הראשון לדישון - טיול ריינג'רים בנחל דישון

 

ערוצו של נחל דישון נראה עכשיו כמו הדבר האמיתי. החורף הזה עשה לו כל כך טוב שהוא זורם בשצף, חותר במישורים, מציף אזורים יבשים ומתגלגל בקניונים. שבילי הליכה נמתחים לצד אפיקו ויש כאלה שמעדיפים לחצות אותו ברכיבה על ריינג'ר או טרקטורון. בכל דרך הוא מציע תצפיות נוף, יערות, פריחות, מים צלולים ומפלים שוצפים.

 

 ערוץ נחל דישון ממרום הרכס   צילום: רונית סבירסקי

 

מהמירון עד הירדן

מקורותיו של נחל דישון מתחילים במורדות הר מירון. מהם הוא זורם מזרחה כשהוא עובר בסמוך לכפר  ג'יש הידוע גם בשם גוש חלב. מעיינות הנובעים בסמוך נאספים אל הערוץ וכך הם זורמים יחדיו לאורך 25 קילומטרים עד לאזור חולתה ומשם אל נהר הירדן. ערוצו זורם בעמק בין הרי נפתלי לבין הרי כנען,  דרך רמת עלמה ויער ברעם. מחלקו העליון, שנמצא מערבית לישוב דישון, נשקפים מראות נוף גלילי ירוק, מצוקים, רכסים ומדרונות תלולים. באזור נחשפו אתרים ארכיאולוגיים עם שרידי ממצאים מהתקופה הביזנטית, מערות ופיסול טבעי יוצא דופן שהטבע יצר.

 

צועדים בין פלגי הדישון

"צעדת האביב" המסורתית מתקיימת זו השנה ה – 15 לזכרם של נופלי דישון. הצעדה תיערך ביום שני, 9 באפריל ותעבור בנופים הירוקים, פריחות האביב הססגוניות ולאורך אפיקו של נחל הדישון. התכנסות בשעה 10:00 ברחבת מזכירות מושב דישון ומשם יציאה במסלולים שונים למטיבי לכת ומסלול שמותאם למשפחות החל מהשעה 11:00. בסיום יערך טקס לזכרם של בני דישון בשילוב תוכנית אמנותית. הצעדה ללא תשלום.

 

 

ריינג'ר או טרקטורון

אלה שבוחרים לרכב על ריינג'רים או טרקטורונים יכולים לטפס במעלה השביל וממרום רכס הרי נפתלי לצפות אל העמק המרשים שבו זורם הנחל. גדותיו מכוסים בצמחיית נחלים, פרחי חורף בשלל צבעים, חורש ים תיכוני ואלה עתיקה ששורשיה חשופים. הריינג'ר מתקדם ביבשה ובמים, חוצה את הערוץ, עובר מגדה לגדה ומזנק בעליה. מטיילים שבוחרים ללכת ברגל חוצים את הערוץ במקומות הרדודים או מנווטים בין העצים לצד הדרך.

 

 שוקעים במים ונותנים גז   צילום: רונית סבירסקי  

 

מסלול הנסיעה מתחיל במושב דישון ותוך דקות ספורות של נסיעה נכנסים לשטחים מעובדים של שדות חיטה ומטעים. מראה עצי הנקטרינות והאפרסקים שעומדים בשיא פריחתם יוצר תמונה פסטורלית בגוונים של ורוד וירוק על רקע השמים הכחולים וענני כבשה לבנים. אחרי שבועות של גשמים כבדים האדמה בוצית והריינג'רים חורצים את סימני הגלגלים באדמה, מעיפים בוץ ושוקעים קלות. לאחר כעשר דקות של נהיגה מתחברים אל ערוץ הנחל, יורדים בשיפולי המצוק אל נחל דישון דרך הוודאי תוך נהיגת שטח מאתגרת. עוברים דרך הר צבי וממשיכים לאורך מצוק נחל דישון עד לירידה אל הערוץ. המיול מנווט את דרכו בתוך המים כשהוא נוסע על חלוקי הנחל והבולדרים נגד כיוון זרימת המים. הגלגלים שקועים גובה מטר וממשיכים להתגלגל בעוז עד שהם חוצים אל עבר הגדה השנייה.

 

מצוקים ומעיינות

במהלך הנסיעה בוואדי עוצרים לנקודות תצפית אל עבר מערות קדומות המצויות בשיפולי ההר, במושבות של עופות דורסים המקננים במצוקים. על גדות הנחל נמצאים שרידים של טחנות קמח עתיקות ששימשו את תושבי המקום.  עוברים ליד מעיינות נובעים של מי מתוקים וטועמים מי צלולים הישר מן הטבע. עוצרים להפסקת קפה על גדת בריכת מים טבעית שאליה נופל מפל קטן. וממשיכים לטפס במעלה מצוק הדישון כדי לצפות בערוץ הנחל מזווית מרשימה.

 

 חוצים את הנחל ברגל   צילום: רונית סבירסקי

 

האירוס הנצרתי במלוא הדרו

החלק העליון מתהדר בצמחיה סבוכה וחורש ים תיכוני עם עצי אלון, אלות, חרובים, זיתים, כליל החורש שפורח בימים אלה בפריחה ורודה סוכרייתית. ככל שמטפסים במעלה הדרך הופכת הפריחה עזה יותר. הצהרונים מרפדים את השטח בנקודות כחולות וסביבם פורחים השומים בלבן והחרציות בצהוב חלמוני. הנשימה נעתקת כשמגיעים לאזורי הפריחה של האירוס הנצרתי שנותן את מופע חייו בצפיפות שלא נראתה כבר שנים בשטח.

 

אירוס נצרתי הוא מיןייחודי (אנדמי) שתפוצתו באזור הגליל התחתון והעליון. הוא פורח בחודשים מרס ותחילת אפריל בגבעת המורה בגליל התחתון ועד מטולה בגליל העליון ומגיע אפילו לחרמון באזור יער אודם ומג'דל שמס. האירוס הנצרתי שייך למשפחת אירוסי ההיכל והוא מעוצב כמו יצירה אמנותית של הטבע. עלי הכותרת שלו משלבים את הגוון החלבי הנקי עם לשונית מנומרת בכתמים שחורים על הרקע הלבן. ממרום הרכס שעליו צומח האירוס הנצרתי אפשר להשקיף אל הנחל מזווית שמפיקה קריאות התפעלות ורצון לחזור ולבקר במקום עוד פעם אחת לפחות.

 

 פריחת האירוס הנצרתי   צילום: רונית סבירסקי

 

אנדמי: צמח אנדמי – שתחום תפוצתו מוגבל לארץ אחת או איזור גיאוגרפי אחד


לפרטים והזמנת טרקטורונים או ריינג'רים: 04-6997758, 052-2488014