מהדורה מיוחדת של אירועי יום העצמאות ויום הזיכרון 2024

 

76 אתרי מורשת פתוחים ללא תשלום, ערב שירי לוחמים, שרים בכיכר, הפקת קולנוע לאופרה תיאודור, סיורים מודרכים בהר הרצל, ריצת אנדרטאות, פוליקר עם אפר ואבק, סיורים בעקבות לוחמים, פעילויות במוזאונים

 

שרים בכיכר – בספורטק תל אביב

עיריית תל אביב-יפו מקיימת את האירוע המרכזי של ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בספורטק גני יהושע, שדרות רוקח.  הטקס המסורתי "שירים בכיכר" הוא אירוע מוזיקלי לזכרם של הנופלים והנופלות במלחמות ישראל במעמד ראש העיר. בהשתתפות האמנים הישראלים: ברי סחרוף, יוני רכטר, יסמין מועלם, מאיה בלזיצמן, נטע ברזילי, נינט טייב, עברי לידר, קרן פלס, שרית חדד, יגל אושרי, להקת פיקוד צפון ומקהלת בת-קול ובהנחיית ליאור אשכנזי. בין השירים ישולבו קטעי וידאו עם סיפורי הנופלים מכלל מערכות ישראל.

מתי: 12 במאי, פתיחת שערים בשעה 19:00, תחילת האירוע בשעה 20:30.

לפרטים: ספורטק גני יהושע, שדרות רוקח, הכניסה חופשית

 

ערב שירי לוחמים בהיכל התרבות ירושלים

ערב זיכרון והתייחדות עם חללי מערכות ישראל בהיכל התרבות בירושלים. הערב יכלול את הנצחת רוח הגבורה והעוז של נופלי טבח ה-7 באוקטובר. התוכנית כוללת שירה בציבור וקטעי קריאה. יתארחו בערב האמנים ריטה, תמיר גרינברג ויונתן דרור. בהשתתפות נציגת המשפחות השכולות ומשפחות החטופים איריס חיים, אימו של יותם, שנחטף מקיבוץ כפר עזה ב-7.10 ונהרג בעת שניסה לברוח משבי חמאס. 

מתי: 12 במאי, 23:00-21:30

לפרטים: הכניסה ללא תשלום מותנה בהרשמה מראש באתר היכל התרבות ירושלים, היכל התרבות רחוב התעשייה 4 ירושלים

 

76 אתרי מורשת פתוחים לקהל ביום העצמאות

המועצה לשימור אתרים ומשרד המורשת פותחת באופן מסורתי  מדי יום העצמאות מספר אתרי מורשת כמספר שנות המדינה ומקיימת בהם אירועים ופעילויות לקהל הרחב ללא תשלום. 76 אתרי מורשת מצפון לדרום שקשורים להוויה הישראלית: העליות, החלוצות והחלוצים, הלוחמות והלוחמים לאורך שנות המאבק להקמת המדינה והשמירה על בטחונה. בין הפעילויות: סיורים מודרכים, שירה בציבור, מופעים לילדים, הפעלות ברוח חלוצית, סדנאות יצירה, מפגשים עם אמנים וסופרים, משחקים של פעם, מיצגים אורקוליים ונוספים. בכל אתר יוצב שלט שעליו ניתן לרשות ברכה למדינה.

מתי: 14 במאי

לפרטים: באתר המועצה לשימור אתרים

 

 חצרות האיכרים בכפר תבור      צילום: רונית סבירסקי

 

צעדת "בשביל המורשת"

האירוע שיחתום אירועי יום העצמאות ויפתח את אירועי שבוע שימור אתרים הוא צעדת "בשביל המורשת" שיתקיים בשיתוף המועצה האזורית עמק הירדן. זו צעדה המיועדת לכל המשפחה העוברת בסמוך לחופי הכנרת במסלול שאורכו 2 קילומטרים. לאורך המסלול יהיו קטעים מוזיקליים ותיאטרליים ברוח התקופה, שירה בציבור עם שירי רחל ונעמי שמר. נקודת הסיום בחצר כנרת בה גובשו רעיונות הקיבוץ, הקבוצה, המושב, ארגון ההגנה, המשביר המרכזי ואחרים. במשך היום יתקיימו בחצר פעילויות לכל המשפחה.

