לא רק בחורף  - החרמון בכפכפים

 

פעילות אתגרית וטיולים מודרכים לכל המשפחה, רכבל, מזחלות אקסטרים, סקיי ריידר עם מציאות מדומה, אבובי קיץ וקרטינג לנהיגה עצמית. החרמון מספק אטרקציות גם בחודשי הקיץ החמים

 

 רכבל מהיר וקרונות סגורים       צילום: רונית סבירסקי

 

שני יתרונות בולטים יש לחרמון בקיץ האחד שאין תורים ארוכים בכניסה לאתר והשני הוא מזג האוויר הנעים והבריזה הקרירה בשעות הערב גם בחודשי הקיץ החמים ביותר. 42 קרוניות הרכבל עולות ויורדות, מעלות ומורידות את המבקרים ללא צורך בהמתנה. הנופים הפנורמיים של הרי הגולן, הגליל ועמק החולה נפרשים למרגלות הרכבל ובשיא הרכס ישנם מסלולי טיול רבים ותצפיות נוף נדירות אל ישראל, לבנון וסוריה.

 

נוף פנורמי מהרכבל ומהפסגה      צילום: רונית סבירסקי

 

רכס החרמון פרוש על פני 80 קילומטרים עם שלוש שלוחות שגולשות לעבר עמק החולה כתף שיאון (הר דב), שלוחת שִׂריון במרכז וכתף חרמון מדרום מזרח. אתר התיירות של החרמון משתרע על פני שטח של 5 אלפים דונמים בגובה שבין 2040-1600 מטרים מעל פני הים. הרכבל הראשון באתר הוקם ונפתח ב-27 בדצמבר 1971 על ידי חברי מושב נווה אטי"ב ביוזמת משרד התיירות. במהלך השנים הוקמו 4 רכבלים נוספים ובשנת 2019 הוחלף אחד הרכבלים הישנים, שמושביו היו פתוחים, ברכבל חדש בעל 42 קרוניות סגורות שמהירות נסיעתן קיצרה את העלייה מ-15 דקות לחמש דקות.

 

איש השלג בכפכפים       צילום: רונית סבירסקי

 

מסלולי טיול וסיורים מודרכים

אתר החרמון כולל 13 מסלולי גלישת סקי פעילים בחורף כשהחרמון מתכסה בשלג. באביב כשהשלג נמס נחשפים מסלולי הסקי והשטחים הפתוחים מנוקדים בפריחה שחלקה אנדמית לחרמון. בעלי החיים צצים מתוך המחילות והמערות שהסתתרו בהן במהלך החורף ובניהם פרפרים, ציפורים, וזוחלים. בין הפרחים הייחודיים לחרמון פרגה צהובה, רומוליאת השלג, צבעוני החרמון, שושנתית הלבנון, ציפורנית דמשקאית, קחוון החרמון ואחרים.

 

עצי אשוח וצמחייה אנדמית     צילום: רונית סבירסקי

 

בין האביב לסתיו מתקיימים באתר סיורים רגליים בהדרכת החברה להגנת הטבע. סיורים שכוללים תצפית אל הגליל העליון, עמק החולה, הרי הגולן, הרי הלבנון וסוריה. במהלך הסיורים מקבלים הסברים על החי והצומח, הטופוגרפיה המיוחדת של רכס החרמון, האקלים וסיפורי הקרבות הקשים שהתחוללו במקום. הסיור מגיע אל גבעות הקרב בהן נלחמו חיילי צה"ל על הגנת המדינה במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים.

 

מסלולי טיול ותצפיות נוף מהפסגה     צילום: רונית סבירסקי

 

המקום זכה לשם "העיניים של המדינה" בזכות נקודת התצפית האסטרטגית שצופה אל הרמה הסורית, עמק החולה ושרשרת התילים הגעשיים שנראים בקיץ צחיחים ומנוקדים בצמחייה יבשה. במהלך הסיור עוברים במצפה חורן, מוצב החרמון שנכנס לדפי ההיסטוריה במלחמת יום הכיפורים, מצפה שלגים ומוצב דובדבן. העלייה ברכבל כרוכה בתשלום והסיורים הם ללא תשלום.

 

אקסטרים בקיץ

האטרקציות שפועלות באתר החרמון במהלך חודשי הקיץ משלבות פעילות שמתאימה לכל המשפחה עם תצפיות נוף פנורמיות. העלייה ברכבל משלבת תצפית נוף אל קריית שמונה, עמק החולה, רכס הרי נפתלי, משגב עם וצוק מנרה ומן העבר השני אל גבול סוריה. הישיבה ברכבל נוחה ורגועה נטולת טלטלות ומאפשרת מבט על הקרוניות שחולפות, על מסלולי הקרטינג ומאגר המים הגדול למרגלות ההר שמימיו ירקרקים. עלייה ברכבל לילדים עד גיל 12 בליווי מבוגר.

