ביובליץ ירוחם - 24 שעות של טבע בהשתתפות הציבור

 

אירוע טבע "ביובליץ" מתקיים מדי שנה בחודשי האביב בירוחם והסביבה. יממה של מעקב ותיעוד אחר עולם החי והצומח בפארק אגם ירוחם בהשתתפות הציבור, הרצאות קצרות, סיורי יום, סיורי לילה, הדרכות ותערוכה של מוזאון הטבע

 

 

עם בוא האביב מתקיים בפארק אגם ירוחם ה"ביובליץ" - אירוע טבע חגיגי בהשתתפות הציבור, שמטרתו מעקב ותיעוד של עולם החי והצומח באזור. לוקחים בו חלק קבוצות של מדענים, אנשי טבע ומתנדבים שעורכים סקר שדה אינטנסיבי בזמן קצוב של 24 שעות. האירוע יתקיים זו השנה השישית בהובלת עמותת דוכיפת לצפרות ואקולוגיה ותיירות ירוחם ביום חמישי, 12 במאי בין השעות 22:00-08:00.

 

 

אווירת פסטיבל ומפגש עם מדענים

אווירת הביובליץ מזכירה פסטיבל והזמן הקצר העומד לרשות המחקר בשטח, הופך את העניין לדינמי הרבה יותר. האירוע מאפשר גם איסוף מידע מדעי חיוני ורלוונטי לגבי קבוצות חי שונות, גילוי ותיעוד מינים שונים בעלי חשיבות למערכת האקולוגית אותה מתכננים לחקור. מעבר לכך, הביובליץ מאפשר לציבור הרחב מפגש אישי ובלתי אמצעי עם מדענים וחוקרים ומהווה הזדמנות ללמוד דברים חדשים, לשאול שאלות ולקבל תשובות.

 

 

500 מיני יונקים, עופות וזוחלים

קיום האירוע באותו אתר מדי שנה מאפשר לזהות מגמות ולעקוב אחרי העלמות של מינים או חזרתם, כמו גם השוואת אירועים מקבילים שנערכים באתרים שונים. פארק אגם ירוחם משתרע על כ-4,000 דונמים ובמסגרת האירוע, יסקרו כ-500 מינים שונים של יונקים, עופות, זוחלים, דגים, חרקים וצמחים ביניהם מינים נדירים כגון: עטלף "אודנן", פורפיריה, דוחן שחור וחרגולן מנומר.  

 

 

סיורים מודרכים וסדנאות

סיור "החי מתחת לאבן", סיור צמחי מדבר, תצפית ציפורים, סיור זוחלים ופרוקי רגליים, סיורי עקרבים תוך שימוש בפנסי אולטרה סגול, סדנת צילום בטבע, מלכודות אור למשיכת חרקים וסיורי ג'יפים ליליים. בנוסף, יתקיימו הרצאות מקצועיות, בין היתר הרצאה על עקרבים, הרצאה על חילוץ זוחלים מבורות מים והרצאה על מסען המופלא של הציפורים הנודדות בין אירופה לאפריקה. כמו כן, תוצג בפני הקהל תערוכה מיוחדת של מוזיאון הטבע על שם שטיינהרדט מאוניברסיטת תל אביב, בה יוצגו שלדים, גולגלות ופוחלצים ותתקיים הדרכה לכל המשפחה. לפרטים מלאים 

 

 

 

זה קורה בכל העולם

אירועי "ביובליץ", נערכים באופן קבוע ברחבי העולם, בפארקים ציבוריים או בשמורות טבע הנגישים לקהל הרחב, במטרה לחשוף ולקרב את הציבור לנושא המגוון הביולוגי–אקולוגי העשיר שקיים באזור מסוים. במהלך המחקר, שעורך בדרך כלל 24 שעות, נאספים הממצאים, הם מוצגים ומפורסמים לצד הסברים והרצאות בתחומים הרלוונטיים.

 

המושג "ביו בליץ" נטבע לראשונה על-ידי חובבת הטבע Susan Rudy משרות הפארקים הלאומיים האמריקאי שהשתתפה באירוע ה"ביו-בליץ" הראשון, שנערך בפארק ליד וושינגטון DC, בשנת 1996, ביוזמת מספר ארגונים ממשלתיים ומחקריים. באירוע זה זוהו כמעט 1,000 מינים שונים של בעלי חיים. ארגונים רבים ברחבי העולם אימצו את הרעיון והם מיישמים אותו באירועים המתקיימים באתרים שונים באוסטרליה, ארצות הברית, קנדה, אנגליה, אירלנד, פורטוגל, ספרד, טאיוון, בטרינידד וטובגו. ב"ביו-בליץ" שנערך בסנטרל פארק בניו-יורק בשנת 2013 תועדו כ-460 מינים שונים.

 

דוכיפת לצפרות ואקולוגיה

מרכז דוכיפת לצפרות ואקולוגיה הינו מיזם מוביל בתחום הצפרות בישראל. דוכיפת החל את דרכו בשנת 2010, תוך שיתוף פעולה בין אנשי מקצוע בתחומי הצפרות והאקולוגיה, לבין אנשי מקצוע בתחומי התיירות והחינוך. דוכיפת מתמחה בתחומי האקולוגיה והאורניתולוגיה (מחקר, סקרים, ניטור, חינוך ותיירות).