פסטיבלי קיץ, מופעים, הצגות ותערוכות ברחבי הארץ

 

פסטיבל תיאטרון בין-לאומי, פסטיבל כדורים פורחים, פסטיבל סרטים צ'כי, תערוכות חדשות, פארק מים חדש, גלריה חדשה בחצר כנרת, הצגות ומופעי בכורה

 

פסטיבל בין-לאומי חברים גדולים של תיאטרון קטן

תיאטרון מלנקי בתל אביב מקיים את הפסטיבל הבין-לאומי החמישי "חברים גדולים של תיאטרון קטן". הפסטיבל מעניק משמעות לטכנולוגיה כשפה בתחום התיאטרון ויכלול הצגות בשילוב מציאות מדומה ויצירות בשיתוף עם בינה מלאכותית, מוזיקה אלטרנטיבית וכנס בין-לאומי. במהלך האירוע יועלו הצגות ביניהן: "אני מפחד" של תיאטרון מלנקי, והצגה אינטראקטיבית של קבוצת LARP PARIS מצרפת וההצגה "שכן" ממלטביה. בנוסף, יציגו אמנים מאוסטריה וגרמניה הצגות וירטואליות ויזואליות.

מתי: 6 -9 לספטמבר

כמה זה עולה לנו: 40 -150 שקל

לפרטים: באתר הפסטיבל

 

הפלגה לשום מקום

התערוכה "ההפלגה אל שומקום" היא תערוכת קיץ לכל המשפחה, המתקיימת בבית הנסן - מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה בירושלים. התערוכה מוקדשת לילדים ומציגה איורים נבחרים מספרי ילדים ופרויקטים שונים של המאיירת עינת צרפתי. תהליך היצירה של צרפתי מתרכז בגעגועים הנסתרים מהעין ובפרטים והעולמות הסמויים שהיא יוצרת באיוריה. במסגרת התערוכה יתקיימו סדנאות ואירועים בהשתתפות האמנים ויוצרים נוספים. עינת צרפתי היא מאיירת וכותבת ישראלית שספריה

מתי: 4 באוגוסט – 5 באוקטובר 2023

כמה זה עולה לנו: כניסה חופשית

לפרטים: בית הנסן, רחוב גדליהו אלון 14, ירושלים

 

"פריק שואו" של אומנית הקרמיקה ליאור קסם חממה

גלריית החווה בחולון מעלה את התערוכה "פריק שואו" של אומנית הקרמיקה ליאור קסם חממה. זו תהיה השנה ה-15 של העונה הישראלית לעיצוב, המשמשת כעונת תערוכות בגלריות העירוניות לעיצוב ולאומנות בחולון. התערוכה עוסקת במופעי ראווה וקרקסים חריגים, שהציגו בני אדם בעלי עיוותי גוף מזעזעים ויכולות על-אנושיות. האומנית ליאור קסם חממה חקרה את התופעה והציבה את הנושא במרכז התערוכה. התערוכה מייצגת את הניגודים בין הבידור שבקרקס לבין הרגשות המורכבים שיוצרים מופעי הקרקס. התערוכה מוצגת בארבעה חללי גלריה וכוללת כ-100 עבודות של ליאור קסם חממה, יחד עם כ-50 עבודות שנוצרו על ידי תלמידיה בהשראתה.

מתי: 5 בספטמבר – 31 בדצמבר 2023

כמה זה עולה לנו: כניסה חופשית

 

 עיצוב ליאור קסם חממה    צילום: רן יחזקאל

 

שבוע הקולנוע הצ'כי 2023 בסינמטק תל אביב

מיטב סרטי הקולנוע הצ'כי במהלך שבוע הקולנוע הצ'כי בסינמטק תל אביב. האירוע, שנערך במסגרת חגיגות 50 שנה לסינמטק, מציג סרטים צ'כיים עכשוויים וקלאסיים. את ההקרנות יפתח הסרט "הבוהמי" זוכה בשישה פרסי האריה הצ'כי כולל הסרט הטוב והבמאי הטוב והיה נציג צ'כיה לפרס האוסקר לסרט הבינלאומי הטוב השנה - דרמה היסטורית על המלחין הקלאסי יוזף מיסליבצ'ק. בנוסף, שתי קלאסיקות משנות ה-50 וה-60: "החייל האמיץ  שוויק" ו"על החגיגה ועל האורחים". כמו כן, קומדיה צ'כית טיפוסית "גדוד שריון" והסרט שינעל את הפסטיבל "ארבד", שזכה בפרסי אריה, בנוכחות במאי הסרט ווייצ'ך מאשק.  

