קוסקו ומאצ׳ו פיצ׳ו - הקצפת והדובדבן של פרו

 

שיא הטיול בפרו בעיר היפהפייה קוסקו, סיור באתר מאצ׳ו פיצ׳ו שנבחר כאחד משבעת פלאי עולם וטרק אל הפסגה הגבוהה ביותר וויאנה פיצ'ו

 

ממלכת האינקה במאצ'ו פיצ'ו   צילום: רונית סבירסקי

 

הנסיעה מפונו לקוסקו (Cusco) נרשמה כחוויה שמותירה את חותמה בעיקר כשהכל מסתיים בשלום. הפעם נסענו באוטובוס שגם המקומיים נוסעים בו. היינו התיירים היחידים בין המוני פרואנים לבושים בתלבושות ססגוניות וכובעי מגבעת שחורים אחידים לנשים ולגברים. הנשים נושאות על גבן שטיח רקום גדול אסוף כצרור שמשמש לנשיאת החפצים. האוטובוס עוצר בתחנות אקראיות לא מסומנות על אם הדרך העלה ומוריד נוסעים. בכל עצירה ניגשו אל דלת האוטובוס נשים שהציעו למכירה פטריות יער מבושלות או ג׳לי צבעוני, קלחי תירס מזן מיוחד עם גרגרים ענקיים.

 

 מפגש עם התושבים המקומיים והאלפקות      צילום: רונית סבירסקי

 

הנופים בדרך לקוסקו מרשימים בעוצמתם ושרשראות של הרים נישאים מקיפים את הדרך משני עבריה. ההרים מכוסים בירק ועצים נמוכים שיוצרים מראה פלומתי ירוק ומתחתיו מציצים צוקים חשופים בגוונים שונים של שחור, לבן ואדום. למרגלות הצוקים משתרעים עמקים רחבי ידיים מנוקדים בבתים קטנים בעלי גגות פח או גגות רעפים. שדות אורז פרושים על פני מרחבים עצומים וככל שמתקרבים לקוסקו הבנייה נעשית צפופה יותר משולבת בשטחים חקלאיים ושדות מרעה לעדרי חזירים.

 

 העמק הקדוש ונהר אורובמבה       צילום: רונית סבירסקי

 

העיר היפהפייה שהוכרזה כאתר מורשת

קוסקו ממוקמת בגובה של 3400 מטרים מעל פני הים. אתריה ההיסטוריים הם מהיפים והחשובים בפרו והיא הוכרזה כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו. הנסיעה ברחובות האבן הצרים של קוסקו חושפת את יופייה של העיר שהייתה בירת ממלכת האינקה הקדומה. היא הקצפת של הטיול בפרו והדובדבן הוא את מאצ׳ו פיצ׳ו שהוכרז כאחד משבעת פלאי עולם.

 

פלאזה דה ארמאס והקתדרלה בקוסקו      צילום: רונית סבירסקי

 

פרברי העיר אמנם זועקים מעוני אבל המראה הכללי אחיד ומטופח מאוד יחסית לערים אחרות בפרו. גגות של רעפים אדומות, בתים בנויים לבני אדמה ומחופים. מרכז העיר משלב מבני אבן בסגנון קולוניאלי וחומות מאבני בזלת ענקיות שהובאו מאזורים געשיים או פורקו מאתר העתיקות הסמוך לקוסקו. הכיכר המרכזית נקראת פלאזה דה ארמאס (Plaza de Armas) הייתה בעת העתיקה מקום משכנו של מלך האינקה. הכיכר מוקפת במבנים מרשימים, קתדרלה וחנויות תחת מעברים עם פתחים מקושתים. בתי קפה ומסעדות ממוקמים בקומה השנייה ומשקיפים אל הגן המטופח במרכז הכיכר ובאופק אל רכסי ההרים הגבוהים שמקיפים את העיר כמו טבעת ירוקה.

