עונת האופרה 2025-2024 - מהארץ ומהעולם

 

הרצל היה גאה להוסיף לספרו מדינת היהודים את העובדה שיש אופרה ישראלית בעברית עם מלחינים, כותבים, מנצחים, זמרים וזמרות ישראלים. הבשורה היא שאין זו אגדה ויש בישראל אופרות כחול לבן והן משולבות בעונה הבאה 2025-2024

 

תיאודור, חנוך לוין, אמהות, הילד חולם, אלפא ואומגה, יוסף, מסע אל תום האלף הן רק חלק מרפרטואר האופרות שהולחנו בעשורים האחרונים על ידי מלחינים ישראלים על פי ליברית של כותבים ישראלים ובוצעו על ידי זמרים וזמרות שצמחו בבית האופרה בארץ. ההצלחה של שלושת האופרות האחרונות והדרישה של הקהל להעלות אותן שוב נענתה על ידי בית האופרה ושתיים מהן שולבו בתוכנית הקרובה לשנת 2025-2024.

 

חנוך לוין     צילום: רונית סבירסקי

 

בין הזמרים והזמרות, שמופיעים באופרות האלה, רבים ורבות צמחו באופרה סטודיו שהוקם בשנת 2001 על ידי האופרה הישראלית. הסטודיו הפך עם השנים לחממת כישרונות של זמרות וזמרי אופרה שמבוקשים על במות בארץ ובעולם. בין הבוגרות והבוגרים המפורסמים אירה ברטמן, הילה פחימה, סבטלנה סנדלר, הילה בג'יו ואנסטסיה קלוואן.

 

8 הפקות לשנת 2025-2024

שתי ההפקות הישראליות שחוזרות לבמה הן תיאודור ואמהות. הקהל הישראלי מגלה היום עניין רב ביצירות מקוריות העוסקות בסיפורים הקרובים לליבו, והמלחינים הישראליים העכשוויים השכילו ליצור יצירות סוחפות מוזיקלית שכל אחד יכול להתחבר אליהן.

 

תיאודור מאת יונתן כנען ועל פי ליברית של עידו ריקלין שגם את ביים את ההפקה, זכתה להצלחה על הבמות ולאחר מכן צולמה לסרט שמוקרן בארץ ובעולם.  צוות הזמרים הישראליים, בהובלתם של עודד רייך בתפקיד הרצל הבוגר וענת צ'רני בתפקיד ג'ולי רעייתו, מביא אל הבמה שתי תקופות בחייו של חוזה המדינה. הרצל הבוגר כעיתונאי שמסקר את משפט דרייפוס בפריז בשנת 1895. מה שמתרחש לנגד עיניו מציף בו זיכרונות מחייו כסטודנט צעיר בווינה בשנת 1881. אלה הם הימים שבהם מתעצב החזון הציוני במוחו. על ההפקה ינצח נמרוד דוד פפר.

 

תיאודור     צילום: יוסי צבקר

 

אמהות מאת דוד זבה, שכתב את הליברית והלחין, בבימויה של שירית לי-וייס, מביאה אל הבמה את הנשים של ספר בראשית. אותן נשים אשר הכותב התנ"כי כמעט ואינו נותן להן מילים, ולעיתים גם אינו נותן להן שם אלא כינויים כמו אשת נח ואשת לוט. 3000 שנה אחרי האירועים המקראיים, פותחות הגר ושרה, רחל ולאה, רבקה, בלהה וזילפה את פיהן, ולראשונה מספרות את הסיפורים המוכרים מבראשית דרך עיניהן. הדמויות יגולמו על ידי סולניות האופרה הישראלית ושחקניות תיאטרון גשר. ההפקה עלתה לראשונה ב-2021 בניצוחו של דוד זבה שינצח גם בעונה הנוכחית.

