תאטרון לפצפונים

 

הצגות לפעוטות מגיל שנה עד שנתיים וחצי אינן שכיחות. זוהי משימה לא פשוטה לרתק ילדים בגיל הרך לצפות במופע שנמשך למעלה מחצי שעה. למרות זאת לקחו על עצמם מספר יוצרים את האתגר ומעלים על הבמה הצגות כמו בלונים, צוציקים ותאטרון פצפון. ההצגות הן כמעט ללא דיבור ומתמקדות בהעברת מסרים שמובנים לפעוטות ביניהם צבעים, צלילים, גדלים, אותיות, צעצועים ותמונות שהם פגשו כבר במהלך שנת חייהם הראשונה.

 

הקטנטנים משתתפים    צילום: רונית סבירסקי

 

בלונים

היצירה המקסימה הזו היא פרי עבודתה של הבמאית אלינור אגם – בן דוד. שחקנית אחת, ללא מילים ועם שלל אביזרים מצליחה לרתק גם את המבוגרים במשך 40 דקות בהצגה שסובבת סביב בלונים. הם הופכים לכלי תיאטרלי עם שפע של רעיונות, צבעים שונים, רעשים שהם עושים כשהם מתנפחים או מאבדים אוויר, בעזרת טוש הם הופכים לפרצופים, משנים גדלים ועפים באוויר. הם משמשים גם להפעלת הקטנטנים שמסוגלים לעמוד. לכל אלה מתווספים אלמנטים של אנימציה, בובות, צלליות, וידאו ארט והמון תנועה של השחקנית המוכשרת טולה דמארי. ההצגה מתאימה מגיל 7 חודשים עד 4 שנים.

 

בובה שאוהבת בלונים מתוך ההצגה "בלונים"    צילום: רונית סבירסקי

 

צוציקים

הצגה מוצלחת מבית אורנה פורת שיצר הבמאי גיל צ'רנוביץ' מיועדת לגיל שנה עד שנתיים וחצי. שתי שחקניות בתלבושות של ילדות קטנות משתמשות בפרגוד עם חלונות הצצה כדי להציג לילדים מושגים קלים כמו צבעים, גדלים, צלילים ומשחקים שמוכרים להם מהבית ומהגן. הן משעשעות את הילדים עם אביזרים כמו דליים וכובעים בצבעים שונים, יוצרות צורות בעזרת סרטים צבעוניים, הופכות כדור לפרצוף, מנגנות על קסילופון עשוי מרצועות בד צבעוניות ומשתפות את הקטנים במשיכה בסרטים.

 

משחקות בדליים צבעוניים מתוך ההצגה "צוציקים"    צילום: רונית סבירסקי

 

תיאטרון פצפון

הצגה לקטנטנים שגם היא הופקה על ידי תאטרון אורנה פורת ומתאימה מגיל שנה עד שנתיים וחצי. היוצר והבמאי גיל צ'רנוביץ' מעלה את ההצגה עם צמד שחקניות שלבושות באוברולים עם טלאים כמו שתי ילדות צעירות עם צמות וקוקיות. שתי הילדות נפגשות לראשונה ומנסות להבין זו את זו ללא מילים. המפגש ביניהן יוצר משחק שמציג לקטנטנים תמונות הקרובות אל לבם בעזרת מוזיקה, תנועה, קולות, אביזרים כמו פרפרים, עננים, צלליות, סרטים וכדורים.


צלליות בלונים, דגים ופרפרים בהצגת "תיאטרון פצפון"   צילום: רונית סבירסקי