 

 מבנים קולניאלים ומעברים מקורים     צילום: רונית סבירסקי

 

כנסיות מצופות זהב

בבתי הקפה מגישים מנות אירופאיות לצד מנות מקומיות מסורתיות. פיוז׳ן של וונטון עם גוואקמולי, מילק שייק וקפה מצוין. ניתן לרכוש כרטיס משולב שמאפשר כניסה לכל הכנסיות החשובות כשהחשובה והמרשימה בניהם היא הקתדרלה בפלאזה דה ארמאס שקירותיה מצופים בכסף וזהב. כשהספרדים כבשו את דרום אמריקה הם שדדו את רוב הזהב, התיכו את הכלים המרהיבים ולקחו את השלל לספרד.

 

כנסיית לה קומפאניה     צילום: רונית סבירסקי

 

מה שנותר בפרו הן הכנסיות והקתדרלות שהספרדים בנו וקישטו אותן בכסף וזהב כדי להרשים את המקומיים ולקרב אותם לנצרות. בכנסיית לה קומפאניה (Iglesia de la Compania) מהיפות בפרו הקירות בנויים מעץ עם גילופים יפיפיים ועליהם ציפוי עדין בזהב או בכסף. ישנו חדר תפילה שכולו עבודות עץ יפיפיות ואורגן עצום. דוכן המטיף מעוצב בידי אמן בפיתוחי עץ שהם מלאכת מחשבת.

 

 גילופי עץ עדינים וציפוי זהב      צילום: רונית סבירסקי

 

שוק צבעוני וסקסי ליידי

היום השני בקוסקו הוקדש לטיול כוכב של מספר שעות בעמק הקדוש (Valle Sagrado), שממוקם כ-20 קילומטרים צפונית לקוסקו (Cusco). העמק הפורה שבמרכזו זורם נהר אורובמבה (Rio Urubamba) היה מקום משכנן של תרבויות שונות לאורך ההיסטוריה. בין האטרקציות למטיילים השוק המקומי התוסס בפיסאק (Pisac), אתרים ארכאולוגים מרשימים, פעילות אתגריות של רפטינג, טיולי אופנועים בהרים, בנג'י, מצנחי רחיפה ורכיבה על סוסים.

 

 אבני בזלת עצומות במקדש סקסיהוואמן      צילום: רונית סבירסקי

 

מקדש סקסיהוואמן (Sacsayhuaman) שהמטיילים הדביקו לו את הכינוי סקסי ליידי הוא אתר ארכאולוגי מרשים מאוד. הוא בנוי מאבני בזלת מסותתות שהגדולות בהן שוקלות 80 טונות כל אחת והן הובאו למקום על מנת לבנות בו מקדש ולערוך טקסים דתיים. עד היום מקפידים לערוך מדי שנה טקס דתי רב משתתפים בחודש יוני שמושך אלפי תיירים. מן המקדש ישנן תצפיות נוף פנורמיות על העיר קוסקו.

 

 תצפיות אל העיר קוסקו     צילום: רונית סבירסקי

 

משם המשכנו אל העיירה פיסאק שבה מתקיים שוק מקומי צבעוני בעיקר בימי ראשון. הדרך עוברת לצד ערוץ נחל אורובמבה, נהר גועש שהתרמילאים עורכים בו שיט ראפטינג אתגרי. מעל הערוץ נישאים צוקים והרים ירוקים. השוק של פיסאק משמש כמרכז של בעלי מלאכה מהאזור, דוכנים של תכשיטי כסף, סריגים מצמר אלפקה ובייבי אלפקה שהוא רך ומשיי. באחת מחצרות הבתים מכין בעל הבית אמפנדס בטאבון אבן ומוכר לעוברים ושבים. הכפריים מביאים אליו סירים עם אוכל שדורש בישול ממושך בטאבון וחוזרים לאסוף אותם אחרי מספר שעות. אחרי בילוי בשוק חוזרים לקוסקו ללילה נוסף והכנה לטיול של יומיים במאצ׳ו פיצ׳ו.