 

42 קרוניות עולות ויורדות      צילום: רונית סבירסקי

 

מזחלות האקסטרים מחליפות את סקי החורף בפעילות קיצית אקסטרימית. המזחלות מתאימות לזוג נוסעים. מבוגרים יכולים לנסוע לבד וילדים נדרשים לליווי של מבוגר. המזחלות מטפסות במעלה ההר במהירות איטית שמאפשרת צפייה בצמחייה ובנופים הסובבים. בחודשי הקיץ שולטת בשטח פריחת דרדרים סגולים. בנקודת שיא הגובה מתחילה חוויית האקסטרים כשהמסילות צוללות בשיפועים וסיבובים חדים. ניתן  לשלוט במהירות הנסיעה על ידי מוט היגוי אבל התענוג הגדול הוא לתת למזחלת לדהור במהירות גבוהה, להסתובב, להסתחרר, לעבור בשרוולים של רשתות ולהרגיש את הרוח הנעימה מלטפת את הפנים. ניתן לנסוע על המזחלות ללא ליווי מבוגר רק מגובה 1.45 מטר.

 

 מזחלות אקסטרים      צילום: רונית סבירסקי

 

הסקיי ריידר הפך למוקד משיכה שכל מבקר רוצה לחוות. הוא החל כמתקן בעל מושבים פתוחים בסגנון רכבת הרים. המושבים תלויים בגובה 15 מטרים מעל פני האדמה, נעים על מסילה עילית במהירות ומאפשרים תצפית על נופי הסביבה. לחוויה הזו נוספת אטרקציה ששדרגה את המתקן. משקפת מציאות מדומה עם סרטון שנראה כמו סצנה מהסרט טופ גאן. הסרט הופק במיוחד לאתר החרמון על ידי חברה אמריקנית שמתמחה בסרטי מציאות מדומה. הם התאימו את הסרטון למסלול הסקיי ריידר בשילוב הפניות הסיבובים ומהירות הנסיעה והתוצאה יצרה אקשן כפול. המתקן מיועד לילדים מגיל 6 ומעלה שגובהם מ-1.20 מטר. ישנו מתקן מדידת גובה ומפעילי האתר בודקים ומאשרים בהתאם.

 

סקיי ריידר עם משקפי VR      צילום: רונית סבירסקי

 

מסלול הקרטינג מותאם לגיל 16 ומעלה. הרכיבה מתבצעת במסלולי הסקי של האתר כאשר השלג נמס והדרכים פנויות. המסלול משופע מאוד ומאתגר ומהירות הנסיעה תלויה בתעוזה של הנוהג.

 

מסלולי קרטינג מאתגרים       צילום: רונית סבירסקי

 

מתקן נוסף שמתאים גם לילדים קטנים הם האבובים היבשים. משטח פלסטיק כחול פרוש במורד הגבעה. אבובי גומי גדולים מצופים בבד ובחומר מחליק משמשים כמו כיסא שטוח לגולש בודד. בכל גלישה מרטיבים את המשטח במים ובסבון על מנת להפחית את החיכוך. הילדים גולשים בנוחות ומצליחים להסתחרר ב-360 מעלות עד שהם מגיעים לסוף המסלול. מתאים מגיל 5 ומעלה.

 

אבובי קיץ     צילום: רונית סבירסקי

 

יער אודם והג'ובות

מטיילים שרוצים להוסיף פעילויות וסיורים בצפון הגולן ימצאו מסלולי טיול יפהפיים במרחק קצר מאוד מהחרמון. יער אודם הוא אחד השרידים הבודדים של יער אלונים עתיק שנותר בארץ ישראל. הטורקים כרתו את רוב עצי האלון כדי להפעיל את קטרי הרכבות שלהם. בלב יער אודם נמצאת אחת התופעות הגיאולוגיות שיש לה הסברים שונים. 23 ג'ובות שהן שקעים שנוצרו בקרקע ונוטים לשייך אותן לפעילות געשית. הג'ובה הגדולה ביותר עומקה 60 מטרים והיא נמצאת בגן לאומי מסודר עם שבילי הליכה נוחים.

 

 אלוני יער אודם     צילום: רונית סבירסקי

 

מבצר נמרוד

למרגלות החרמון בולט מבצר מרשים מימי הביניים. זהו מבצר נמרוד ובשמו המקורי קלעת נמרוד. הוא ממוקם בנקודה אסטרטגית החולשת על הדרך מצור לדמשק. המבצר שייך לגן לאומי ויש בו שבילי הליכה מסודרים ומסומנים. בין השרידים שנותרו בו: המגדל הדרום מערבי בן ארבע קומות שממנו ניתן לצפות על נופי הסביבה. בתוך המבצר בסמוך לשער המערבי נמצאת כתובת ממלוכית מתקופת הסולטן ביברס, מאגר מים, חפיר שנועד להגן על המבצר ומגדל העוז שבנוי כמבצר עצמאי להגנה נוספת. מעבר סתרים לצורכי מילוט נמצא ליד השער המערבי ויורדים אליו בגרם מדרגות.

 

מבצר נמרוד      צילום: רונית סבירסקי

 

ברכת רם

לוע הר געש קדום ורדום הפך לעין הכחולה שנמצאת למרגלות החרמון וזוהי ברכת רם. האגם מוקף בשרשרת הרים ביניהם: הר קטע, הר רם, הר כרמים והחרמון ובמטעי פרי של תפוחים, דובדבנים ואפרסקים. בסמוך לברכת רם נמצא שוק מקומי יעפורי, שמוכר את הפירות בעונתם, שמן זית ותבלינים.

 

 ברכת רם - העין הכחולה של החרמון      צילום: רונית סבירסקי