מתי: שישי, 17 במאי

לפרטים: השתתפות במחיר סמלי 10 שקל, הרשמה באתר המועצה לשימור אתרים

 

 צועדים "בשביל המורשת" על שפת הכנרת    צילום: רונית סבירסקי

תיאודור על המסך

לכבוד יום העצמאות ה- 76 למדינת ישראל, יוצאת לאקרנים הפקת קולנוע של האופרה הישראלית  "תיאודור". הסרט יוקרן בבתי הקולנוע ברחבי הארץ החל מה-ברשתות: HOT CINEMA, PLANET, סינמה סיטי, מובילנד, לב, סינמטק תל אביב ובסינמטקים ברחבי הארץ. האופרה המקורית הולחנה על ידי יונתן כנען בבימוי עידו ריקלין ונבחרה לאחת מההפקות הטובות בעולם לשנת 2023 על ידי מגזין OPERA NOW הבינלאומי. הצופים נחשפים לרגעים מכוננים בחייו של הרצל: המאבק באנטישמיות, מערכת היחסים עם ז'ולי אשתו המיוסרת, הקשיים, ההתמודדויות והדך אל החזון המופלא של מדינת היהודים.

מתי: החל מ-9 במאי 2024

 

האופרה תיאודור על המסך      צילום: יוסי צבקר

 

סיורים בהר הרצל בין קברי הנופלים עם מדריכי מסע ישראלי

ארגון מסע ישראלי מקיים במהלך יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה סיורים בהר הרצל בסימן "מדינה שיוצאת ממשבר". כ-50 מדריכים ומדריכות מהארגון יערכו ברחבי ההר סיורים למבקרים במהלכם יעברו בחלקות השונות ויספרו את סיפורי מלחמות ישראל וסיפורי הנופלים. השנה יתמקדו הסיורים בחלקות הנופלים במלחמת העצמאות, במלחמת יום כיפור ובחלקה החדשה בה טמונים חללי מלחמת חרבות ברזל, וזאת כחלק מהמיקוד שמושם השנה סביב מלחמות שיצרו משבר גדול במדינה ובחברה הישראלית. נקודת המפגש בשביל הכניסה להיכל הזיכרון בהר הרצל. כל 10 דקות יוצא סיור.

מתי: שישי, 10 במאי, 14:30-09:00, ראשון, 13 במאי, 15:00-12:00

לפרטים: נקודת מפגש בשביל הכניסה להיכל הזיכרון בהר הרצל

 

"ריצת האנדרטאות" בגולן

ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל תתקיים בגולן ריצת האנדרטאות המנציחה את זכר הנופלים. היא נערכת זו השנה ה-11 והשנה תתקיים בעיר קצרין בדרום הגולן ותנציח גם את זכרם של  3 חללי העיר ו-5 נופלים תושבי הגולן שנפלו במלחמת חרבות ברזל. קבוצת הרצים תעבור ברחבי העיר קצרין ותעצור בבתי המשפחות של הלוחמים שנפלו במלחמת חרבות ברזל עומרי רוט ,  עמיחי יעקב ונינו, יחזקאל (חזי) רזילוב ותשמע ממשפחותיהם את סיפור מורשת הקרב של יקיריהם. אורך המסלול 5.5 קילומטרים. ניתן להצטרף גם ברכיבה על אופניים.

מתי: 13 במאי, כינוס בגן הנופלים בכניסה לקצרין. הזנקה 15:30. סיום משוער: 17:15 בגן הנופלים.

לפרטים: הגעה חופשית ללא הרשמה מראש, אפרת 050-2360425 אלעד 052-3114182

  

רצים לזכרם

ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל יתקיים המרוץ המסורתי "רצים לזכרם" זו השנה השמינית ברציפות. לרשימת חללי מערכות ישראל ופעולות האיבה שלזכרם רצים המשתתפים, הצטרפו למרבה הצער חללים רבים ממלחמת חרבות ברזל ומהטבח הנורא שאירע ב-7 באוקטובר. המרוץ ייערך בו זמנית בקהילות יהודיות ברחבי העולם. במרוץ אין נקודת זינוק או פודיום, אפשר לצאת אליו מכל מקום בו בוחרים והוא נערך באותה שעה בכל הארץ. אפשר לרוץ, לצעוד או לרכוב על אופניים כשהמטרה היא להנציח את זכרם של הנופלים.

מתי: 13 במאי, 17:30

  

סיורים ושירי ארץ ישראל בבית יגאל אלון

בית יגאל אלון בקיבוץ גינוסר על שפת הכנרת מקיים לכבוד יום העצמאות ה-76 סיורים מודרכים פתוחים לציבור. בכל שעה עגולה ייצא סיור מודרך שיכלול את הסירה העתיקה מגינוסר  שהיא בת אלפיים שנה, תערוכות אודות יגאל אלון, תערוכת כנרת - סיפורה של הימה מנקודות מבט שונות לאורך ההיסטוריה, תערוכת שביל הסנהדרין (בשיתוף רשות העתיקות) הכוללת למעלה מ-150 ממצאים מתקופות שונות של היישוב היהודי בגליל. בשעה 10:30 מופע לילדים ולמשפחות של שירי ארץ ישראל לדורותיהם.