מתי: 14-21 באוגוסט 2023

כמה זה עולה לנו: בתשלום

לפרטים: באתר הסינמטק

פרויקט בכורות 2023 במרכז ענב

מרכז ענב בתל אביב משיק את אירוע הפתיחה של פרויקט בכורות במסגרתו ניתנת הזדמנות למוזיקאיות, מוזיקאים והרכבים מקצועיים בתחילת דרכם  לקבל במה במופעי עמידה בבמת המופעים בלובי של מרכז ענב. פרויקט "בכורות" ייפתח במופע של הראפר יותק'ה (יותם זיו) ויחד אתו מופע לייב עם להקה חדשה ועיבודים לשירים הישנים והחדשים במועדון ה״לבונטין 7״ בתל אביב.

מתי: 16 באוגוסט בשעה 20:30

כמה זה עולה לנו: 70-50 שקל

 

יגל הרוש וזיו יחזקאל עם "כתר מלכות לאבן גבירול"

בתיאטרון החאן בירושלים, תתקיים השקת האלבום "כתר מלכות לאבן גבירול", יצירתו של הנגן יגל הרוש. באירוע, יארח הרוש את הזמר והפייטן זיו יחזקאל. האלבום מציג את שירתו הדתית של המשורר הספרדי שלמה אבן גבירול. הרוש מתחקה אחרי סולמות המיסטיקה בהם הולחנו השירים, ולוקח את הקהל לעולם הפילוסופיה והתפילה של המשור.

מתי: 24 באוגוסט, 21:00

כמה זה עולה לנו: 100 שקל

לפרטים: 6226*, 02-5399360, שלוחה 5

 

 

על פני האדמה

מוזיאון פתח תקווה לאמנות מציג תערוכה קבוצתית חדשה: על פני האדמה במתחם גלובל טווארס. התערוכה עוסקת בתהליכים של חורבן ובנייה ומפגישה עבודות אמנות בשני מפלסי המוזיאון: מחסן האוסף וחללי התצוגה של תערוכות אמנות עכשווית. הצגה משותפת של עבודות אמנות שנוצרו בטווח של עשרים עד חמישים שנה אלה מאלה, יוצרת חיבורים ומאפשרת להבחין בהבדלים דוריים בין תפיסות עולם וטכניקות אמנותיות. החלל עצמו מציג מראה חשוף: לבני הבניין גלויות, צינורות נמתחים מעל כמו קווים אדומים, וארון כיבוי-אש אדום ניצב בין העבודות, בבחינת סימני אזהרה המהדהדים את נושא התערוכה. אמנים משתתפים : יעקב אלחנני, מאיה כהן לוי, שרון פוליאקין, עמי רביב, ליאו רוט, אמיר תומשוב. לצד התערוכה: פסלים מעזבון האמנית תמר איתן

מתי: 31-6 באוגוסט

כמה זה עולה לנו: כניסה חופשית

 

 עבודת האמן יעקוב אלחנני      צילום: אלעד שריג

 

פסטיבל כדורים פורחים ישראלי בפארק הבשור

האירוע המרכזי של הקיץ בפארק הבשור בצפון הנגב הוא פסטיבל כדורים פורחים ישראלי, שבו שמי הנגב יקושטו בכדורים פורחים צבעוניים תוצרת כחול לבן. הפסטיבל יפתח בשעות אחה"צ עם בריכות שכשוך בפארק הבשור והקמת קמפינג עצמאי לבאי הפסטיבל. עם רדת החשכה מתחם האירוע יפתח לקהל למופע נייט גלואו (Night Glow) של כדורים פורחים מוארים לצלילי מוזיקה ומסיבה עם להטוטי אש, תהלוכה של קרקס אור, דמויות לד עתידניות, מופעי אורות ומיצגים של אור, אש ולייזר. בשישי, בשעת זריחה, יחלו ההכנות לקראת ההמראה לאוויר של הכדורים הפורחים, תהליך הכולל, פריסה וניפוח של הכדורים. בסיומו שישה כדורים פורחים ינותקו מהקרקע וימריאו יחד במטס בשמי צפון הנגב.

מתי: 11-10 באוגוסט

כמה זה עולה לנו: 149 שקל לאדם (כרטיס למשפחה 130 שקל לאדם)

 צילום: רונית סבירסקי

 

נפתח פארק המים ווטרלנד אילת

פארק המים ווטרלנד באילת נפתח בקיץ 2023 עם מתחם מגלשות ומגדל בגובה 24 מטרים. הפארק כולל 14 מגלשות עם אפקטים טכנולוגיים, בריכות ומתקנים, מתחם ילדים גדול וצבעוני עם מתקני חוויה רטובים, בריכת גלים ממוחשבת, מתחמי מזון וברים, אמפיתיאטרון ובמה גדולה להופעות. בקיץ ובחגים – הפארק ייפתח גם בשעות הלילה וכל מתקניו יפעלו ויוארו בתאורה מיוחדת.

