מסלולי טיול ואתרים בעקבות לוחמים בצפון

 

סיורים במסלולי טיול, אתרים ומצפורים שהוקמו לזכרם של נופלים במלחמות ישראל, סיורים בעקבות לוחמים. מצפור ע"ש אמיר קרא בצוק מנרה. מצפה נמרוד במושבה ראש פינה ובמצפה בניה שמהם ניתן לתצפת על נופי הגליל ולהקשיב להסברים בעמדה קולית.

 

מסלול הליכה לזכרו של אמיר קרא בצוק מנרה

בתחנת הרכבל העליון בצוק מנרה, הכשירה קק"ל בשיתוף עם צוק מנרה שלושה מסלולי הליכה שאחד מהם הוא שביל היסטורי, כ-600 מטר שביל שנפרץ בחורש, ובסופו מגיעים למצפור ע"ש אמיר קרא ז"ל, חייל שנפל בלבנון. אמיר נפל בשנת 1995, בהתקפת ירי של מחבלי החיזבאללה על מוצב "דלעת" ברצועת הביטחון בדרום לבנון. במהלך האירוע בוצע ירי פצצות מרגמה לעבר המוצב אשר אחת מהן פגעה בסמוך לעמדה בה עמד אמיר. בן 20 היה במותו.

                           מצפה אמיר קרא          צילום: רונית סבירסקי

 

במאי 1996 הוקם מצפור על שמו סמוך לקיבוץ מנרה, ליד התחנה העליונה של הרכבל, ממנו ניתן להשקיף על דרום לבנון, רמת הגולן, עמק החולה ואצבע הגליל. מתוך דברים שאמר לזכרו של אמיר, בטקס פתיחת המצפור, חברו דודו "במקום הזה, במצפור, אני רואה חיבור מדהים לכל הצדדים הרבים של אמיר. מקום גבוה, מרהיב ביופיו, שקט. מקום המגלם בתוכו את אהבת הארץ, את גבול הצפון, מקום לתצפית. אם לסגור מעגל, אז לסגור אותו ככה, כפי שהוא היה: הרגליים באדמה והראש בעננים, צנוע, מחובר לטבע, שקט, ואהוב על כולם."

 

המסלול פתוח לציבור הרחב ללא תשלום. במקום תצפית מרהיבה לעבר עמק החולה, הרי גולן והחרמון. הגעה לשבילי הטיול – דרך התחנה העליונה בצוק מנרה, בסמוך למרפסת המסעדה (שילוט במקום). ניתן להגיע למצפה אמיר קרא גם ברכב שטח בדרך היורדת לבית עלמין של קיבוץ מנרה (בכניסה לחניית התחנה העליונה). עד ליום הזיכרון יתקיימו סיורים במקום בליווי הדרכה וסיפורו של אמיר קרא. 

 

אני (ר.ס.) מוסיפה לכתבה זו מייל שקיבלתי לאחר פרסום הכתבה מאחותו של אמיר, סמדר קרא-מורנו: החל משנת 2013, מותקן במצפור גם מסבירן, אשר מאפשר לנוכחים במצפור להאזין לסיפור של אמיר, אותו אני מקריינת. את הסיפור כתבנו, בני משפחתי ואני, מתוך רצון להעביר את אמיר כפי שהיה כאדם מיוחד, מקסים, רגיש, שובב ומלא הומור. הסיפור נופל גם על אזני ילדים קשובות. כמו-כן, ניתן לשמוע את אמיר בקולו, מספר לחברתו מהווי שירותו הצבאי [קטע שנלקח מתוך אחת הקלטות שאמיר השאיר אחריו]. כמו-כן, בכפתור השני של המסבירן, ניתן לשמוע הסבר על הנוף הייחודי הנשקף מן המצפור ובשילוב סיפור נפילתו של אמיר, מבהיר מדוע נבחר אתר זה להנציח את דמותו. תודה לכם על כי אתם מקדמים הנצחה דרך הרגליים, תוך חיבור לאהבת הארץ – אחד המאפיינים הבולטים המייחדים את אמיר.

 

מצפה נמרוד – ראש פינה

חזי שגב, התאהב בעיירה ראש פינה ממבט ראשון. שם הוא הקים את ביתו וגידל את שני ילדיו. במרוצת השנים הפך למספר סיפורים מקומי, מדריך בסיור שאת מסלולו קבע על פי הסיפורים ששמע ועל פי הבתים שמהם יצאו הסיפורים. את התמורה הכספית עבור הסיורים תרם למרכזי הקליטה של האתיופים, של הסוכנות היהודית, בקיבוץ איילת השחר השכן.

