טיילת בן גוריון – ללכת במסלול של ראש הממשלה

 

השלב הראשון בפיתוח טיילת בן גוריון בשדה בוקר הסתיים. המסלול שאורכו 3.5 קילומטרים כולל תצפיות על נופי המדבר, פינות מנוחה מוצלות ושלטי הסבר

 

שלושה וחצי קילומטרים שבהם צעד ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, דוד בן גוריון, יהפכו לטיילת תיירותית מעוצבת. המסלול עובר מקברם של דוד בן גוריון ורעייתו פולה שנמצא בסמוך למדרשת בן גוריון וממשיך מזרחה. לאורך הדרך תצפיות נוף אל נחל צין, מצוק הצינים ורמת עבדת. המקטע הראשון שהושלם כקילומטר וחצי מונגש עם פינות למנוחה, ספסלים, פרגולות ונקודות תצפית. במקביל נעשו עבודות חיזוק והסדרת שיפועים של ה"ואדיון" על מנת להאט התחתרות וקריסה של מצוק הנחל.

 

 פרגולה ותצפית מטיילת בן גוריון      צילום: אורטל צבר

 

מדרשת שדה בוקר 

בשנת 1953 ביקר דוד בן גוריון וקבוצת מלווים באזור נחל צין במסגרת סיור עבודה והחליט לפרוש מתפקידו כראש ממשלה ושר בטחון ולהעתיק את מקום מגוריו לקיבוץ שדה בוקר. באותן שנים נולד רעיון הקמת מדרשת שדה בוקר שנוסדה ב-1962 ושנה לאחריה נפתח במקום בית ספר שדה. במשך השנים הוקמו בתים ושכונות עד שהמקום הוכרז כיישוב קהילתי. שני גופי מחקר של אוניברסיטת בן גוריון נמצאים במדרשה, המכון לחקר המדבר ומכון בן גוריון לחקר ישראל והציונות.

 

 

ראש הממשלה שגר בצריף

צריף קטן וצנוע שימש את הזוג כביתם הקבוע עד מותו של בן גוריון ב-1973. בצוואתו הוא ביקש להשאיר את ביתו כפי שהיה, הרהיטים, הספרים וכתבי העת שמשקפים את אורח חייו הצנוע, אישיותו ותפיסת העולם שלו. בספריית הצריף ישנם חמשת אלפים ספרים ב-9 שפות בנושאים שנוגעים להיסטוריה, גיאוגרפיה, יהדות, מנהיגות ורבים אחרים. בחדר קבלת האורחים מוצגים סמלי מדינת ישראל, מפת ארץ ישראל, הדגל, העתק מגילת העצמאות לצידם תמונות של בני המשפחה. תמונה אחת תלויה בחדר השינה והיא של המנהיג ההודי מהטמה גנדי. לצד מיטתו ערימת ספרים ונעלי בית.

 

 צריף מגוריו של דוד בן גוריון בקיבוץ שדה בוקר     צילום: רונית סבירסקי

 

כיום הצריף פתוח למבקרים בכל הגילים ומציע פעילויות משפחתיות ביניהן: מיצג אנימציה שסוקר את קורות חיי המנהיג ואהבתו לנגב. פעילות אינטראקטיבית עם שולחנות מחשב שעוסקים במשנתו ונושאים שהיו חשובים בעיניו. סרטון שמציג את אירועים מהשנים בהם שימש כראש ממשלה "איזהו מנהיג?". תערוכת "הזקן והעם" שמציפה שלושה ציוני דרך בקשר שלו עם אזרחי המדינה. במבנה הראשון של הקיבוץ ישנה תצוגה בנושאי הקיבוץ, בן גוריון וחזון הנגב.

 

חדר השינה, נעלי הבית והספרים  צילום: רונית סבירסקי

 

אחוזת הקבר והגן

דוד בן גוריון בחר את מקום קבורתו וקבורת רעייתו על הגבעה שמדרום לקיבוץ שדה בוקר בנקודת התצפית אל נחל צין ורמת עבדת. הגן שהוקם סביב הקברים תוכנן על ידי אדריכלי הנוף ליפא יהלום ודן צור, שניהם זכו בפרס ישראל לאדריכלות. העיצוב מבטא את חזון הפרחת הנגב בהשראת נווה מדבר. שביל שנראה כמו ערוץ נחל מדברי מוקף בצמחייה ירוקה, עצי חרוב וזיתים, נמשך לאורך 300 מטרים ומסתיים ברחבה גדולה שממנה נשקפים נופי המדבר. בלב הרחבה מוקמו קבריהם של דוד בן גוריון ורעייתו פולה בשילוב מצבות צנועות ובצל עץ פלפלון.

 

 

שמורת מצוק הצינים

מצוק הצינים שנשקף מרחבת הקבר הוא אחד מתוואי הנוף הבולטים בהר הנגב. זהו קיר ניצב שמתרומם לגובה 200 מטרים מעל בקעת צין. למרגלותיו נובעים מעיינות מים מתוקים שמושכים עולם עשיר של בעלי חיים ומזינים צמחייה ירוקה. בשמורה מצויים יונקים ממינים שונים ביניהם: צבי הנגב, יעל נובי, תנים, צבועים מפוספסים, שועלים, זאבים, ארנבות ודורבנים. מספר הפרטים של יעלים שנמצאים באזור היא הגדולה ביותר בישראל. בין המכרסמים אפשר לפגוש גרביל סלעים, פסמון וקוצן מצוי.

 

 נחל צין ומצוק הצינים     צילום: אורטל צבר

 

בתצפית לכיוון דרום ומזרח ניתן לראות את אפיק נחל צין, קניון עין עבדת, הערוץ הרחב שבין שדה בוקר לבין רמת עבדת ואת זווית הפנייה שהנחל יצר בזרימתו. הרמה בנויה מגיר אאוקני צעיר שמונח על שכבת חוואר. כיוון שהאזור לא עבר שינויים טקטוניים הוא מאופיין ברמות שטוחות. פעילות הסחף והרוחות יצרו הרי שולחן בצורת טרפז שטוחה שעל אחת מהן נבנתה עבדת העתיקה. תהליכי הסחיפה העמיקו את ערוץ נחל צין ויצרו את מצוק צינים בשוליים הצפוניים של רמת עבדת. כך נוצר הפרש גבהים גדול בין הרמה לבין ערוץ הנחל. כתוצאה מכך נוצרה זרימה חזקה שיצרה קניונים עמוקים ומרשימים בדרכם של מי הנחל אל בקעת צין. כך נוצרו קניון עקב, קניון עין מור, קניון נחל חווה וקניון נחל זיק. הקניונים העמוקים חשפו את נביעות מים ומקור חיים לחי ולצומח.