עבדת שוב עובדת - השחזור שאחרי ההרס

 

שולחן שיש נדיר נופץ לחתיכות, אבני החומות נעקרו, עמודים הופלו ונותצו והקירות רוססו בצהוב ושחור. ההרס הבלתי נתפס הזה התגלה לעיני אנשי רשות הטבע והגנים בבוקרו של 5 באוקטובר 2009 בגן לאומי עבדת. האתר הארכיאולוגי שהשתמר מהמאה הראשונה לספירה הושחת בידיים זדוניות. אתר שהוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת בשל חשיבותו נפל שדוד למרגלות הוונדליזם.

 

הכנסייה הדרומית    צילום: רונית סבירסקי

 

שחזרו, ניקו וריפאו

הממשלה הקציבה 9 מיליון שקל לשיקום האתר ובתחילת 2013 הוא שב לחייך אל הבאים. העמודים הוחזרו למקומם, הקירות זכו לשחזור, שולחן השיש עבר תהליך רפאות, הצבעים נשטפו מן הקירות ורק עין מקצועית תבחין בין ישן לחדש.

 

העיר על דרך הבשמים

עבדת הוקמה בתקופה הנבטית כעיר ששכנה על תוואי דרך הבשמים. היא היוותה את התחנה ה-62 במסלול הסחורות שעברו בין עומן בתימן לתחנה האחרונה ברומא. שיא פריחתה של העיר היה במאות ה- 7-4 לספירה. בדרך זו הועברו הבשמים והתבלינים שמקורם בחצי האי ערב והמזרח הרחוק אל נמלי הים התיכון. העיר מנציחה את שמו של המלך הנבטי הנערץ עבדת, על פי השערת החוקרים היה זה המלך עבדת השני, שקברו נמצא באתר. עבדת השני היה זה  שחידש את היישוב בעיר לאחר שנעזבה בעקבות נפילתה של עזה בידי המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי (100 לפסה"נ), פעולה שחיסלה את חשיבותה המסחרית של העיר.

 

מרפסת תצפית    צילום: רונית סבירסקי

 

מהנבטים לרומאים

העיר שגשגה גם בימי מלכותו של חרתת הרביעי, אך חרבה בהתקפות שבטים ערביים. מאוחר יותר חידש את היישוב בעיר רבאל השני, המלך הנבטי האחרון. עבדת לא פסקה מלהתקיים גם לאחר שממלכת הנבטים נפלה בידי האימפריה הרומית. לשיא פריחתה הגיע עבדת בתקופה הביזנטית (מאות 7-4 לסה"נ) בעקבות רעש אדמה בסביבות שנת 630 לסה"נ ננטשה העיר.

 

עיר מפוארת

רוב האתרים המרשימים של עבדת שוכנים באקרופוליס של העיר (העיר העליונה), המתנשא לגובה של כ- 650 מטרים מעל פני הים. מן המקדש הנבטי לא שרד כמעט דבר, אך השער המשוחזר מאפשר לדמיין עד כמה היה מפואר. מראש האקרופוליס ניתן לצפות במרחבי רמת עבדת ובחוות "אבן ארי", שנמצאת ממזרח לאתר. בחווה המשוחזרת מהתקופה הביזנטית ניתן לראות את שיטות החקלאות המדברית שפיתחו הנבטים.

 

גת ביזנטית משוכללת    צילום: רונית סבירסקי

 

בית מרחץ וגת משוכללת

האתרים המרכזיים הם בית המרחץ הרומי השוכן סמוך למרכז המבקרים והכולל מרחץ קר, מרחץ פושר ומרחץ חם, מגדל רומי שבמשקופו כתובת, מערת קבורה, שבה 21 כוכי קבורה כפולים וקבר אחד שטמון ברצפה. גת ביזנטית משוכללת, שמדי פעם נערכים בה שחזורים של הפקת תירוש מענבים, בית מלאכה לייצור כלי חרס (בית יוצר), הכנסיות מהמאה הרביעית לספירה ועיר המערות, שחלקן שימשו לקבורה וחלקן כבורות מים וכמחסנים.

 

במרכז המבקרים באתר ניתן לצפות בסרט קצר, להתבשם מריחות המור והלבונה ושאר התבלינים. לראות מוצגים שנחפרו בעתיקות ולקרוא אודות הנבטים. כמו כן ניתן במקום מידע שימושי, מידע גיאוגרפי, מסלולי טיול ומידע מקצועי.

 

הנופים הנשקפים מראש האתר   צילום: רונית סבירסקי

 

איך מגיעים: סמוך לכביש 40 בין שדה בוקר ומצפה רמון 15 דקות משדה בוקר. האתר פתוח באפריל-ספטמבר 17:00-08:00 ובאוקטובר-מרס 16:00-08:00, בשישי וערבי חג עד 15:00. מחיר: 27 שקל למבוגר, 14 שקל לילד. ניתן לרכוש גם כרטיס משולב לגן לאומי עבדת ולעין עבדת למבוגר 43 שקל, לילד 22 שקל. הכניסה עד שעה לפני הסגירה. טל. 08-6551511