טיולי שטח בנחל תבור ורמת סירין

 

רמת סירין אינה מכירה את המושג אורבני. בשטחים שצמודים אל כפר קיש ונחל תבור הטבע עוד מצליח לומר את דברו. הקלישאות השחוקות שטוסקנה זה כאן כבר לא מספיקות כדי לתאר את האזור.

 

מטיילים בין שטחי המרעה והשדות הירוקים     צילום: רונית סבירסקי

 

משום מה נחל תבור ומסלולי הטיולים סביבו לא זכו לתהילה וכך נותרו עלומים ובתוליים שמורים למביני דבר. רכבי שטח בודדים עוברים במסלולים שהעבירות בהן בינונית עד קשה, מטיילי שביל ישראל חוצים את רמת סירין בהליכה והחקלאים של כפר קיש נהנים מעולם קסום ששייך רק למקומיים. ברמת סירין הירוק ירוק יותר והחיטה הבתולית שנבטה אחרי הגשמים המועטים נראית כמו שטיח בוהק בשמש.

 

מסלולי נסיעה לכל סוגי כלי הרכב

הגבעות העגלגלות מכוסות בתבואה ירוקה בעונת החורף, בכרמי גפנים שזמורותיהן חשופות עלים, שקדיות בר שמקדימות לפרוח ועדרי פרות שרובצות בשמש החמימה.  בכל עונה מתהדר האזור בצבעים המיוחדים לו. בחודשי החורף והאביב הירוק שולט והחיטה צומחת וכשימי החום מגיעים הופכים השדות לזהובים והחיטה נעה חרישית ברוח. כמעט כל פינה מתאימה לעצירה לקפה או מאפה, בתוך ים השיבולים, בקרבת מעיין זורם, על שפת נחל תבור או בנקודות תצפית שישנן למכביר. אפשר לבחור בין תצפית אל התבור, אל עמק יבנאל, הכנרת ובימים בהירים אפילו החרמון מתנשא מלוא תפארתו. אחד המצפים שממנו משקיפים אל הכנרת ועמק הירדן, הגולן, הירמוך והרי הגלעד הוא "מצפה אלות" שנקרא גם "מצפה אילות". שמו המקורי ניתן לו בזכות עצי האלה האטלנטית שצומחים באזור וה"איילות" ניתן לו על ידי המטיילים שצפו בעדרי הצבאים החולפים בשטח. אכן, עדר איילות חצה את נתיב הנסיעה של הטרקטורונים ודהר אל האופק מותיר את הרוכבים אפופים בענן אבק.

 

מרבדים ירוקים אחרי הגשם    צילום: רונית סבירסקי

 

הרקפות מסתתרות בצל הסלעים, פה ושם נראות כלניות בשלל צבעים ועוד מעט תחל פריחת הנוריות, הצבעונים והתורמוסים. בקיץ יתמלא השטח בצמחייה קוצנית ובין לבין יבצבצו פרחי הקיץ בצהוב וכחול. לא רק הצבאים שולטים ברמת סירין יש כאן גם שועלים, דרבנים, תנים, עופות דורסים ומכרסמים. "מצפה אלות" הוא הפינה הרומנטית של המקומיים. כאן פורשים שמיכה, מוזגים יין ומנשנשים גבינות. הם קוראים למקום "החללית" על שם המגדל החלוד שנותר נטוש בשטח והוא בעל צורה משושה ומשונה. המצוק הצופה אל עמק יבנאל הוא גם אתר מוכר לחובבי גלישת מצוקים, דאונים ומצנחי רחיפה.

 

מי ברכב מי ברגל

איך מגיעים אל הקליימקס של המסלול? פונים בכביש כפר תבור-יבנאל ומעט אחרי הכניסה לשרונה יפנה בשביל המסומן בכחול. סמוך אל הכביש נמצא עין שרונה שמתאים לפיקניק. בשטח שולחנות וספסלי ישיבה, מעיין נובע ובריכה זעירה. במרחק כמה קילומטרים משם לאורך הנתיב נמצא עין חדה ומשם מוביל השביל אל חרבת אולם, שבה שרידי יישוב קדום ובוסתנים וחורבת סירין, שנותרו בה שרידי בית כנסת מימי התלמוד, מסגד עתיק ומצודה צלבנית. המעיין של סירין נובע מתוך בריכה סגורה ומימיו משמשים היום להשקיית עדרי הבקר שרועים בשטח. מטפסים בשביל המסומן בשחור עד לחללית ולמצפה אלות. עד לנקודה זו אפשר להגיע ברכבי שטח או ברכב רגיל ומכאן ברגל לשמורת מצפה אלות.

