סלון במוזיאון רמת גן

 

ספסלים, שולחנות, שטיחים וגופי תאורה הוצבו בחלל מוזיאון רמת גן כחלק מתערוכה שמשלבת פעילויות, מפגשים ושיח גלריה

 

ספסלים, שולחנות ושטיחים במוזיאון    צילום: רונית סבירסקי

 

המבנה המיוחד שבו שוכן מוזיאון רמת גן הוא בין המוזיאונים היחידים בארץ שהיה במקור מפעל תעשייתי והוסב למרכז אמנות. הוא הוקם ב-1936 כמפעל למרצפות ובמשך השנים היו בו מפעלים, בתי מלאכה ומוסכים. הוא נראה כמו סירה עם חרטום בולט כתוצאה מדרכים היסטוריות שעברו משני צדדיו. בתהליך הפיכתו למוזיאון הבניין המקורי שומר וגובהו הוכפל. האלמנטים האדריכליים של המפעל היוו יתרון בזכות מבנה השלד, החלונות הצרים, החללים הגבוהים והקווים הנקיים שהתאימו לחלל מוזיאלי. המעטפת בנויה מבטון וזכוכית חצי שקופה דרכה חודר אור טבעי פנימה. שדרת עמודים מרכזית הוספה בכל הקומות כדי ליצור חללי תצוגה גדולים.

 

 ציורים של צדוק בן דוד מאוסף המוזיאון    צילום: רונית סבירסקי

 

המוזיאון נחנך לראשונה ב-1987 כמוזיאון אמנות ישראלית רמת גן ואירח במהלך השנים תערוכות של אמנים ישראלים מובילים ואמנים בינלאומיים בעלי קשרים לישראל. בשנת 2019 המוזיאון עבר תהליך שיפוץ נוסף ונפתח שוב בדצמבר 2021 בתערוכה שעוררה סערה וגרמה לסגירתו לפרק זמן קצר. מאז הוצגו מספר תערוכות שהאחרונה בהן היא עַל שְֹפַת-הַסַּף. ב-1 ביוני 2023 נפתחה בקומת הקרקע התערוכה החדשה "סלון במוזיאון: אמנות, מרחב שיח" שהפכה את החלל למרחב שבו אפשר לשבת, לשוחח ולקיים אירועים בהשראת סלון המגורים הישראלי. על הקירות מוצגות יצירות מאוסף המוזיאון שנבחרו על ידי האוצרת שרי גולן. האוסף כולל יצירות של אמנים החל משנות ה-50 עד המאה ה-21.

 

יצירת האמן עופר ללוש    צילום: רונית סבירסקי

 

בחלל הוצבו במה מרכזית ושישה אזורי התכנסות של ישיבה על ספסלי עץ לצד שולחנות, שטיחים בגוונים ובצבעים שונים נפרסו על הרצפה, גופי תאורה הוצבו לצד פרטי הריהוט. ספסלים זוגיים רומנטיים צופים אל היצירות. מתחמי הישיבה נוצרו בשיתוף עם עמותת מולט שנועדה לשלב עיצוב ישראלי ותרומה לקהילה. במסגרת הפרויקט המוזיאון מקיים אירועי תרבות, שיח בסלון, מפגשים עם קהלים שונים ומיזמים של דיאלוג ושיתופי פעולה של קהילות בעיר רמת גן וברחבי הארץ. האירועים כוללים מופעי מוזיקה, ספרות, שיח וחשיבה, סדנאות מגוונות, מופעי מחול ופרפורמנס.

 

יצירת האמנית רחל טימור מוארת בתאורה סלונית    צילום: רונית סבירסקי

 

לבד מאירועי התרבות זו הזדמנות מצוינת להיחשף לאוסף האמנות של המוזיאון לאחר שנים רבות שבו הוצגו תערוכות שונות מאוספים חיצוניים. הבחירה של האוצרת שרי גולן מציגה יצירות שכל אחד היה שמח לתלות בסלון ביתו. בין האמנים הישראלים שעבודותיהם מוצגות אפשר לראות ציורים של האמן צדוק בן דוד שידוע בעיקר בעבודות הפיסול המיוחדות שלו.

 

פסל כפות הידיים של האמן נתן רפפורט    צילום: רונית סבירסקי

 

יצירה בשחור לבן "גן לונדון" של הציירת רחל טימור, שמתעדת בעבודותיה מבנים אדריכלים אורבניים. נלי אגסי עם עבודת הומאז' לשמי, פסל ידיים של נתן רפפורט, ציור יפהפה תחת הכותרת "לילה" של עופר ללוש, ציור עם מסר פוליטי-חברתי של פנחס כהן גן בשם "הם (לא) נחמדים". יצירה מיוחדת של שרון פוליאקין של תצריב קו, אקווטינטת, שיוף, של אורית חופשי עם חיתוך עץ, תצריב צילומי וארז ישראלי, תצריב קו, שעווה רכה.

 

קיר המשאלות בחרטום המבנה    צילום: רונית סבירסקי

 

בחלל המיוחד שבו הופך הבניין לחרטום הספינה ומקבל תאורה מיוחדת דרך החלונות יצרה שרי גולן חדר משאלות. הקיר הלבן חורר במאות חורים קטנים ולצידו ניצב דלי עם ורדים. המבקרים בוחרים בעלה כותרת מאחד הוורדים, מגלגלים, נועצים אותו בעדינות בתוך החור ומבקשים משאלה.

 

מבקרים יושבים בסלון     צילום: רונית סבירסקי

 

בין הפעילויות שיתקיימו במסגרת התערוכה: מופע ושיח עם האמנית והמוזיקאית עדי גודלבסקי ב-4 ביולי בשעה 19:00, סדנת רקמה עם נעמה שוחט ב-6 ביולי, 21:00-18:30, סדנת יוגה בהנחיית יערה אלעד צוק לכל המשפחה ב-8 ביולי בשעה 12:00. התערוכה תינעל ב-10 ביולי 2023