גבעת התחמושת - אתר מורשת בהתחדשות

 

גבעת התחמושת היא תיעוד של גבורה, עוז רוח והקרבה שמסופר על ידי זקני הלוחמים ומנציח את קורות האתר. מקום שמשמר הרבה מאוד יופי, אהבה ותום נעורים.

 

גבעת התחמושת וסיפור הקרבות על ירושלים   צילום: רונית סבירסקי

 

אתר מורשת

גבעת התחמושת קיבלה הכרה כאתר מורשת אחרי שנים שקרטעה מחוסר תקציב והתבססה על תרומות. אחרי מלחמת ששת הימים עלו על הגבעה זוג הורים שכולים ונשבעו שהמקום לא יהפוך לעוד מיזם נדל"ני. הם פנו לטאבו וביקשו שהשטח ירשם על שם עמותת גבעת התחמושת. כך החל את דרכו אתר ההנצחה שנועד לשמר את גבורת 182 לוחמי המערכה על ירושלים מחטיבת הראל, הצנחנים וחיל האוויר. 

 

שביל התוכן שמספר את סיפורה של ירושלים    צילום: רונית סבירסקי

 

בתקופת המנדט והשלטון הבריטי הוקמו על הגבעה בית ספר לשוטרים ובונקר תחמושת. במלחמת העצמאות הגבעה נכבשה על ידי הירדנים והפכה למוצב אסטרטגי עם מאות מטרים של תעלות חפורות ו-40 בונקרים. בליל 6 ביוני 1967 הגבעה נכבשה על ידי כוח צנחנים בקרב קשה שהביא לפתיחת הדרך להר הצופים, לעיר העתיקה ובסופו הונף דגל ישראל על הר הבית.

 

טנק שרמן לצד התעלות והבונקרים   צילום: רונית סבירסקי

 

נשארו שם בני 20

מתוך השיר על גבעת התחמושת "בשלב מסוים של הלחימה נשארו לידי ארבעה חיילים בלבד. עלינו משם בכח של שתי פלוגות. לא ידעתי היכן האחרים, כיוון שהקשר עם דודיק המ"פ ניתק עוד בתחילת הקרב. באותו רגע חשבתי שכולם נהרגו." 182 הלוחמים שנפלו בקרבות מונצחים בהיכל ההנצחה החדש שהוקם בגבעת התחמושת. תמונות אישיות רקועות על לוחות פלדה עם תאריך ומקום הנפילה. שמות ופנים חלקם במדים וחלקם בלבוש אזרחי בחיק משפחתם עם ילדים בזרועותיהם, אחרים חובקים רעיה או חברה. מאיר אוחנה, ישראל אלון, לובה איסמאילוב, דב אורטנר, משה אבוטבול. שורות, שורות של תמונות מקיפות את ההיכל בחצי מעגל כשבמרכזו מפל מים ואש תמיד ומעליהם מיצג וידאו  של זיו מבית אלפא, רקדן וכוריאוגרף שרוקד את ריקוד הנופלים לצלילי מוזיקת נבל מקורית, בלב שדה חיטה בשלה בעמק.

 

שמות ופנים של 182 הנופלים    צילום: רונית סבירסקי

 

בביתן נוסף שוכן דגם המערכה על ירושלים במלחמת ששת הימים וסרט עם עדויות וסיפורי לוחמים. מרחק הזמן לא מעמעם את עוצמת האירועים. המפקדים מתארים את גבורת החיילים בהתרגשות ובעיניים דומעות, החיילים משחזרים באזני ילדיהם את קורות הקרב, ביניהם החייל שתמונתו מניף את הדגל על הר הבית צרובה היטב בזיכרון הציבורי. בחזית הגבעה ניטע גן ירושלים ולאורכו "שביל תוכן – מחומה לתקומה" שמתאר באמצעות לוחות מידע וצילומים היסטוריים את תולדות ירושלים בסוף המאה ה-19 מהיציאה מן החומות ועד מלחמת ששת הימים.

 

ג'יפ וטנק שרמן

לצד התעלות המקוריות שעברו לאחרונה שימור יסודי, הוצבו ג'יפ תול"ר של מגני הר הצופים, טנק שרמן של הפלוגה הירושלמית, הזחל"ד של מוטה גור והדגל המקורי שהונף על הר הבית. סיורי לילה מודרכים בין התעלות בשילוב סיפור הקרב הם חוויה עוצמתית. כך שומעים על מפקדים שהיו לוחמים צעירים והפכו למנהיגים ידועים. מגלים שאת הבלדה המפורסמת על גבעת התחמושת כתב אחד הלוחמים ואילו יורם טהר לב כתב רק את הפזמון. שומעים על החובש שלא ידע לשים חוסם עורקים ועל החיילים שסירבו להשאיר את גופות חבריהם מאחור. על גלעד האבנים שהקימו לפני שעזבו ועל גופות החיילים הירדנים שקברו מתוך כבוד האדם.

 

הזחל"ד של מוטה גור    צילום: רונית סבירסקי

 

האתר כולל גם ביתן ירדני מקורי ששומר, אנדרטה בין דורית לזכר נופלי גדוד 66 מחטיבת הצנחנים שלחמו בגבעת התחמושת ובניהם נפלו במערכות אחרות. קיר כבוד לחיילים יהודים בצבאות העולם. מבנה המוזאון הישן יהפוך למוזאון חדשני אינטראקטיבי בסגנון מוזאון רבין ומוזאון השומר. החלל יעוצב במפלסים שונים בשיפוע עולה ששיאו הר הבית.  יוצגו בו סרטי מולטימדיה, עדויות חיות, סרטים ארכיונים שצולמו במלחמת ששת הימים חלקם בצבע שנמצאים היום בבעלות אנשים פרטיים.

 

באתר נערכים סיורים בליווי מדריכים מנוסים בכל ימות השבוע בתיאום מראש. סיורי הלילה ניתנים לשילוב עם שיחה או עדות של לוחם מוותיקי המערכה. הקרנות המיצג האורקולי מתקיימות כל חצי שעה בשפות שונות. באתר מתקיימים סיורי יום וסיורי לילה מודרכים, בבונקרים ובתעלות בשילוב עם ביקור בהיכל ההנצחה החדש, הקרנת חיזיון המערכה על ירושלים ותצוגת כלי הרכב המשוריינים.

פתוח בימים ראשון-חמישי 17:00-09:00, שישי וערבי חג עד 13:00. טל. 02-5829393