אתרים חדשים ששוקמו, שופצו ונפתחו לקהל ללא תשלום

 

רשות מקרקעי ישראל – הקרן לשטחים פתוחים, פותחת במהלך חול המועד אתרים שבהם בוצעו עבודות שיקום אקולוגי וסביבתי,  פיתוח והסדרת תשתיות לאזורי פנאי לציבור. המתחמים מונגשים למטיילים באמצעות שבילי הליכה, שבילי אופניים, מסלעות, גשרים, ספסלים ופינות ישיבה לפיקניק ופנאי, מצפורים, נקודות תצפית, חניה  ואטרקציות.

 

פארק נחל הדר – פארק הוד השרון

נחל הדר ממוקם בשטח שמדרום לעיר הוד השרון. הפרויקט משתרע של שטח של כ-115 דונמים וישתלב בעתיד בפארק מטרופוליני ירקון. נחל הדר עובר התוויה מחודשת ושיקום פיזי כך שיהפוך מתעלת ניקוז חפורה, מיושרת ומזוהמת לנחל מתפתל במראה ותפקוד טבעי בו יזרמו מים כל השנה אל הירקון כחלק מ"גאלת הירקון"; עוד עוסק הפרויקט באגם הדר, אגם אקולוגי המתפקד כמקווה מים טבעי בשטח של כ-27 דונמים, כולל גדות עם צמחית מים ונחלים מקומית, רציפים עם מסתורים מוצלים לתצפית על ציפורים ובעלי חיים וטיילת היקפית. הפרויקט כולל ביצוע מערך שבילים לאורך הנחל בשתי גדותיו, שבילי הליכה ואופניים והנגשת הנחל לכל אורכו לציבור הרחב, מרצפי בטון, נגרות, פיתוח נופי, עבודות סלילה ועפר.

 

 

נחל נון – מגדל

פרויקט המשתרע על שטח של כ-26 דונמים לשימור ושיקום אתר מעיין עין נון ונחל נון, פיתוח פארק והנגשתו. מעיין עין נון שוכן בבקעת גינוסר, מזרחית למושבת מגדל. בחלקו המערבי משיק האתר לתוואי של שביל ישראל, שביל הבשורה ושביל אופניים צופה לכנרת. במסגרת הפרויקט פיתוח והנגשה באמצעות הקמת שבילים להולכי רגל ואופניים, נגישות לנכים; יצירה של שטחים לשהיית הקהל כולל שטחי דשא והצללה, שטחי פיקניק ספסלים ושולחנות, אמפיתאטרון, אזור ללינת לילה, חניות ומבנה שירותים; שיקום קירות הבריכה העתיקה, ניקיון האתר לאורך כל תוואי הנחל מפסולת; הקמת מצפור סמוך למעיין למניעת גישה של מבקרים ושמירה על בית הגידול; שימור של מגוון הביולוגי; נטיעה מחודשת של עצים ועשבוניים אופייניים למקום; הוספת מורכבות מבנית לגדות הנחלים ליצירת נישות אקולוגיות ודחיקה של מינים פולשים והקמת גדרות למניעת כניסה של רכבים ועדרי עיזים.

 

 

פארק נחל באר שבע

שני פרויקטים המתרכזים במתחם המזרקה ומתחם הספורטק. הפארק עצמו משתרע על שטח של 5,300 דונמים. הפרויקטים עוסקים בשיקום והנגשה, מסלעות, תשתיות חשמל במתחם, גשר מטיילים, ספסלים, עבודות גינון, הנגשה באמצעות שבילי מטיילים.

