פארק הירדן – לינת שטח על פלגי מים

 

פארק הירדן הוא אחד המתחמים הגדולים לנופש בצפון וממוקם בפינה הצפון-מזרחית של הכנרת לצד אחד מאפיקי הירדן. 1000 דונמים של חורש שמשלב עצי איקליפטוס, זיתים, שזיפים, חרובים ותותים

 

בכל פינה נחלי מים זורמים, סבך של צמחי מים, טחנות מים עתיקות, מפלונים ולצילם שולחנות פיקניק. לנופשים מוצעים מים זורמים, מקלחות פשוטות, תאורת חשמל, ספסלי מנוחה, מדשאות גדולות ואפשרות לשכור מקרר. השטח הוכשר להקמת אוהלים באופן עצמאי. 

 

חניון עין משפע   צילום: רונית סבירסקי

  

מסלול הליכה רגלי עובר בין טחנות קמח ואמת מים עתיקה. טיול רטוב שדורש נעלי הליכה במים ובגדים להחלפה. במהלך ההליכה באמת המים מגיעים המים עד לגובה הברכיים. המסלול מתחיל מרחבת הדשא בשביל שחוצה את מתחם מתקני השעשועים דרך חורשה של עצי איקליפטוס, זיתים ודקלים ומגיע אל טחנות הקמח.

 

טחנות הקמח בפארק הירדן לעת שקיעה   צילום: רונית סבירסקי

 

בריכת מים ומבנה האבן של טחנת הקמח בנויים מאבן מקומית. בסמוך לעץ חרוב גדול רואים את ה"שכב" וה"רכב" שהיו חלקיה של טחנת הקמח. בתקופת השלטון הרומי הובילו הרומאים את המים באמות גדולות וכך נוצרה לפני 1500 שנים טחנת הקמח הראשונה שפעלה בכוח המים. במאה הקודמת פעלו כתריסר טחנות קמח שקבלו את מימיהן מנהר הירדן. המים הוזרמו בתעלות מטויחות ואחת מהן שופצה על ידי קק"ל והיא מובילה מים לאורך 600 מטרים אל שתי טחנות ששוחזרו בסמוך לחניון המרכזי. ישנן גם טחנות חבויות באדמה שרק חלקן העליון חשוף. המים הובלו בתעלות אל "מגלשים" שהפכו צרים כלפי מטה. בתחתיתם הותקן גלגל כפות שסובב בלחץ המים את אבן הריחיים העליונה בעוד התחתונה נותרה יציבה וביניהן נטחנו גרעיני החיטה לקמח.

 

אבני טחינה מבזלת    צילום: רונית סבירסקי

 

באתר היו גם "טחנות ארובה" שאספקת המים אליהן הייתה קשה והמים הוצנחו בארובה גבוהה כדי להניע את אבני הריחיים. בעלי טחנות הקמח, באותן שנים, היו עשירי הארץ וכולם רצו להתחתן עם בת הטוחן. המסלול ממשיך בשביל המסומן אדום דרך סבך של צמחי מים, שיזף מצוי והאטרקציה הייחודית לפארק - מנהרות צמחי הקנה שצועדים בתוכן. במסלול הזה ניתן ללמוד על ההבדל בין צמחי קנה לצמחי סוף, להכיר את פרי השיזף והצלף הקוצני. השביל מגיע אל אפיק הירדן וממשיך לצד עצי דולב, גפנים וערבות עד שמגיעים לאמת המים.

 

כדי להוביל מים לטחנות הקמח הוקמו בשטח הפארק ארבע אמות מים שאחת מהם שוחזרה. הליכה בתוך אמת המים היא חוויה שלא כדאי להחמיץ. צועדים בסבך שלעיתים יוצר גג מעל הראש ומנהרות קנה, מריחים את האדמה הלחה והצמחייה. שפיריות מעופפות על פני המים, השמש שוקעת והירח עולה, זרמי המים משנים את עוצמתם, חולפים על פני מפלונים קטנים, מגיעים לשולחנות פיקניק טבולים בתוך המים ומסיימים בבריכה הגדולה שאפשר להשתעשע בה. 

 

בניית אוהלים עצמית    צילום: רונית סבירסקי

 

מסלול הליכה נוסף בפארק מוביל מכיוון מזרח אל אתר העתיקות בית ציידה. התל העתיק נחפר לראשונה בשנת 1987 וזוהה כעיר חשובה בתחום ממלכת גשור ולאחריה הייתה במקום העיר "היוליאס" תחת שליטתו של פיליפוס, בנו של הורדוס, שנקבר בה. בכניסה לאתר ניצב קיר עם הסברים על הממצאים הארכיאולוגיים וציטוטים מהמקרא. הליכה בשבילי האתר מגלה מבנים מתקופת בית ראשון ושני. בית הכורם שבו נחשפו קנקני יין גדולים ובית הדייג שזוהה על פי ממצאים של חכות וקרסים. שער כניסה מרשים ולצדו שרידי ארמון שמזוהה עם תקופת ממלכת גשור.

 

מסלול הליכה באמת המים   צילום: רונית סבירסקי

 

מגיעים לנקודת תצפית שלמרגלותיה פרושה בקעת הבטיחה בה זורמים הירדן, היהודיה, נחל המשושים ונחל השפמנון ויוצרים עמק שופע צמחייה, עופות ובעלי חיים. באופק נשקפים הכנרת ורמת הכנרת. יורדים מהתל, חוצים גשרון עץ ומגיעים לחניון קק"ל הממוקם ליד "עין משפע", שיוצר בריכות ופלגי נחל בצל עצי איקליפטוס ודקלים. ממשיכים לאורך יובלי הירדן וחוזרים לבריכת המים של טחנת הקמח. אפשר לסיים את הטיול בטבילה בבריכה.

 

בחודשי הקיץ מתקיים מופע אור קולי לילי "תופעת טבע".  טיול נינוח בין שבילי הפארק המואר בנוריות קטנות שמתחיל בעץ השקמה העתיק. המסלול מורכב משבע תחנות שבהן מקבלים הסברים על גחליליות, מקבלים טיפים לחיים טובים על ידי צב, רוקדים עם זיקית ושומעים את חוויות אבני הבזלת הקדומות. הפעילות מתאימה לכל הגילים, בתשלום ובתיאום מראש ונמשכת כשעה. פרטים באתר