 

גידולים חקלאיים     צילום: רונית סבירסקי

 

רכבי שטח

מסלול הטיול לרכבי שטח 4X4 חופף את תוואי "שביל ישראל". לאורכו נובעים מעיינות ובעונת החורף הצמיגים במתכסים בבוץ חלקלק. מתחילים בצומת גזית על כביש 65 ופונים אל כפר קיש. משם פונים לכיוון דרום מזרח על דרך עפר המסומנת באדום או בסימון לבן-כחול-כתום של שביל ישראל. הדרך עוברת בין חלקות חקלאיות, מדרום זורם אפיק נחל תבור ואחרי כקילומטר של נסיעה חוצים את ערוץ הנחל. חולפים על פני תחנת שאיבה ומגיעים אל בריכות מים מוקפות בצמחייה ירוקה. מצטלבים עם דרך עפר שיורדת מכיוון תל רכש ובמזלג פונים אל הזרוע הצפונית לעבר מכלאות בקר.

 

בריכת עין רכש    צילום: רונית סבירסקי

 

ממשיכים אל עבר תחנת שאיבה עוצרים ויורדים ברגל ל"עין רכש" שנובע אל תוך שוקת בטון. שמו של המעיין בערבית הוא "עין אל בידא" שפירושו המעיין הלבן על שם מצוקי הגיר הלבנים שבערוץ הנחל. בשטח המקיף את המעיין צומחים שיחי פטל גדול, צמחיית קנה, עצי ערבה ושיזף. מעין רכש חוזרים למכלאות הבקר ופונים מזרחה, חוצים את נחל רכש ומטפסים צפונה. חולפים על פני שיחי צבר וממשיכים לפי סימוני "שביל ישראל" עד לחורבת אולם. הדרך חוצה את ערוץ נחל אולם ממשיכה בסימון שבילים ירוק עד למזלג ומשם בשביל המסומן בכחול נוסעים בדרך שלצדה מצבורי אבני בזלת. המשך המסלול מוביל אל החללית ומשם אל "מצפה אלות" שם אפשר לעצור לפיקניק מול הנוף. 

 

נחל תבור

נחל תבור נהנה מזרימת מים בכל ימות השנה והוא הגדול שבין נחלי הגליל התחתון. מקורותיו נובעים ממעיינות רכש, עין זאב ועין שחל. על גדותיו צומחים עצי ערבה, הרדוף הנחלים וצמחי קנה ועל מורדותיו אלה אטלנטית, לבנה רפואית וצמחייה ים תיכונית. לקראת סוף פברואר מתכסה השטח בפריחת התורמוסים הכחולה. בחלקו העילי של הנחל מעט מתחת לקיבוץ גזית חותר נחל תבור בתוך קניון בזלת ובו מפל מים נמוך ובריכה. זהו מסלול הליכה למטיבי לכת ואחד היפים בארץ. מגיעים מכביש 65 לקיבוץ גזית, חולפים על פני מגרש החניה בכניסה ונוסעים בכביש המוביל אל השער הצפוני של הקיבוץ. מהשער יורד שביל עפר אל הנחל בדרך המסומנת באדום עד לחורבת טירה שם מתחלף המסלול לשחור ולאחריו הסימון הכחול שמוביל אל ערוץ הנחל. לאורך הירידה ניתן להשקיף אל זרימת המים בערוץ הנחל ואל הצמחייה הירוקה המרפדת את השטחים מסביב.

 

תצפית על הר תבור    צילום: רונית סבירסקי

 

כשמגיעים אל ערוץ הנחל פונים לעבר "הקניון השחור". ערוץ הנחל הופך צר ועמוק ומימיו זורמים בין מצוקי בזלת מרשימים. הליכה לאורך הגדה מובילה אל מפלון ובריכה גדולה. עוקפים את הבריכה וממשיכים לאורך הערוץ תוך כדי חצייתו מדי פעם. לאחר צעידה של קילומטר וחצי נפתח המסלול למרחבים ירוקים ופריחות חורפיות של כלניות, סביונים ותורמוסים. ממשיכים ללכת עד לדרך עפר המסומנת אדום ומובילה חזרה אל קיבוץ גזית. כאן מצפה לכם עלייה די קשה לאורך קילומטר וחצי שבסיומה חוזרים אל חניון הרכב בקיבוץ.

 

  בקתות נח מול נופי התבור   צילום: רונית סבירסקי

 

איפה ישנים?

בקתות נח בתבור הוקמו בכפר קיש לפני מספר חודשים מול השדות הירוקים והר תבור שממלא את חלונות הצימרים במראהו המעוגל. את הג'אקוזי הם מיקמו מול החלון הגדול, שמצידו החיצוני הוא מעוצב כמראה. כך נשקף התבור מבפנים ומבחוץ ואפשר להתרחץ בו גם  כשהוילונות מוסטים מבלי שאיש יציץ פנימה. ישנן במתחם שלוש בקתות לזוגות בלבד מאובזרות ומרוהטות בחן. מצעי כותנה רקומים, חלוקי מגבת עבים, מסך  LCD  ומערכת קולנוע. הם מכינים ארוחת בוקר ביתית ממוצרים גליליים של גבינות, ריבות, חביתות וסלט ירוק. בקתות נח בתבור טל. 052-2837397