 

פארק נחל באר שבע     צילום: רונית סבירסקי

 

אגמון פולג

פרויקט המשתרע על שטח של כ-61 דונמים, מצוי בצמוד למושב אודים בסמוך לעיר נתניה ובקרבה לכבישים ארציים 2 ו-4. מטרת הפרויקט היא שיקום אקולוגי של מקווה מים תוך התייחסות לשיפור בתי הגידול השונים, מגוון ותמיכה במגוון החי והצומח שבמרחב הלח. הנגשת האתר ויצירת מסלול לימודי המשלב ערכי טבע, תרבות ומורשת לרווחת הקהילה, כולל סלילת דרך היקפית מרוחקת ומוסתרת, התקנת שילוט לפי תוכנית לימודית, הקמת כיתות לימוד וגידור בטיחותי לאורך המצוק; העיקרון האקולוגי עוסק בשיקום אקולוגי של מקווה המים הקבוע ושל האחו הלח אשר נמצא בשוליו, המשחזרים את הסביבה הטבעית של האזור ובמסגרת זאת עבודות ניקוי המים וסביבתם, הוצאת צמחיה פולשת, שיקום צמחיה טבעית, הגדלת יכולת גלישת המים לאגמון בזמן שיטפונות והקמת מסתורי תצפית.

 

  אגמון פולג     צילום: רונית סבירסקי

 

גשר   וילהלם - שפך  נחל תנינים

פרויקט שחזור גשר וילהלם ההיסטורי ופיתוח תל תנינים ושפך נחל תנינים עוסק בסביבת שפך נחל תנינים, מאזור הסכר הרומי ועד הים וכולל הסדרה של תנועת מטיילים במרחב ע"י יצירת מערך שבילים להולכי רגל ורוכבי אופניים. שבילים המחברים את טיילת שמורת נחל תנינים לתל תנינים ולטיילת חוף ג'סר א- זרקא, חידוש גשר וילהלם מעל הנחל המחבר את מערך הטיילות אל מרכז צפרות מצפון לנחל והסדרת פינות צל ומקומות ישיבה לאורך הטיילות. שיקום אקולוגי של בתי הגידול המיוחדים בשפך הנחל ובגבעות הכורכר סביבו, בייחוד בתל תנינים שבו המערכת האקולוגית ניזוקה קשה מתנועת רכבי שטח. סילוק מינים פולשים, נטיעה וזריעת מיני צמחייה מקומית וחיזוק האוכלוסיה המקומית הטבעית של הצומח והחי (כדוגמת שנית גדולה, מיני סמר, פלגית שיחנית שהינה מין נדיר לאורך החוף)  ושל החי (למשל נאווית כחולה שנחל תנינים הוא האחרון בנחלי החוף בו שרדה אוכלוסייה מתפקדת של מין זה), הצבת שילוט הכוונה והסברה.

 

ברכת חורף ריחניה

מתחם  בריכת החורף הנמצאת בשולי הכפר ריחניה קרוב מאד לבתי הכפר בצד המזרחי משתרע על שטח של כ-6 דונמים. הקרן ביצעה  שיקום שימור ופיתוח בריכת החורף  וביצעה במקום עבודות הנגשה והסדרה, שביל הליכה להנגשת הבריכה לציבור המטיילים והתושבים; בשני צדי השביל הוצבו מצפורים; שיקום הצומח ואזורים מופרים, הצבת שילוט הסבר והכוונה; שיקום אקולוגי ושמירת ערך טבע נדיר, פיתוח גדר סביב הברכה ותיחומה ויצירת פינות ישיבה מאבן כולל ריצוף באבן טבעית. 

 

יסוד המעלה

"החיאה" של קו החוף ההיסטורי של אגם החולה וסיפורו של האגם. תעלת היסוד של מזח חולתה שוקמה והפכה לנחל חי ושוקק עם מתחם נביעות. הוחזרו מיני בעלי חיים  וצמחים,  בוצעה הנגשה ונסללו שבילים עם נקודות עניין חדשות לצד ציר המטיילים העובר דרך רחובה הראשי של המושבה יסוד המעלה לכיוון תעלת הירדן ושבילי הטיילת; במקום הוסדרה פעילות קיט ונופש ומגרש חניה.  