 

הפקה חדשה של שיקוי האהבה מאת גאטנו דוניצטי בבימוי שירית לי-וייס בהשראת הגרסה הבימתית של עמרי ניצן. שדה חמניות ופרדס תפוזים בקיבוץ הנמצא אי שם בשנות ה-40, הופכים לזירת ההתרחשות של  סיפור האהבה של אדינה ונמורינו. על ההפקה ינצח המאסטרו האיטלקי אלסנדרו דה מרקי.

 

פיטר גריימס מאת המלחין הבריטי בנג'מין בריטן תעלה במסגרת קופרודוקציה עם בית האופרה של ורשה ובבימויו של הבמאי הפולני מריוש טרלנסקי  שביים את מדאם באטרפליי בעונה הקודמת. פיטר גריימס הוא דייג קשה יום ואופי שמואשם על ידי בני כפרו במעשים איומים כלפי הנערים המועסקים על ידו. האופרה עלתה לראשונה בלונדון מיד לאחר מלחמת העולם השנייה והפכה ליצירת מופת. על ההפקה ינצח אלכסנדר ג'ואל המגיע לראשונה לארץ בשיאה של הצלחה בין-לאומית גדולה.

 

הגיבור השייקספירי אותלו מאת ג'וזפה ורדי עולה על הבמה בהפקה משותפת עם בית האופרה של וינה בבימויו של אדריאן נובל. הוא שימש כמנהל האמנותי של להקת שייקספיר המלכותית וידוע כבמאי שייקספירי חשוב. בהפקת הענק ישתתפו לצד הסולנים ומקהלת האופרה הישראלית גם מקהלת ילדים ועשרות רקדנים וניצבים. המנצח הוא מאסטרו דן אטינגר, מנהלה המוזיקלי של האופרה הישראלית.

 

לה בוהם מאת פוצ'יני, הוא סיפור אהבתם הנכזבת של מימי ורודולפו, זוג בוהמיינים צעירים. לה בוהם היא אחת האופרות האהובות והמבוצעות ביותר בעולם. פוצ'יני עצמו כתב על סצנת הסיום שלה: "אף צופה באולם האופרה לעולם לא יתרגש מתמונה זו כמו שאני התרגשתי עת כתבתי את התווים האחרונים של לה בוהם. אני נשברתי ובכיתי כמו תינוק". המנצח הוא מאסטרו קרלו מונטנרו האיטלקי שניצח בעונה החולפת על ההפקה של לוצ'יה די למרמור) והבמאי הוא אמיליו סאחי מספרד.

 

המנצח אשר פיש יגיע לנצח על הפקה מקורית וחדשה של אריאדנה בנקסוס מאת ריכרד שטראוס בבימויו של הבמאי הישראלי עידו ריקלין. ההפקה היא קופרודוקציה של בתי האופרה תל-אביב, דורטמונד וקרקוב. דרמה מוזיקלית שעוסקת בנושאים כמו מהות האומנות, היחס בין אמנות לכסף, היחסים בין האומנים לבין הפטרונים המממנים אותם וכן בשאלה האם אישה חייבת להיות נאמנה לגבר אחד כל חייה.

 

אחרי שנים רבות בהן לא הועלתה בישראל, נסיכת הקרח הסינית טורנדוט, תשוב לבימת האופרה בהפקת ענק בשיתוף בית האופרה המלכותי קובנט גארדן. הבמאי אנדריי שרבן יצר הפקה מרשימה לאופרה האחרונה של ג'קומו פוצ'יני אשר נפטר בטרם השלים את כתיבתה. המנצח דן אטינגר.

 

בהפקות השונות ישתתפו זמרי האופרה הישראליים שחלקם בוגרי מסלול סטודיו: אלה וסילביצקי, הילה פחימה, עודד רייך, יעל לויטה, ענת צ'רני, שי בלוך, יאיר פולישוק ונוספים. לצידם יופיעו זמרי אופרה מכל רחבי העולם המופיעים באופן קבוע על במות מהחשובות ביותר באירופה.