שני בעלים ואשתם

 

המחזה "בעלה של אשתי" בתיאטרון הבימה מגדיר כבר בשמו את הז'אנר הקומי. המחזה הוצג לראשונה בזאגרב ב-1991 ונכתב על ידי מירו גאברן, סופר ומחזאי קרואטי עטור פרסים. גאברן מעלה על סדר היום את פשטות החיים בעיני הגברים לעומת המורכבות המתרוצצת בראשן של נשים.

 

צמד הבעלים טוני (פיני קידרון) ולוקה (עמי סמולרצ'יק)      צילום: רונית סבירסקי

 

במרכז המשולש הרומנטי ניצבת איב (שיפי אלוני) שנשואה לשניים. לוקה קרואטי מספליט (עמי סמולרצ'יק) וטוני סלובני מלובליאנה (פיני קלדרון).  איב, דיילת ברכבת הנעה על קו סלובניה קרואטיה, מנהלת חיים כפולים. כשהיא בסלובניה היא נשואה לטוני וכשהיא בקרואטיה היא אשתו של לוקה. הסיטואציה הקומית הזו שנמשכת 4 שנים מקבלת תפנית כשטוני מגלה את תעודת הנישואין של איב ולוקה ויוצא להכיר את בעלה של אשתו.

 

אני הבעל האידיוט

המפגש שאמור להיות טעון הופך למשעשע כשהם מתלבטים מי ימשיך לחיות עם הבוגדת ומי יישאר. לבסוף, בדרך הגברית הפשוטה הם מחליטים שדווקא הנוחות שבשגרה היא הדרך הנכונה וממשיכים לחיות עם איב כפי שחיו עד לרגע החשיפה כבעלם של אשתם. ביקור נוסף של טוני אחרי שנתיים מתרחש כשהוא מגלה שאיב בוגדת בשניהם והעימות התלת-ממדי הוא בלתי נמנע.

 

איב בוגדת בשני בעליה (שיפי אלוני)    צילום: רונית סבירסקי

 

איב, אישה מצחיקה בעלת אנרגיה מתפרצת שלא רק שולטת בשני גברים אלא מנהלת רומן עם ניקולא, אביה של בתה טרום נישואיה לשניים, שהוכרז על ידה כמת. כניסתה של שיפי אלוני לבמה בדמותה של הדיילת איב מעלה את מפלס העניין והקומיות במחזה. היא דמות נשית מורכבת, עצמאית, מפרנסת, שתלטנית ללא מעצורים, מניפולטיבית, צעקנית, יפה, רומנטית, חולת ניקיון, מאהבת ואימא. היא רודה בשני בעליה כמו מלכה בלתי מוכתרת. טוני מצטיין בניקיון הבית אבל מבשל גרוע, לעומת לוקה שמבשל נהדר אבל בלגניסט נוראי. באחת הפגישות בין שני הגברים הם שוקלים לעבור לגור ביחד כדי ליצור את הבעל המושלם.

בסופו של דבר, גם כשהם תופסים אותה על חם, היא מצליחה לתמרן את השניים ולצאת צודקת. 

 

המחזה "בעלה של אשתי" תורגם לשפות רבות והועלה עד היום ב-22 הפקות שונות. הוא תורגם לעברית על ידי ירון פריד בבימויו רועי שגב. התפאורה של זאב לוי, שיוצרת אווירה ביתית, נשארת לכל אורך ההצגה ללא שינוי. משך ההצגה כשעה ו-20 דקות ללא הפסקה.