 

פארק אקולוגי חופי - מצודת אשדוד

פרויקט להקמת פארק אקולוגי במרחב החוף מדרום למצודת אשדוד, על שטח של כ-300 דונמים. הקרן מימנה את ניקיון השטח ממינים פולשים, מפסולת ומטרדים סביבתיים; הסדרת מערכת שבילים, מוקדי שהייה ונקודות מים לבעלי החיים ושיקום צומח, תוך שמירה על שטח ליבה ללא שבילי טיול לטובת צבאים ומיני חי וצומח נוספים; פיתוח נופי, שיקום הצומח והמערכת האקולוגית הייחודית במרחב והנגשה לציבור עם משטחי עץ. אזורי ישיבה ומתחמי תצפית, הכולל הוספת צמחייה מקומית ומיני בוסתן להעשרת המגוון הביולוגי אשר תואמים את תנאי הגידול היחודיים של קו החוף. עוד בפרויקט שילוט הסבר והכוונה, גידור היקפי למניעת כניסת רכבים, מערכת השקיה, נטיעות עצי בוסתן לאורך השבילים ובשני מוקדים נוספים ושיקום צומח מקומי, התקנת שוקת שתייה לבעלי החיים.

 

  פארק אקולוגי חופי אשדוד     צילום: רונית סבירסקי

 

פארק נחל ואגם ירוחם

פארק ירוחם משתרע על שטח של כ-4,000 דונמים כאשר ממערב שוכן אגם ירוחם וממזרח המכתש הגדול. לאחר שיקום אקולוגי של אגם ירוחם פותחה במקום טיילת  וגשר להולכי רגל ומסלול לאופניים משפחתיות ולרכבי סיור חשמליים קטנים סביב האגם, ופרויקט "ירוחם - עיר בלב פארק". עבודות הפיתוח נועדו ליצור ציר תיירותי המקשר בין האטרקציות הנופיות דרך הנחלים והעיר, במסגרתן בוצעו יצירת גשר להולכי רגל ורוכבי אופניים עם תצפית על האגם, הסכר וקניון נחל רביבים ממערב, הצבת תאורה, ברזיות, ריהוט גן, יצירת טיילת מהסכר לאורך הגדה הדרומית ועד המזרח וחזרה; טיילת צפה מאזור המזח על נחל ירוחם בתוך סבך קנים ועד לגדה הדרומית; עבודות עפר למיתון הגדות, נטיעת עצים וצמחייה ממינים מקומיים; מצפורים לצפייה בציפורים מקומיות ונודדות לאורך כל השנה; האזור הונגש לציבור תוך שמירה על הסביבה, בדרך של קיימות ותוך שמירה על אופיו הייחודי של האזור לדורות הבאים.

  

אגמון חפר - פארק הציפורים – בריכות עין חורש

פרויקט המשתרע על שטח של כ-335 דונמים, הנמצא במועצה האזורית עמק חפר, בצמוד לנחל אלכסנדר, כק"מ אחד דרומית לקיבוץ עין החורש, מערבית לכביש 6 וכ-3 ק"מ מזרחית לכביש מס' 4. הפרויקט כולל פיתוח פארק הציפורים לרווחת הטבע והציבור במרכז הארץ, כחלק מפרויקט שיקום נחל אלכסנדר, תוך שימור המגוון הביולוגי והעשרת בתי הגידול בריכות עין חורש, שילוב מאגר תפיסת מי שיטפונות והבטחת קיומו של ממשק האקולוגי בין השניים.

 

מורד הירדן

פרויקט במקטעי נפתול אום ג'וני ובריכות הירדן במסגרת הפרויקט אשר קודם ע"י רשות הניקוז הנחלים כנרת, המשרד להגנת הסביבה ובמימון משותף עם הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל. מטרת הפרויקט היא החזרת אופי הנחל הטבעי אשר הופר בשנות ה-30 במסגרת העבודות ההנדסיות להקמת מפעל החשמל בנהריים לצורך כך בוצעו פעולות שיקום, החזרת הנהר לרשות הציבור והנגשה למטיילים באמצעות מערך שבילי טיול וחניונים תוך שמירה על הסביבה, ויצירת תשתית מתאימה למגוון בעלי חיים, שתאפשר שמירה על אופיו הייחודי של האזור לדורות הבאים. מורד הירדן הוא חלק מהשבר הסורי אפריקאי המקשר בין צפון-מערב אסיה ומזרח אירופה לאפריקה, ובכך מהווה מסדרון אקולוגי חשוב ביותר לקיום מגוון המינים האזורי והעולמי. בהיבט הארצי הוא מקשר בין אוכלוסיות הירדן העליון והכנרת, לאלו שבאזור ים המלח והערבה.