שלושה מעיינות בפארק אחד

 

פארק המעיינות הסמוך לגן השלושה (הסחנה) הוא מתחם סגור לכניסת כלי רכב כחלק ממאמצי שיקום האזור. הכניסה אפשרית ברגל או באופניים פרטיות והיא ללא תשלום. התוצאה ניכרת היטב במראה השטח. גדות הנחלים ותעלות המים נקיים מאשפה, הצמחייה מלבלבת, המים זכים והטבע משגשג

 

הפארק מנוהל על ידי הגופים הירוקים ובשטחו נמצאים מעיינות ופלגי מים שנובעים בלב השטחים החקלאיים. כחלק משדרוג השטח נסללו דרכי אספלט לאורך 15 קילומטרים והן מאפשרות למטיילים להגיע לכל פינה ולחוש את הטבע במלוא עוצמתו.

 

בריכת עין שוקק       צילום: רונית סבירסקי

 

בית הבראה לטבע

עמק המעיינות ידוע ביופיו בחודשי החורף כשמרחביו נצבעים בפריחה ססגונית ושדות החיטה הופכים לשטיח ירוק אבל גם בחודשי הקיץ הוא מושך מטיילים אל מקורות המים הצלולים. במבואה לפארק מספקים מידע ועלון עם פרטים על מסלולי הטיול ברגל או ברכב. ניתן לשכור אופניים, רכב חשמלי, רכב באגי או להיעזר ב"שאטל" שמוביל את המבקרים בשבילי הפארק בכל שעות היום.

 

 

רכבי הגולף בפארק המעיינות     צילום: רונית סבירסקי

 

חדר בריחה בפארק המעיינות - קווסט רכוב וסליק סודי

 

אמת מים עתיקה ופדיקיור לרגליים

אלה שרוצים לצעוד בטבע יכולים להגיע במרחק הליכה של 150 מטרים עד ערוץ נחל הקיבוצים ו-495 מטרים עד עין מודע. נופי הגלבוע נשקפים לאורך המסלול, כלניות המותירות טיפות דם על המרחבים הירוקים, עצי שקד פורחים בגוון ורדרד, פרדסים של אשכוליות אדומות ומטעי מנגו. מגיעים לבריכת עין שוקק היפהפייה מוקפת בעצים וצמחיית נחלים. בימים חמים ניתן להשתכשך ולצעוד בה עד גובה הברכיים. בבריכה חיים דגיגונים שיודעים לעשות פדיקיור לרגליים.

 

עין שוקק סיפק מים עוד בתקופה הרומית וממנו יצאה אמת מים ששרידיה עדיין נראים בשטח. כיום מובילה את המים אמה מודרנית בשם "מינוס 100". המים שהוזרמו דרכה הגיעו לשתי טחנות קמח, העליונה טחונת אל ג'וסק, שהייתה צמודה לסכר וממנה לא נותרו שרידים בשטח. הטחנה התחתונה ששמה טחונת א-אשרף ממוקמת כ-350 מטרים במורד הפלג של עין שוקק ועדיין ניתן לראות את שרידיה באתרם. מימיו של עין שוקק שימשו את ענף המדגה של קיבוץ ניר דוד בשנות הארבעים כשהיו בין המגדלים הראשונים בארץ של דגי מאכל ופיתחו את הדג הישראלי "אדמונית". 

 

אמות המים המודרניות בפארק המעיינות       צילום: רונית סבירסקי

 

שביל רטוב מדמעות

כיום ניתן להגיע לטחנה התחתונה דרך "השביל הרטוב" שהוקם לאחרונה לזכרו של צביקה קפלן ז"ל מקיבוץ מירב שנהרג במבצע "צוק איתן". השביל שאורכו כ-150 מטרים עובר בתוך סבך קנים ומימיו רדודים. הצעידה בתוואי השביל נעימה וקרירה וניתן ללכת בסנדלי מים או במגפיים. פוסעים בצעדים קטנים ואיטים לצלילי פכפוך המים העדין, ציוץ הציפורים והשלווה שהמקום הזה נוסך בכל אברי הגוף. סיומו של השביל הוא בטחנת הקמח העתיקה מהתקופה העות'מנית ובסמוך אליה בריכה מלאכותית שמאפשרת למטיילים לשכשך במים צלולים. 

 

צועדים "בשביל הרטוב"    צילום: רונית סבירסקי

 

דגים, עופות מים וחומה ומגדל

אם בוחרים להמשיך לטייל בפארק ברגל או ברכב החשמלי עוברים בין צמחיית קנה סבוכה, שיחי פטל, שדות של גזר, מקשות אבטיחים, בצל ירוק וחורשת איקליפטוסים. מגיעים אל בריכות הדגים של קיבוץ ניר דוד ובעונת החורף אפשר לצפות בעופות מים וציפורים נודדות ביניהן דיות, שלדגים, קורמורן גמדי, אנפת לילה, לבנית קטנה, לבן חזה, אנפה ארגמנית ולעיתים עיט צפרדע. "תל שוכה" מתנשא מעל הבריכות ובפסגתו ניצב מגדל בטון בן שלוש קומות. התל העתיק לא נחפר מעולם ואין מידע לגבי החיים בו בתקופות קדומות. שמו הערבי היה תל א-שוך שפירושו תל הקוצים ומכאן שמו תל שוכה. מגדל השמירה הוצב על פסגתו בשנת 1939 לאחר התקפה רצחנית שנערכה על שני חברי קיבוץ ניר דוד וחבר נוסף מקיבוץ מסילות. הם נקלעו למארב שהוצב למרגלות התל ונרצחו.