מתי: החל מחודש אוגוסט

 

 

סליחות באירוח ביתי עם נשים וסיפורים בירושלים

12 מארחות מקהילת נשים וסיפורים בירושלים מקיימות מפגשים ופעילויות בנושא סליחות וחגי אלול ותשרי. מפגש מוזיקלי או סדנא, סיור מומחז עם גבאי או ערב פיוטים, הכל באווירה ביתית ובמסורות מגוונות: מתימן ומרוקו ועד אשכנז ולאדינו. האירוח מתקיים בתשלום, בביתן או בשכונה, בתיאום מראש עם המארחות. בין המארחות: אזור העיר העתיקה: אפרת חלמיש בעיר דוד ודפנה קנדל ברובע המוסלמי. במלחה: ג'נט יהודיאן באווירה פרסית ונעמי עמדי בסדנת התבוננות. בנחלאות: חנה בת יעל במופע שירה נשי, דלילה שמש בסיור מודרך מומחז ומאמא רחל עם שולחן ספרדי-לאדינו ירושלמי. בעין כרם: כנרת בוטל ומזל מוטל עם סליחות בנוסח תימן, שושנה ומור קרבסי במופע פיוט. בנוסף, מלכה קוסוביץ בסיורים מודרכים בשכונות החרדיות ושנינה טאוסון בסדנת ציור בגילה.

לפרטים: באתר עיריית ירושלים

 

קבלת שבת על טיילת החומות – סיור מודרך ומנגן

קבלת שבת מוזיקלית למשפחות על החומות. לקראת שבת העיר העתיקה הומה במתפללים העושים את דרכם לכותל המערבי. סיור בעקבות המתפללים לאורך טיילת החומות הדרומית בשילוב תצפיות מעל גגות העיר. סיפורים ואגדות על ירושלים של מעלה וירושלים של מטה, ניגונים ושירים המוקדשים לקבלת שבת. סיום בסמוך לכותל.

מתי: ימי שישי, 11, 18, 23 באוגוסט, 15:30

כמה זה עולה לנו: 90 שקל למבוגר, 80 שקל לילד (כולל כניסה לטיילת החומות, הדרכה ונגן שמתלווה לסיור)

לפרטים: באתר פמ"י

 

סיור סליחות על החומות

סיור סליחות ותצפיות ליליות מטיילת החומות הדרומית והעיר העתיקה עד השעות הקטנות של הלילה.מדריך–נגן מספר על מנהגי חודש הסליחות ומלווה את הסיור בשירים, סיפורים וניגונים.

ממשיכים אל קבר דוד ודרך סמטאות הרובע היהודי ההומות רבבות מתפללים מגיעים סמוך אל הכותל לאמירת הסליחות. בדרך, הפסקת קפה, ביקור באתרים נוספים ברובע וסיום בתצפית על הכותל.מחיר הסיור כולל הדרכה מלווה בקטעי נגינה, כניסה לטיילת החומות, קפה ומאפה וכניסות לאתרים סגורים.

מתי: ימי חמישי, 21:00 עד 1:00 אחרי חצות

כמה זה עולה לנו:  80 שקל לילד, 90 שקל למבוגר

לפרטים: באתר פמ"י

 

 

 

תערוכה חדשה וגלריה חדשה בחצר כנרת

בחדר האוכל ההיסטורי של חצר כנרת נפתחה "גלריית העלמות". התערוכה החונכת את הגלריה החדשה היא "ואולי לא היו הדברים מעולם...", שכל היצירות בה עוסקות בנשים, בהן כמה מהבולטות שבנשות העלייה השנייה: רחל המשוררת, חנה מייזל (מקימת 'חוות העלמות' בחצר כנרת), דבורה דרכלר (מחללי קרב תל חי), רחל ינאית בן צבי ומניה שוחט.

חצר כנרת הוקמה בשנת 1908 במטרה להכשיר בה פועלים חקלאיים יהודים להתיישבות קבע, והייתה מעין מעבדה בה התגבשו רעיונות חברתיים כמו הקבוצה, הקיבוץ והמושב, וכן נוסדו ארגונים ומוסדות כמו 'ההגנה', המשביר, בנק הפועלים ונוספים.

מתי: אוגוסט – 31 באוקטובר 2023

כמה זה עולה לנו: כניסה בתשלום

לפרטים: 04-6709117

 

דייט ראשון – מחזמר קומי

הסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין מעלה את המחזמר הקומי "דייט ראשון". מחזמר עכשווי, ציני, בועט ומצחיק. הוא מצליח להפוך את הקלישאה של דייט ראשון למראה מרירה וקומית על החיים המודרניים בצילה המאיים של המדיה החברתית, הקושי ליצור קשר אנושי על רקע עולם שהולך ונעשה קר ומנוכר, ועל החיפוש הבלתי פוסק אחר אינטימיות אמיתית וחיבור אנושי. ההצגה "דייט ראשון" הועלתה לראשונה בבכורה ב-2012 בסיאטל ובברודווי ב-2013. לאחר מכן הועלתה גם בטוקיו, בואנוס איירס, מלבורן, לונדון ומוסקבה.

מתי: 18 באוגוסט – 28 בספטמבר

לפרטים: 03-6886514

 דייט ראשון   צילום: רדי רובינשטיין