מאה שנים של קפה ברחוב ביאליק 2 - בית מינץ

  

קפה ספיר, קפה זמיר, קפה שלושה כושים, קפה גן רווה, קפה פאר, מיי קופי שופ וקפה ביאליק - טיול בעקבות השכנים של ביאליק

 

בית מינץ מהווה את נקודת המפגש בין רחוב ביאליק לטשרניחובסקי והוא תוכנן בצורת אונייה. הפינה המעוגלת, הנראית כחרטום אונייה, מאפיינת את הסגנון הבינלאומי שתוכנן כבית קפה על ידי המהנדס דוד טוביה וניצב בחזית המגרש ברחוב אלנבי. על גג הבית הוצב מעקה החובק את המרפסת כסיפון אניה. מאז ראשיתו תפקדה קומת המסד כבית קפה. במרוצת השנים התחלפו הבעלים. בית הקפה הראשון שנוסד במקום היה "קפה ספיר", אחר כך פעלו בביאליק 2 קפה זמיר, קפה שלושה כושים, קפה גן רווה, קפה פאר ובתי קפה נוספים.

 

 

 

בשנת 1934 רכש את הבית בן ציון מינץ שעלה מארצות הברית והיה פעיל במחתרת לח"י. בתו דניאלה וייס נמנית עם חלוצי ההתיישבות היהודית בשומרון והייתה מראשוני היישוב קדומים. צאצאיו של מינץ ביקשו להרוס את הבית, ולבנות אחר במקומו. ערנותם של תושבי הרחוב מנעה את ההרס. בשנת 2011, לאחר מאבק התושבים ובשיתוף המועצה לשימור מבנים ואתרי מורשת, נכנס הבית לרשימת המבנים לשימור. במסגרת תמהיל השימושים העירוני  קבעה הוועדה כי המקום יוסיף לתפקד כבית קפה.

 

קפה "שלושה כושים"

בחלקו האחורי של המגרש (ביאליק 2) הוקם בשנות ה-20 מבנה רומנטי בסגנון אקלקטי. המבנה התאפיין בקשתות רחבות שעיטרו את החזית, גינה מטופחת ובקצה הגג נקבע שלט שעליו צוירו שלושה כושים קטנים לבושים כמלצרים המניפים בידיהם מגש, שהעניקו לקפה את השם "שלושה כושים". הוא היה אחד מבתי הקפה היוקרתיים בתל אביב. במקום התקיימו נשפי ריקודים ונערכו מופעים מוזיקליים. בשלב מאוחר יותר נבנה הבית שחזיתו המעוגלת פונה אל רחוב אלנבי. חלק מהמבנה של קפה המקורי נהרס ומה שנותר ממנו הפך לחלק מהמבנה שקיים עד היום.

קפה גן רווה

בית הקפה נפתח בשנת 1934. השם הרומנטי "קפה גן רווה" הוענק למקום בהשראת המשורר חיים נחמן ביאליק שהציע באותה העת את השם לחווה חקלאית שהוקמה ממערב לראשון לציון (כיום מושב גן רווה). ביאליק בחר את השם מתוך נבואת ישעיהו העוסקת בשוויון וצדק: "וְהָיִיתָ כְּגַן רָוֶה וּכְמוֹצָא מַיִם אֲשֶׁר לֹא-יְכַזְּבוּ מֵימָיו." (ישעיהו נח 11). בעלי קפה גן רווה הקפידו לקיים טקס של "Five O'clock Tea", כמנהג האנגלים. גברות אלגנטיות ישבו על כסאות מעוצבים כשכפפות דקיקות על ידיהן, ושוחחו ביניהן. בימות הקיץ, האורחים טיפסו אל קומת הגג, ישבו תחת שמשיות והתענגו על הרוח הנעימה שנשבה מן הים.

 

קפה פאר

קפה פאר פעל בשנות הארבעים אך לא האריך ימים. בשנת 1949 ביקש בן עוזרמן, קולנוען צעיר, להקרין ב"קפה פאר" סרטים תרבותיים לפי מתכונת "Newsreel Theater" (יומן חדשות). באותה העת הוקרנו ברחבי העולם סרטים תיעודיים שהיו מעין יומני חדשות תקופתיים. עוזרמן פנה לעירייה והדגיש בבקשתו את הניסיון החלוצי לפתח במדינה הצעירה פעילות תרבותית קבועה של הקרנת יומני חדשות וסרטי תרבות. העירייה לא התרשמה מן החזון המהפכני ובקשתו נדחתה. בחלוף הזמן עברו על המקום שינויים ותהפוכות עד שנפתח בו קפה חדש.

 

My coffee shop

בשנת 2001 נפתח בחזית המבנה בית הקפה My coffee shop. המקום נפגע באירוע טרור במרץ 2002, כשנה לאחר פתיחתו. רחל צ'רכי, אם לשלושה ילדים, מבת ים נרצחה בפיגוע זה בידי מחבל.

 

 צילום: שולה וידריך

קפה ביאליק

בשנת 1996 נפתח "קפה ביאליק" כמוסד תרבות לאמנים שבו מתקיימות הופעות שונות ותערוכות מתחלפות. בשנת 2008, זכה קפה ביאליק במקום הראשון ברשימת בתי הקפה הטובים בעיר שערך מגזין Time Out. אפשר להתעדכן בלוח ההופעות החודשי המתפרסם באתר האינטרנט של בית הקפה (בחלוף ימי הקורונה).

 

שולמית וידריך, מחברת הספר השכנים של ביאליק, חוקרת לתולדות תל אביב, ליצירת קשר ותאום מפגש לקבוצות 052-5321772