 

הדרך ממשיכה לעין מודע שמימיו נאספים אל בריכה גדולה שאורכה כ-40 מטרים. עומקה של הבריכה מגיע לחצי מטר והיא מוקפת בחורשת עצי איקליפטוס. קק"ל שיפצה את הבריכה והקימה סביב המעיין חניון פיקניק בצל העצים. שני המעיינות הגדולים בפארק הם עין חומה ועין מגדל שמספקים את מימיו של נחל הקיבוצים. המעיינות קיבלו את שמם מפרויקט "חומה ומגדל" שהיווה את ייסודו של קיבוץ  ניר דוד.  הוא הוקם ב-10 בדצמבר 1936 כ"תל עמל" והיה ראשון ליישובי חומה ומגדל בארץ ישראל.

 

הבריכה שהוכשרה לצד טחנה הקמח  צילום: רונית סבירסקי

 

צמחיית נחלים עשירה

נחל הקיבוצים עובר בתחומי הפארק לאורך 1.5 קילומטרים ומשם מועברים מימיו באמות מים להשקיית שדות העמק. אפיקו מגיע עד לעומק של מטר וחצי והוא מוקף בצמחי מים, סוף, קנה ופטל וביניהם ניתן לראות חזירי בר, תנים, שועל מצוי, חתול ביצות ודורבנים. המים בפארק צלולים מאוד והאור החודר דרכם יוצר מושבות של צמחי מים רבים ביניהם קרנן טבוע שכולו שקוע במים. חלקו העילי של הנחל שהוכרז כשמורת טבע מוקף בצמחי גדה ביניהם אשל הירדן, סוף מצוי, קנה מצוי, קנה סוכר, טיון ופטל. באזורים הלחים צומחים סמר ימי וצמחים שנחשבים לנדירים: אגמון החוף וערידת הביצות. ישנם גם צמחים שנמצאים בסכנת הכחדה דוגמת לוטוס צר-עלים, מכבד הביצות, כריך שעיר וקוצן מכונף. במימי המעיינות מתקיים עולם עשיר של חסרי חוליות שכולל חרקים, רכיכות וסרטנים. ריבוי היצורים הימיים והאצות יוצר דגה עשירה של לפחות עשרה סוגי דגים.

 

רכבי הגולף המוצעים להשכרה מתאימים לארבעה עד שישה נוסעים במחיר של 310-220 שקל לרכב לשעתיים. אופניים ניתן להשכיר ב-50 שקל לשלוש שעות. פתוח ראשון-חמישי, שבת 16:00-09:00, שישי עד 15:00 טל. 04-6488532 

איך מגיעים: משער הכניסה לגן השלושה (הסחנה), מגיעים לכיכר ופונים ימינה, ממשיכים ישר עד לחניה של פארק המעיינות.

 

שוחים בסחנה

במרחק הליכה קצר מפארק המעיינות נמצא הגן הלאומי "גן השלושה" (הסחנה). הוא הוקם סביב מעיין טבעי שמימיו נובעים אל הערוץ המרכזי ובדרכו מפלים ושלוש בריכות ששתיים מהן בעומק שניים עד 4 מטרים ואחת רדודה בעומק של מטר עד מטר וחצי. תוואי הנחל מוקף במדשאות רחבות ידיים, עצי דקל וצמחיית מים סבוכה. גוון המים טורקיז וטמפרטורת המים קבועה כל השנה ועומדת על 28 מעלות. כך שאפשר לשחות בבריכות גם בחורף כשאדי המים יוצרים אווירה מיוחדת. בחודשי הקיץ ניתן לישון באוהלים בחניון הקמפינג הפעיל בסופי שבוע.

 

הסחנה - מים חמימים על ימות השנה    צילום: רונית סבירסקי

 

בגן הלאומי נמצא גם מוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית, בו יש מוצגים מהאזור הקרוב ומאגן הים התיכון, יוון, איטליה ומצרים, וכן אתר משוחזר 'חומה ומגדל', שהוא העתק מדויק של הישוב הראשון מתוך 57 יישובי 'חומה ומגדל' שהוקמו לפני קום המדינה. כל ישוב כזה הוקם תוך יום אחד על ידי החלוצים, בשנים 1936 – 1939.

 

חדר בריחה בפארק המעיינות - קווסט רכוב וסליק סודי

 

הכניסה לאתרים הללו כלולה במחיר הכניסה לגן השלושה ויוצרת בילוי של יום שלם. פרטים נוספים על גן השלושה בטלפון: 04-6586219