סקסולוג בינלאומי, משורר וסוחר מוורשה - השכנים של ביאליק

 

סיפורו של הבית ברחוב ביאליק 10 - בית  זלמן רבינוביץ'. מי היו השכנים של ביאליק? סוחר הסיגריות מוורשה שעלה לארץ והחל לקנות קרקעות, המדען הסקסולוג והמשורר שזכה בפרס ביאליק

 

 ביאליק 10 אחרי תהליך שימור      צילום: רונית סבירסקי

 

בית זלמן ריבנוביץ' בנוי בסגנון אקלקטי המשלב מעקות תחרה ותבליטים גיאומטריים. במרכז הבית מרפסת סגורה הבולטת מקו המבנה ועליה תבליט בצורת עץ דקל המסמל את עץ החיים וסמל המזרח. הבחירה בעץ התמר נעשתה מתוך שאיפה ליצור סגנון עברי מקורי וחיפוש שורשים. בשנת 1991 נוספה לבניין קומה בתכנונם של האדריכלים פרופ' אדר' כרמלה יעקבי וולק ואדר' צבי דגן. לאחר מכן עבר המבנה שיפוץ על ידי חברת עזרה וביצרון.

 

צילום: רונית סבירסקי

 

בונה הבית, זאב זלמן רבינוביץ', נולד וגדל בוורשה. הוא התפרנס בכבוד ממכירת סיגריות בסיטונות והיה אדם אמיד. רבינוביץ' היה ציוני מובהק. הוא למד עברית בגולה ואף שכר מורה לעברית שלימד את ארבע בנותיו. רעייתו של רבינוביץ' לא הייתה שותפה להתלהבותו בנוגע לעלייה לארץ ישראל. זיקתו של האיש לארץ אבותיו גברה על התנגדותה. המשפחה חיסלה את עסקיה בוורשה ועלתה לארץ ישראל. רבינוביץ' החל לסחור בקרקעות. הוא רכש מגרשים בבת ים ושכנע יהודים נוספים מוורשה לרכוש מגרשים ולעלות לארץ ישראל. בדיעבד, הסתבר שבכך ניצלו חייהם. רבינוביץ' נהג לתרום ממרצו וכספו לטובת חלשים ועניים. הוא ראה את מעשי הצדקה כדרך חיים. רבינוביץ' התיידד עם שכנו חיים נחמן ביאליק. הוא נפטר בהיותו בגיל 82 ועל קברו הוקרא שיר של ביאליק.

 

 

בביאליק 10 התגוררו הרופא ד"ר מקס מרקוזה והמשורר יעקב כהָן. ד"ר מרקוזה היה מדען בעל שיעור קומה ושימש כראש החברה הסקסולוגית הבינלאומית ועורך הביטאון שלה. בזיכרונות ד"ר סיני תואר מרקוזה כ"אדם בעל מראה מפחיד," אבל, כך ציין סיני, "בתוך הגולגולת הזו שכן מוח יהודי חריף."

 

 צילום: רונית סבירסקי

 

המשורר יעקב כהן החל לפרסם בגיל צעיר שירים שקראו לתקומה ללאומית. יצירתו הענפה כוללת שירים רבים, מחזות, אגדות עתירות דמיון וסיפורי אהבה. הוא תרגם מגרמנית את החלק הראשון של פאוסט, יצירות של יוהאן וולפגנג פון גתה ושירים של היינריך היינה. בשנת 1938 זכה בפרס ביאליק לספרות יפה ועל תרגומיו זכה פעמיים בפרס טשרניחובסקי.

כהן היה פעיל בתנועה הרוויזיוניסטית, שירו "בדם ואש יהודה נפלה בדם ואש יהודה תקום" היה לסיסמת ארגון השומר. "שיר הצבאות" שחיבר היה להמנון תנועת ברית החשמונאים. כהן שימש כנשיא PEN, האיגוד הבינלאומי למשוררים, סופרים ומחזאים. הוא נבחר כחבר מטעם אגודת הסופרים במוסד ביאליק וכיהן כחבר בוועד הלשון. ד"ר אפרים סיני סיפר כי מבעד לחלון ביתו ראה את יעקב כהן כשהוא צועד בחדרו הלוך ושוב משך שעות רבות: "עקבתי אחריו ביראת כבוד, כי ידעתי שהשכינה שורה עליו באותן שעות."

 

שנת הבנייה: 1924אדריכל: דב הרשקוביץ סגנון הבנייה: אקלקטי שימור: עזרא וביצרון 

 

שולמית וידריך, מחברת הספר השכנים של ביאליק, חוקרת לתולדות תל אביב, ליצירת קשר ותאום מפגש לקבוצות 052-5321772