גב מים בלב מדבר – עין ירקעם והמכתש הגדול

 

שמורת הטבע המכתש הגדול חובקת בין סלעיה ערוץ יפהפה של נחל חתירה ונביעה, קניון מרשים, מפל מים יבש  וגב המים של עין ירקעם בין סלעים עצומים לבנים. מסלול טיול מדברי ושכשוך במים צלולים

 

תצפית על נחל חתירה   צילום: רונית סבירסקי

 

עין ירקעם (עין אל ירקה) שייך למראות הנדירים שנגלים לעין באזור מדברי וצחיח. הזרימה בסוף החורף אחרי תקופת שיטפונות הופכת את ערוץ נחל חתירה לפינת חמד. הנחל מנקז את מימי המכתש הגדול, מי גשמים, השיטפונות הנאגרים בגב מים עצום תחת פעמון אבן חצוי. בעונת הגשמים המים ירקרקים וכשהאפיק מתייבש נותרות שלוליות חומות. אפשר לצעוד בערוץ הרדוד של הנחל המסומן בירוק עד לנקודה שבה הוא חותר תחת סלעים לבנים עצומים ויוצר נקיק שעומקו כ-8 מטרים.

 

המים ירוקים אחרי הגשמים      צילום: רונית סבירסקי

 

גב המים מוקף בצמחיית קנה, רותם, מלוח ואשלים. חדי העין יבחינו בעדר של יעל נובי שמטפס על המצוקים וציפורים מסוג טריסטרמית וסלעית שמקננות בין הסלעים. הסלעית בצבעי שחור לבן והטריסטרמית שחורה עם כנף נסתרת בצבע כתום שנגלה רק כשהיא פורשת כנפיים. הטריטרמית זכתה גם לכינוי זרזיר ים המלח ושחרור כתום כנפיים. הזכר בעל ראש שחור והנקבה בעלת ראש אפור. ישנם גם שפני סלע ועופות דורסים שדואים באוויר.

 

ערכת קפה תחת עץ השיטה     צילום: רונית סבירסקי

 

כדי להגיע לנקיק צריך לעקוף את הקניון ולרדת במדרגות חצובות בסלע שנחפרו בתקופה הרומית. הן היו חלק ממערכת דרכים שחצתה מדרום הארץ אל באר שבע ומשם לים התיכון. הדרך שימשה לשיירות שנשאו סחורות והמדרגות שימשו להורדת הגמלים והסוסים לשתייה ממי הנחל. בסמוך לגב המים נמצאים שרידים דלים שנראים כמו ערימת אבנים שמציינת את מה שהיה בעבר מצד ירקעם, אתר ארכאולוגי ששימש לדעת החוקרים כחאן דרכים. ככל שיורדים המראה הופך לקניוני וסלעי הענק מתרוממים מעל. כקילומטר אחרי הגב נופל אל התהום קיר בצורת פרסה שיוצר מפל יבש בגובה כמאה מטרים.

 

יורדים אל הנקיק    צילום: רונית סבירסקי

 

מטיבי לכת מבוגרים יכולים להמשיך לתצפית ממעלה פלמ"ח. דרך שנפרצה על ידי סיירי הפלמ"ח לפני קום המדינה ונקשרו סביבה סיפורים גבורה על מסעות הלוחמים במדבר. חלק מהמיתוסים מבוססים על יומני מסע שנכתבו על ידי אנשי הכוח. הם התמודדו עם תנאי שטח קשים והצליחו לטפס במעלה המצוק הגבוה שהבדואים הדביקו לו לאחר מכן את השם נאקב אל יהוד וכיום שמו מעלה הפלמ"ח. המסלול קשה ומסוכן ואינו מתאים למשפחות עם ילדים.  

 

נקבת טריסטרמית בין הסלעים    צילום: רונית סבירסקי

 

לעומת זאת טיול במכתש הגדול הוא חוויה שמתאימה לכל המשפחה. מכתשי הנגב הן תופעת טבע מיוחדת. בעולם קיימים מכתשים מסוגים שונים אבל מכתשי הנגב בארץ נחשבים לגדולים ולשלמים מביניהם. כל אחד מהמכתשים הוא מסמך גיאולוגי שמאפיין תקופות קדומות. בחלק הדרום-מזרחי של המכתש אפשר לראות את השכבות הנטויות בזווית חדה ואת צבעי החול שנראים כמו משיכות מכחול של צייר. זהו המקום שבו אפשר לעצור ולמלא יחד עם הילדים בקבוקים זכוכית בחול צבעוני שגילו יותר ממאה מיליון שנים.

 

נופי המכתש     צילום: רונית סבירסקי

החול הצבעוני בן 100 מליון שנים    צילום: רונית סבירסקי

 

המכתש הגדול עשיר בשרידי אלמוגים ומאובנים והוא השני בגודלו בנגב. תופעת הטבע שיצרה את המכתש מתקיימת כששכבות סלע קשות מכסות את פני השטח ומתחתן סלע רך. מי נחלים ושיטפונות שזורמים במשך אלפי שנים סוחפים את האבן הרכה מלמטה והאוויר המדברי היבש שומר על הסלע הקשה למעלה עד לרגע שבו הקרום הקשה קורס למטה ויוצר שקע מרשים בקירותיו מזדקרים סביבו כמו עוגת שכבות. צפונית מערבית למכתש נישא הר אבנון בגובה 656 מטרים ומראשו תצפית יפה אל המכתש. בלב החלק המישורי ישנם שרידי מחצבות קדומות.

 

איך מגיעים: בוויז: מצד יורקעם, חניון עין יורקעם

הערה: חשוב להשאיר שמירה על הרכבים.