 

מצפה נמרוד - ראש פינה     צילום: רונית סבירסקי

 

נמרוד שגב, בנו הבכור של חזי, נהרג במלחמת לבנון השניה, לאחר שנקרא למילואים בצו 8 והטנק שלו, שחיפה על טרקטורים שסללו ציר תנועה חדש בכפר עייתה א- שאעב ספג טיל נ"ט. חזי ואשתו איריס החליטו להקים באתר השחזור של ראש פנה את "מצפה נמרוד", גן שינציח את בנם ויהווה הן נקודת מוצא לסיורים של חזי ולטיולים בכלל והן עמדת תצפית לנופי הגליל והגולן.

 

"מצפה נמרוד", פינה  ירוקה ושקטה, הצופה לעבר נופי עמק החולה, רמת הגולן והחרמון, הוקם באתר השחזור בראש פנה. המצפה מכיל בתוכו הן את רוח המושבה והן את רוחו של נמרוד. הסיור המודרך נע בין התקופות כאשר כל המצטרף לסיור מוצא עצמו במנהרת זמן, מראשיתו של הישוב, דרך היכרות עם המתיישבים הראשונים שהיו איכרים, בורגנים, אנשי רוח ואנשים קשי יום.

 

הסיור יוצא על פי רשום מראש ממצפה נמרוד עובר בין בתי המתיישבים הראשונים, בית הכנסת העתיק, מלון אלתר שוורץ, בית פיק"א, גן הברון וביה"ס העברי הראשון, במתחם מרתק של בתי האבן המרשימים לצד הפן האנושי המרתק לא פחות ומאבקם של המתיישבים לאורך התקופות להיאחז בקרקע וגם נמרוד בן המקום שנהרג על הגנת המושבה בה נולד ואותה אהב אהבה גדולה. הסיור בתשלום: 50 שקל למשתתף. לפרטים: חזי שגב – 050-5325732 התמורה לסיור תועבר לאחזקת "מצפה נמרוד" לזכרו של נמרוד שגב שנהרג במלחמת לבנון השנייה.

 

מצפה בניה –  בכניסה לקיבוץ משגב עם

האנדרטה לזכרו של רב סרן בניה ריין ז”ל, למרגלות קיבוץ משגב עם, אל מול הנוף של הרי הגליל, הגולן, עמק החולה וגבול ישראל-לבנון. רב סרן בניה ריין התנדב לבצע פעולות מורכבות של אספקה וחילוץ בלב שטח האויב במלחמת לבנון השנייה, פעולות שבגינן ניצלו חייהם של לוחמים רבים. בניה נפל יחד עם פקודיו – חבריו לטנק שנפגע מירי טיל נ"ט, והוא בן 27 במותו.

 

  נוף ממצפה בניה     צילום: רונית סבירסקי

 

האתר משקיף אל הרי הגולן ואל עמק החולה, ונמצא בסמוך לגדר המערכת בגבול הלבנון. המצפה, שגובהו 740 מטרים מעל פני הים, ממוקם בלבו של יער שנשרף במהלך ימי המלחמה, בנקודה שממנה יצא בניה לפעולת החילוץ האחרונה, וממנה לא שב. בני משפחתו וחבריו, בסיוע קק”ל, הקימו את המצפה לזכרו.

 

מחנים את הרכב במגרש החנייה שלמרגלות המצפה ומעפילים ברגל במדרגות המובילות אל מרפסת התצפית, שבצדיה נטועים שיחי לבנדר. במרכז הרחבה אנדרטת הנצחה לבניה ועליה חקוקות בסלע המילים: “צַדִּיק, כַּתָּמָר יִפְרָח; כְּאֶרֶז בַּלְּבָנוֹן יִשְׂגֶּה” (תהילים צב, יג). האותיות המרכיבות את שמו מופיעות בפסוק. בתצפית עמדה קולית וספסל לישיבה אל מול הנוף.

 

כיצד מגיעים: לאלה הבאים מכביש 90 (צומת מחניים-מטולה): יש לנסוע צפונה עד לצומת כפר גלעדי-תל חי, לאחר מכן יש לפנות מערבה (שמאלה) אל כביש 9977, משם להתחבר עם כביש 886 עד לפני שער הכניסה לקיבוץ משגב עם. מעט לפני שער הכניסה ישנו שלט חום המפנה מזרחה (ימינה) אל מצפה בניה. נוסעים כ- 150 מטר אל החנייה שלמרגלות המצפה. לאלה הבאים מצומת ישע (מצודת כח): יש לנסוע צפונה בכביש 886 לכיוון קריית שמונה אל קיבוץ משגב עם.