 

 השוק בפיסאק     צילום: רונית סבירסקי

הטאבון המרכזי של הכפר     צילום: רונית סבירסקי

אמפנדס חמים מהטאבון     צילום: רונית סבירסקי

 

אחד משבעת פלאי עולם

ישנן שתי אפשרויות להגיע למאצ'ו פיצ'ו (Machu Picchu) האחת היא לעשות טרק של ארבעה ימים מקוסקו למאצ׳ו פיצ׳ו שנקרא מסלול האינקה (Inca Trail) והשנייה היא לנסוע ברכבת. הטרק דורש הרשמה מראש במסגרת קבוצתית ובליווי מדריך. המסלול חוצה דרכי נוף מהיפות בפרו, פסגות מושלגות, שלושה מעברים בהרי האנדים, ואתרים עתיקים של תרבות האינקה. 82 קילומטרים לצד מסילת הרכבת שמובילה מקוסקו לאגואס קליינטס. ביום הראשון מגיעים ל-Huayllabamba, ביום השני ל-Pacamay, בשלישי ל-Huinay Huayna וברביעי לשיא הטרק באתר מאצ׳ו פיצ׳ו. ההמלצה היא להגיע בשעת הזריחה כשהשמש עולה מעל ההרים וקרניה זורחות דרך שער השמש.

 

 הרכבת למאצ'ו פיצ'ו      צילום: רונית סבירסקי

 

אנחנו בחרנו להגיע למאצ׳ו פיצ׳ו ברכבת. חשוב להזמין מקומות מראש בעיקר בעונת השיא. הנסיעה נחשבת ליקרה במושגים של תרמילאים ולכן רובם מעדיפים את הטרק וחוזרים ברכבת. הרכבת יוצאת מקוסקו ומגיעה לעיירת אגואס קליינטס (Aguas Calientes) למרגלות מאצ'ו פיצ'ו. אפשר לנסוע ברכבת עד מחצית המסלול ולקצר את הטרק ליומיים. הלינה לאורך המסלול בתנאי קמפינג וצריך להתארגן עם ציוד מתאים.

 

פסגת וויאנה פיצ'ו          צילום: רונית סבירסקי

בנייה אדריכלית מרשימה       צילום: רונית סבירסקי

המצוקים שהסתירו את האתר       צילום: רונית סבירסקי

 

להגיע עד הפסגה 

הסיור במאצ'ו פיצ'ו נחלק לשתי אטרקציות כששיאו של הביקור הוא טרק של שעה אל פסגת הוויאנה פיצ׳ו (Huayna Picchu) שמשקיפה על המבנים העתיקים והנופים שסובבים את האזור. העלייה לפסגה מוגבלת למספר מטיילים יומי, מומלץ להירשם מראש ולהגיע מוקדם בבוקר כדי להספיק לעלות ולרדת. העלייה מתבצעת במדרגות לא אחידות בגובהן ונמשכת כשעה. הנשימה נעתקת ממאמץ הטיפוס ומהמראה שנשקף כשמגיעים לפסגה. פנורמת הנוף פרושה על פני 360 ומעניקה תחושה של גג העולם. מראות של צוקים אדירים שנופלים אל עמק ירוק ומבט ממעוף הציפור על המבנים העתיקים שפרושים למרגלותיו.

 

 מראה ממעוף הציפור     צילום: רונית סבירסקי

מבני מגורים ששוחזרו      צילום: רונית סבירסקי

מפת האתר      צילום: רונית סבירסקי

 

כשמסיימים את הסיור על  פסגת הוויאנה יורדים חזרה לסיור מודרך באתר העתיקות של מאצ׳ו פיצ׳ו. הוא היה נטוש במשך מאות שנים אבל הצליח לשרוד בזכות היותו חבוי בין מצוקים, עצים וצמחייה סבוכה כך שנסתר מעיניהם של הכובשים הספרדים שלא ידעו על קיומו. החוקר והפוליטיקאי האמריקאי היירם בינגהאם (Hiram Bingham) גילה את המקום ב-24 ביולי 1911 וחשף אותו לעולם. לאחר יום של טרקים חוזרים אל העיירה אגואס קליינטס לפינוק ורגיעה במעיינות החמים שהעניקו לה את שמה ולוקחים אתנחתא של יום יומיים לפני שממשיכים ליעד הבא.

עוד כתבות על פרו

עיר הבירה לימה, איקה ופראקאס בפרו - סקי חולות וגלפגוס הקטנה

החידה של קווי נסקה והקניון השני בעומקו בעולם בארקיפה פרו