מתי: 14 במאי, 14:00-09:00

לפרטים: ללא תשלום מותנה בהרשמה מראש באתר בית יגאל אלון

 

 בית יגאל אלון      צילום: רונית סבירסקי

 

שירת התקווה: שירה עברית בשיתוף הקהל בבית מזי"א

במופע "שירת התקווה" בבית מזי"א בירושלים יספרו חוקר הזמר העברי עודד צפתי והמנחה יפעת להב על השירים הגדולים שנכתבו אחרי המלחמות ועל המשוררים שעומדים מאחוריהם. המופע ילווה על ידי הרכב של מוזיקאים-זמרים שינגנו וישירו את השירים, ויזמינו את הקהל להצטרף ולשיר יחד.

מתי: 14 במאי, 18:00

לפרטים: כניסה חופשית בהרשמה מראש באתר בית מזי"א, 02-6244585-6

 

ראשון לציון מקדישה את העצמאות לילדים

העיר ראשון לציון מציינת 76 שנים למדינה במתכונת סמלית ומתמקדת בפעילויות לילדים. בערב יום העצמאות בבמת גן המושבה יתקיים אירוע בסימן הצדעה למשפחות השכולות ולמשפחות החטופים בהשתתפות יהורם גאון. במות נוספות ברחבי העיר יופיעו משה דץ, מיקי מלכת הילדים, הדוד חיים, רוי בוי ונוספים.

מתי: 13 במאי, החל מ-20:00

 
אפר ואבק של פוליקר חוזר לבמה ל-2 הופעות

יהודה פוליקר חוזר עם המופע אפר ואבק ומעלה שני מופעים בהיכל התרבות. המופע עלה לראשונה בשנת 1988 כשיהודה פוליקר ויעקב גלעד העלו לראשונה על הבנה את סיפורם של בני הדור השני לשואה. בשנת 2018 העלה פוליקר את המופע לרגל 30 שנה וכלל בו קטעים מתוך הסרט "בגלל המלחמה ההיא". בעקבות אירועי 7 באוקטובר החליט פוליקר לחזור עם המופע כמסורת בסמוך ליום השואה. בהשתתפות 13 נגנים/מוזיקאים. בין השירים: חלון לים התיכון, כשתגדל, התחנה הקטנה טרבלינקה, שירי אחרי הגשם ונוספים.

מתי: 8, 21 במאי

 

יהודה פוליקר     צילום: גבריאל בהרליה

 

זינוק בבכורה 

תיאטרון הבית בתל אביב מעלה בבכורה את ההצגה "זינוק" יצירתם של סאבא סבלייב (מוסקבה) ומרינה בלטוב גראס. שלושה סיפורים של אנשים אמיתיים שהפכו למיתוסים: סיפורו של מהגר רוסי הבורח מהמשטר ומזנק לים אל עבר עתיד שלא מחכה לו, סיפורו של אמריקאי שמאס בחיי השפע המזנק לאש הבוערת כאות מחאה. סיפורה של אישה ישראלית תל אביבית, צמאה לאהבה ומזנקת לאדמה מתוך ייאוש, רק כדי לגלות שהאהבה תתגלה אליה דווקא במקום הכי לא צפוי. ההצגה "זינוק", עוסקת בהשתחררות, בהפנמה, בקבלה, בחופש.
מתי: 15, 16 במאי, 20:00

לפרטים: 80 שקל, רחוב נועם 5 תל אביב

  

בעקבות יהודי שיראז והבנאים בסיור סביב השוק

יד בן צבי בירושלים מקיים סיור מודרך בעקבות עליית יהודי שיראז והתיישבותם באזור נחלאות בלב ירושלים. סיפורים של אנשי הקהילה בשכונת הפחים ובנווה שלום, חכמים ומלמדים, מסורות ומשפחת בנאי המפורסמת.

מתי: 10 במאי, 12:30-11:00

לפרטים: 40 שקל בהרשמה מראש באתר יד בן צבי

 

 גרפיטי של יוסי בנאי בשוק     צילום: רונית סבירסקי

 

סיור מימין משה לכותל – בעקבות לוחמי תש"ח וששת הימים

סיור מודרך עם יד בן צבי בעקבות לוחצי תש"ח וששת הימים. סיפורם של הלוחמים שקשור בסיפורה של העיר ירושלים מיום הקמת המדינה עד לשחרור הכותל במלחמת ששת הימים.

