא 100 שנה לעיר גבעתיים יעסוק בעיר הקטנה שהפכה בשנים האחרונות להיות בית מרכזי לאמנים רבים בישראל. דרך איכות החיים, ההשקעה בדיור, תרבות ותחבורה, הפכה גבעתיים, שהיא גם הבית הרשמי של פסטיבל מספרי סיפורים מיומו הראשון, להיות מרכז תוסס עבור אנשי תרבות רבים בישראל.

 

אמני ישראל מצדיעים לשחקן גבי עמרני   צילום: ינאי יחיאל

 

הדלפות בתקשורת, סיפורי סבתות, לדינו ויידיש

היסטוריונים יספרו על כישלונות היסטוריים אשר הטו את הגורל ברגע אחד ב-180 מעלות. דגש נוסף בפסטיבל השנה יבוא לידי ביטוי בשלושה אירועים שונים שבמרכזם סיפורה, שימורה ועתידה של שפת היידיש. מהכיוון השני של שפה יהודית עתיקה יתקיים גם פאנל על שפת הלדינו ועל העולם הסודי שהיא שומרת בתוכה.

לצד אלה יתקיימו גם פאנלים בנושאי משפחה, עדות ויהדות – יוסי אלפי יספר על יהדות עיראק דרך סיפורם האישי והמרתק של משפחתו, שהייתה חלק מהמחתרת היהודית בעיראק באירוע שיציין 80 שנה למחתרת.

 

הגאונים מוילנה – סיפורי ליטאים, ערב מיוחד המביא את סיפורה של וילנה על המעברים בין רוסיה, פולין ועד עצמאותה. יהדות וילנה ידעה דרמות קשות אך הוציאה מתוכה רבים בעלי שם בינ"ל כמו מארק שאגאל, אבא קובנר, יאשה חפץ ועוד. בפאנל ישתתפו קובי לוריא, פרופ' מוטי זלקין, השף שמיל הולנד, מיקי קנטור, מיכאל קובנר ועוד.

 

אלון אוליארצ'יק    צילום: אילן בשור

 

רינה מצליח, בועז ביסמוט, ד"ר קלוד סיטבון ואחרים על המסורת של הבית הטוניסאי בו גדלו. פאנל מיוחד של בני העדה המרוקאית בהם חיים אוליאל, אבנר דן עו"ד ציון אמיר ועוד יציין 60 שנה למבצע "יכין" בו עלו בני העדה.

 

הצדעה מיוחדת לציון 60 שנה למרכז הרפואי איכילוב - גיבורי הקורונה, בכירי הרפואה הישראלית: פרופ' גמזו, פרופ' מטות, האחות איריס ברמן מטיפול נמרץ קורונה, פרופ יריב יוגב מנהל ביה"ח ליולדות, ד"ר אבי הסנר, פרופ' אביבה פתאל, פרופ' יוסי קלאוזנר והיסטוריונית ביה"ח הגב' אביבה שמר. 

 

פאנל אחר יעסוק בתופעה ישראלית ייחודית - סיפור האהבה בין העדה היקית לתימנית, בו ישתתפו הזמרות דפנה ארמוני וענת טוביה, ולצידם פרופ' איתמר רז (נכדו של איתמר בן אב"י ואשתו לאה אבו ג'דיד התימנייה), כמו כן ישתתפו זוגות מעורבים של ייקים ותימניות, ותימנים עם ייקיות.  

 

הפאנל "מקורות יודעי דבר" על ההדלפות המשפיעות והגדולות בעולם התקשורת בהשתתפות העיתונאים: רונן ברגמן, שמעון שיפר, נחום ברנע, סמדר פרי וענת לב אדלר, שיספרו על מאחורי הקלעים של עבודתם. במהלך הפאנל ינגן וישיר המוסיקאי והזמר אלון אולארצ'יק.

 

פאנל נוסף ומקרב לבבות "האמא של האמא של כל העדות", שידון בקשר המיוחד של נשים עם האמהות והסבתות היקרות שהיו להן מסלוניקי ועד פולין. בהשתתפות שרית סרי, מיכל סנונית ענת אביעד ויהודית אנושי. שירה וסיפורים: מורין נהדר תספר על סבתה מפרס, תמר שאוקי על סבותיה מסוריה והונגריה.

 

המופעים במחיר 101 שקל - 145 שקל, כרטיסים: *8023, Pashbar.co.il