ב"ירכא" כבר בקרתם?

 

ביקור בכפרים הדרוזים בגליל טומן בחובו מפגש עם תרבות, דת וטעמים שמגרים את התיאבון. פרויקט "כפר בקרתם" זו הזדמנות נפלאה להכיר את הכפרים האלה מקרוב בסיורים מודרכים ללא תשלום והפעם בכפר "ירכא" בשישי ושבת 30-29 באוגוסט 2015

 

בכפר הדרוזי "ירכא" בגליל יתקיימו שני סופי שבוע של סיורים מודרכים ללא תשלום בגרעין הכפר וסביבו שמשלב מפגש עם התרבות, הדת והקולינריה הדרוזית. הסיורים יערכו בימי שישי-שבת, 30-29 באוגוסט בהדרכת מורי דרך תושבי הכפר, קציני צה"ל בדימוס.

 

הסברים על התרבות והדת הדרוזית בכפר "ירכא"    (צילומים: חיים ברום)

 

מיסטיקה, דת סודית ומטבח מסורתי

כפרי הדרוזים והצ'רקסים נחבאו כל השנים אל הכלים בין הרי הגליל המערבי עד שעלו על מפת התיירות הישראלית במסגרת פרויקט "כפר בקרתם". תושבי הכפרים האלה אוהבים לארח, להסביר על תרבותם וצורת חייהם. מעט מאד ידוע על הדת הדרוזית שנשמרת כסוד בקרב מאמיני העדה. על גלגול הנשמות בתוך העדה הם מוכנים לספר בהרחבה והנושא הזה הופך את הביקור לחוויה מיסטית מסקרנת. המטבח הדרוזי המסורתי, שמבוסס על צמחי תבלין טריים ותבשילי בשר מיוחדים מוסיף טעמים וניחוחות לביקור.

 

ברית דמים ואהבת הארץ

כפר "ירכא" היה מזוהה במשך שנים רבות, לחולפים על פני הדרך, בעיקר כמרכז של קניונים ומסחר ומעטים טרחו להיכנס ולהכיר את לב לבו המיוחד, תושביו ואורח חייהם. המפגש עם העדה הדרוזית מספר סיפור יוצא דופן על אנשים שקשרו ברית דמים איתנה עם מדינת ישראל ואזרחיה. הם משרתים בצבא, חלקם בתפקידים בכירים מאוד, עובדים במוסדות ציבור, פעילים בקהילה ותורמים רבות למדינה.

 

מדריכים מקצועיים מבני הכפר מסיירים עם המטיילים  

 

את הביקור בכפר מובילים מדריכים מקצועיים תושבי הכפר שהוכשרו לכך במיוחד על ידי פרויקט "כפר בקרתם" שהוקם ביוזמה ובשיתוף פעולה פורה של המשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרד התיירות, משרד ראש הממשלה, הרשות לפיתוח הגליל ורכזי התיירות בכפרים עצמם. הסיורים שיתקיימו בשני סופי השבוע של חודש אוגוסט ישלבו הליכה בסמטאות הכפר "ירכא" עם נסיעה במכוניות הפרטיות באתרים הסובבים אותו.

 

סיורים מודרכים ללא תשלום

בני הכפר, מופיד אבו ריש וגאנם אבו חמדה, שידריכו את הסיורים הם קציני צה"ל בדימוס. הם יובילו את המטיילים בין סמטאות הכפר העתיק וישלבו נסיעה ברכב בכפר ובסביבתו. המסלול כולל נקודות תצפית מרשימות שקשורות במיקומו הטופוגרפי של הכפר. המדריכים יספרו על תולדות הכפר ותושביו, על המקומות הקדושים לעדה הדרוזית, סיפורים היסטוריים שמספרים על החיבור העז בין העדה הדרוזית למדינת ישראל ועל הקרבות  שאירעו בימי קום המדינה בשנת 1948.

 

סמטאות ציוריות של הכפר העתיק  

 

סיפורים פיקנטיים על החמולות ששלטו בכפר ומה כוחם היום, על הצלחתם של אנשי עסקים בכפר, סגנון חייהם בשכונות הווילות ובתי העשירים. הם יחשפו סודות כמוסים ויקיימו מפגשים עם שיח'ים שיספרו על המלחמות בעזה ובסוריה, וגם נגיעה במה צופה לנו העתיד באחרית הימים. בנוסף, יערך ביקור בטחנת הקמח בכפר שפועלת כבר מאה שנה ללא הפסקה והיכרות עם שלל תבליני העדה בשילוב המלצות על המאכלים המסורתיים והמטבח הדרוזי המיוחד. הכל ללא תשלום.

 

הסיורים המודרכים, ללא תשלום, יערכו בימים שישי-שבת, 30-29 באוגוסט. הסיורים הרגליים יצאו בשעה 10:00 מרחבת המועצה מקומית (חנייה למרגלות המועצה) סיורים רכובים יוצאו בשעה 12:00 מהחניון הדרומי של המרכז המסחרי "אמש סטאר".

לפרטים ולהרשמה: 054-4420301 – סאלח סאלח, מופיד אבו ריש – 054-2600094, מידע מפורט  בדף הפייסבוק "כפר ביקרתם".