המשכן החדש של הספרייה הלאומית נפתח בצל המלחמה

 

בצל המלחמה והמצב הקשה, ולמרות המגבלות הנובעות מהם, החליטו בספרייה הלאומית לפתוח את המשכן החדש של הספרייה בקרית הלאום בירושלים לקהל הקוראים והחוקרים החל מיום ראשון, 29 באוקטובר 2023. בחודש נובמבר יתקיימו סיורים ופעילויות ללא תשלום לתושבי העוטף ויישובי גבול הדרום והצפון

 

 

משכנה החדש של הספרייה הלאומית בירושלים, שהוקם בתרומת יד הנדיב ומשפחת רוטשילד ובסיוע תרומת משפחת גוטסמן, משתרע על פני 46 אלף מטרים רבועים ו-11 קומות. הוא כולל אולמות קריאה המיועדים ל-600 קוראים בו זמנית, מתחמי עבודה לחוקרים ולציבור הרחב, מטמון אוטומטי המכיל מיליוני ספרים המונעים בעזרת רובוטים, תערוכת קבע ותערוכות מתחלפות, בהן יוצגו מאוצרות התרבות והרוח החשובים ביותר של מדינת ישראל והעם היהודי.

 

במשכן הספרייה החדש יש אודיטוריום עם 480 מקומות ישיבה שבו יתקיימו אירועי תרבות ועיון לאורך כל השנה, תערוכות אוצרות, מיצג חווייתי ומרכז חינוך גדול. בהמשך יפתחו במשכן החדש גם מסעדה, בית קפה וחנות מתנות שתציע ספרים ומוצרים ממותגים של אוצרות הספרייה.

   

בחודשים האחרונים הועברו מבניין הספרייה הלאומית הנוכחי לבניין החדש בקרית הלאום מיליוני פריטים, הכוללים כ-4 מיליון ספרים ועוד מאות אלפי גיליונות עיתונים, מיליוני תצלומים היסטוריים, כ-1,500 אוספים וארכיונים אישיים, אלפי מפות היסטוריות, עשרות אלפי כתבי יד, ועוד מיליוני קבצים דיגיטליים, סלילי הקלטות מוזיקליות, כרזות ואוצרות רבים אחרים. 

 

המבקרים בספרייה יוכלו להנות מעבודותיהם של אמנים מובילים בארץ ובעולם ובהם שני ציורים של שאגאל, יצירות של האמן הבריטי אדמונד דה ואל, עבודות חדשות שנוצרו במיוחד עבור המשכן החדש של האומניות הישראליות מיכל רובנר, סיגלית לנדאו וגלי כנעני, עבודה חשובה של הפסל יחיאל שמי ועבודות נוספות. בחזית המשכן הוקמה יצירת אבן ענקית שעיצב במיוחד לספרייה חתן פרס ישראל מיכה אולמן, בשם "אותיות אור". היצירה מורכבת מ-22 אותיות עבריות גדולות עשויות אבן. בנוסף, תוכננו ועוצבו השטחים הציבוריים הסובבים את בניין הספרייה והמשכן בשילוב גן צמחים מטופח הכולל צמחייה ארץ ישראלית מגוונת.

 

הספרייה הלאומית תוכננה על ידי אחד ממשרדי האדריכלים המובילים בעולם – המשרד השוויצרי של הרצוג ודה מרון, אשר תכנן מבנים מפורסמים רבים ברחבי העולם כגון מוזיאון הטייט מודרן בלונדון, בניין התזמורת הפילהרמונית בהמבורג והאצטדיון האולימפי בבייג'ין. בתכנון המשכן היה שותף גם המשרד הישראלי המבצע מן-שנער.

 

 

במהלך חודש נובמבר יתקיימו בבניין החדש סיורים וביקורים ללא תשלום המיועדים בעיקר לתושבי העוטף וליישובים הסמוכים לגבול הדרום והצפון. במסגרת הביקורים ניתן יהיה להתרשם מהאדריכלות היפה של הבניין החדש, מאולמות הקריאה המעוצבים, ממוצגים היסטוריים, מפסלים ויצירות אמנות של טובי האמנים, ממיצג חווייתי וחדשני ומהמטמון האוטומטי. כמו כן מתוכננות סדנאות והפעלות לילדים, בכפוף למצב הביטחוני. בתחילת דצמבר צפויים להיפתח לקהל הרחב תערוכת הקבע - "אוצרות הספרייה" והמיצג החוויתי.

 

פרטים נוספים על שעות הפעילות, אירועים מקוונים, הזמנת סיורים ומידע כללי על שירותי הספרייה הלאומית החדשה, ניתן למצוא באתר הספרייה: www.nli.org.il