משחקים של סבים ונכדים

 

במוזיאון הילדים בחולון החליטו להקדיש מסע חוויתי לגיל השלישי תוך שיתוף הדורות הצעירים יותר. הפעילות זכתה לשם "דיאלוג עם הזמן" ומצטרפת למסעות הקודמים של "דיאלוג בחשיכה" ו"הזמנה לשקט".

 

 

משחק בין דורי

המסע מתנהל בקבוצות אינטימיות של עד 12 מבקרים בכל סיבוב. בחלל הראשון שבו ממתינים לכניסה מחלקים את הקבוצה לשניים ומשחקים משחק "בין דורי". קבוצה אחת נשאלת שאלות על דמויות עכשוויות כמו לידי גאגא, מדונה והקבוצה השנייה מתבקשת לזהות דמויות כמו מנחם בגין, ג'ון קנדי ודני קיי. אם ישנם בקבוצות ילדים ומבוגרים הופכים את היוצרות ונותנים לצעירים לזהות את הדמויות של הדור הישן ולמבוגרים את הסלבס של המאה ה-21. מזהים תוכניות טלוויזיה ומדברים על תרופות סבתא. במקביל מזמינים את המבקרים להצטלם תמונת פספורט שתשולב בפעילות מאוחר יותר.

 

צילום: רונית סבירסקי

 

חכמת הגיל

כשמגיע הרגע להתחיל מבקשים מכל משתתף להיכנס לבדו אל המסדרון שעל קירותיו משפטי גרפיטי שקשורים בגיל השלישי. בן כמה אתה נראה? האם שקרת אי פעם ביחס לגילך? איך את מרגישה בימי ההולדת? האם אתה צעיר או מבוגר לגילך? האם את סקרנית לגבי העתיד? כיצד יראו חייך כשתזדקן? המסע מכניס את המבקר אל מחוזות הזקנה שיש לה פנים רבות ולצד המגבלות הפיזיות והמחלות ישנה אופטימיות, שמחה, סקרנות והגשמה. הבנת צורת החשיבה וההתנהלות של אנשים מבוגרים מאפשרת שיח אחר בין הדור הצעיר למבוגר.

 

המסע הוא אינטראקטיבי וחלקו הוא התנסות בהתנהלות הפיסית שקשורה בהזדקנות. בחלל שבו שוב נפגשים עם יתר המשתתפים מתנסים בעליה במדרגות עם נעלים שחברו להן משקולות ברזל שממחישות קושי בהליכה. מתחברים למכשיר שמרעיד את כף היד ומנסים לפתוח מנעול דלת במפתח. בודקים את הראיה במכשיר מקצועי ומנסים לשחק במשחק שדורש ריכוז. משם עוברים לחלל שבו מחכה למבקרים מדריך מבין קבוצה של 50 מדריכים שהוכשרו לפרויקט וכולם מעל גיל 70.

 

מדריך להזדקנות

כל אחד מהמדריכים מספר את סיפורו האישי, ילדותו, בגרותו, השכלתו והקריירה המרתקת שעבר בחייו והעשייה שלא פסקה עם הגיל. המפגש משלב תמונות "מהאלבום האישי" שמוקרנות במצגת ומקשרות את הסיפור האישי עם סיפורה של המדינה ופרקים בתולדותיה. המדריך ממשיך ומלווה את הקבוצה במסע שעובר למתחם אינטראקטיבי נוסף. שולחנות גדולים שיושבים סביבם ומשחקים מול מחשב או מתחרים מול האחרים בשאלות שכולן קשורות בגיל השלישי. משחקים במשחקים שונים ומלאי הומור העוסקים בסטריאוטיפים על זיקנה, דעות קדומות ואפליה על רקע גיל.

 

הולוגרמות מדברות

המבקרים מתבקשים לבחור באחת משתי דלתות שמובילות אל מתחם נוסף, שבו פוגשים דמויות של אנשים זקנים שעל פניהם מוקרנת הולוגרמה והם מספרים את סיפורם כאילו היו דמויות חיות.  דלת אחת  חושפת את המבקרים לסיפוריהן של דמויות החיות חיים מלאים, מפתיעים ותוססים בזקנתם  והשנייה  לסיפוריהן של דמויות שיש להן תובנות חשובות ומרגשות על החיים. לסיום מתיישבים "לשיחת סלון" בחדר שעוצב כמו אחד הבתים בשנות ה-60 של המאה הקודמת ומשוחחים על תובנות ומסקנות מהמסע בזמן.

 

הסיור מיועד למבוגרים ולילדים (מגיל 12 ומעלה במסגרת משפחתית).  מחיר כרטיס: 62  שקל. סיורים יתקיימו מדי יום. הזמנת כרטיסים בתיאום מראש בלבד בטלפון: 03-6503000