מתי: 9 במאי, 19:00-16:00

לפרטים: 80 שקל, בהרשמה מראש באתר יד בן צבי

 

סיורים מודרכים, מופע ויצירה

יום העצמאות באתר נהריים בגשר (גשר הישנה) בשילוב סיפורם של חלוצי ״גשר הישנה” המגלמים בתוכם את סיפורה של מדינת ישראל עם התיישבות לגדות הירדן והגבול, חקלאות ועיבוד הקרקע, המאבק על הבית במלחמת העצמאות, וחזון הקמת תחנת הכוח בנהריים.  סיור שעובר בין שפע של עופות מים וצמחיה טבעית, מול שלושה גשרים היסטוריים ובסמוך לחאן דרכים ממלוכי מהמאה ה-14.  בנוסף, פינת יצירה ובועות סבון. 11:30, 12:30 שירים וקאברים מכל הזמנים עם אדם ורינתיה.

מתי: 14 במאי, 15:00-09:00 (סיור אחרון ב-14:00)

לפרטים: כניסה חופשית, ללא הרשמה מראש, 072-3944141

 

 נהריים בגשר (גשר הישנה)     צילום: רונית סבירסקי

 

אירוח ביתי וסיפורים אישיים

במסגרת מיזם אירוח ביתי בירושלים יתקיימו מפגשים מיוחדים ליום העצמאות. חנה בת יעל:  לראות את האור - מפגש שירי תקווה ונחמה עם הזמרת חנה בת יעל והפסנתרן יונתן ניצן בבית פרטי בנחלאות. כנרת בוטיל: בית הבד של 'בת הכפר': לשמוע את סיפור המשפחה השורשית מתימן, שהגיעה אל הכפר עין כרם לאחר מלחמת העצמאות. רות חביליו: אירוח בבית ובסטודיו לציור על אריחים שבלב עין כרם. סיפורי המקום משולבים עם סיפורי המשפחה, הוריה של רות, חיה ושלמה חביליו, אשר לחמו ופיקדו בירושלים במלחמת העצמאות.

מתי: 14 במאי

לפרטים: 50-30 שקל למשתתף

  

"מגש הכסף" – תל-אביב של נתן אלתרמן

סיור מודרך עם פול רקובר בעקבות מרכז תל-אביב בימי נתן אלתרמן בשילוב שירים שכתב;  קורטוב של הומור עם לא מעט ביקורת והתייחסות המשורר לאירועים. הסיור יעבור בשדרות רוטשילד, "הגמנסיה העברית", כיכר מגן-דוד, שוק הכרמל וכרם התימנים. אלו בתי קפה היו בתקופתו, העולים שהתיישבו בתל אביב באותן שנים, אלו ניחוחות היו באוויר ואיך נראתה תל אביב בשיריו.  

מתי: 7 במאי, 17:00

לפרטים: 60 שקל למשתתף (חינם לתושבי העוטף), 052-4652917

 

שדרות רוטשילד      צילום: רונית סבירסקי

 

חוזרים אחורה בזמן לימי הילדות ביום העצמאות

במוזיאון חצר היישוב הישן בעיר העתיקה בירושלים מקיים מדי שנה ביום העצמאות פעילויות של חזרה בזמן. סיורים, ביקורים בתערוכות ותיאטרון חי "אבן נייר ומספרים"  בהצגה שבה חוזרים להיות ילדים ומשחקים במשחקים של פעם כמו חמור ארוך ועג'ואים. הסיורים המודרכים בתצוגות יתקיימו בשעות: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00

התיאטרון החי יעלה בשעות 10:30, 11:30, 12:30, 13:30

מתי: 14 במאי, 15:00-10:00

לפרטים: השתתפות בהרשמה מראש באתר האינטרנט של מוזיאון חצר הישוב הישן, 02-6276319 או 052-4002478

  

סיורים וסדנאות קינטיות

מוזיאון אגם בראשון לציון מקיים סיורים מודרכים ברוח חג העצמאות, סדנאות יצירה קינטיות לילדים, פעילויות וחוויות אמנות למשפחות.

מתי: 14 במאי, 16:00-10:00

 

 מוזיאון אגם     צילום: רונית סבירסקי

 

סיורים מודרכים ופרפורמנס

במויאון ינקו דאדא בעין הוד יתקיימו סיורים מודרכים ופרפורמנס בהשראת יום העצמאות. בשעות: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 יתקיימו הדרכות בתערוכות המוזיאון ובסטודיו של מרסל ינקו. בשעה 12:30 המופע "לאלתר". "לאלתר" הוא מיצג מחול בו האמן והרקדן ארתור אסטמן מזמין את הקהל להתארח באולם המוזיאון ויוצר מולו בזמן אמת מבנה מפריטים המזוהים עם הפאתוס והפולקלור הישראלי. מדובר במופע אימפרוביזציה בשיתוף הקהל המושתת על חפצים המזוהים הישראליות והמקומיות. ארתור אסטמן הוא יוצר, פרפורמר, כוריאוגרף ורקדן.  

מתי: 14 במאי, 14:00-09:00

לפרטים: כניסה, הדרכות ומופע מחול ללא תשלום בחסות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ומשרד המורשת, 04-9842350