ארץ גשור - שמן זני ופעילויות מסיק

 

 

מבנה אבן שקירותיו צהוב חרדלי היה המוסך לתיקוני רכב של קיבוץ גשור ברמת הגולן. בקירות שולבו לבני בזלת שחורות, שבילי חצץ לבנים, שולחנות פיקניק, ספסלי אבן ושתילי עצי זית צעירים מקיפים אותו מכל עבריו. המהפך שעבר המבנה טמון בנוזל הזהוב שזורם בין כתליו מזה כמה חודשים. "ארץ גשור" הוא בית הבד הראשון שאפשר להצמיד לו את הכינוי "בוטיק". 

                     

 

עשרה זנים של זיתים

48 חברים חיים בקיבוץ גשור בדרום רמת הגולן ומגדלים ענבים עבור יקבי רמת הגולן. כשמסתיים הבציר הם מחפשים לעצמם תעסוקה וכך נולד הרעיון לשתול זיתים שהטיפול בהם מתחיל בספטמבר.  הם נטעו 550 דונם שכוללים 10 זנים של זיתים. אלה שרגילים לשמוע בהקשר לשמן זית את השמות צורי ונבאלי יוכלו לעשות היכרות עם קורנייקי שגדל בפולופונז ביוון, ארבקינה שמגיע מקטלוניה שבספרד, פישולין מחבל הלנגדוק בצרפת, לצ'ינו שאופייני לחבל טוסקנה באיטליה, פיקואל שגם הוא עם טמפו ספרדי, קורטינה מדרום איטליה, מנזולינו שהגיע במקור מקליפורניה אבל התאזרח בארץ לפני שנים רבות. את ישראל מייצג הברנע, ישנה גם הרכבה ישראלית של סורי עם ברנע שנקראת אסקל וזן נוסף שנמצא בשלבי פיתוח.  

                             

 

בוצרים ומוסקים

"בארץ גשור" נוטעים את הזיתים בצפיפות גדולה מאוד על מנת שהמסיק יתבצע על ידי בוצרת בשיטה מכנית ולא ידנית. אותה בוצרת שמשמשת את בציר הענבים עוברת בין החודשים ספטמבר לינואר למסוק את הזיתים. כל זן עובר את תהליך הפקת השמן בנפרד ומאופסן במיכלי נירוסטה באולם שבו נמצאת גם חנות המכירה והטעימות. המגוון הגדול של השמנים מוצג בבקבוקים ופחים שכל אחד מהם נושא את שמו הזני. המבקרים בחנות טועמים שמן כמו יין. על דלפק העץ מציבים כוסיות קטנות ולצידן את סוגי השמנים. מתחילים מן הקל אל הכבד, מסובבים, מריחים ולוגמים לגימה קטנה. נותנים לחריפות לפעול על בלוטות הלשון ולהחליק במורד הגרון.

                         

                                   הבוצרת שמוסקת   צילום: רונית סבירסקי

 

טעימות שמן זית

אין צורך להפוך למומחים בשמן זית מספיק להחליט מהו השמן שטעים לכם יותר. ההכרעה בדרך כלל נופלת כשמגדירים את הטעם האישי. השאלה אם אוהבים שטעם השמן יבלוט בסלט או בתבשיל או שישתלב בו בעדינות. מי שבכל זאת מחפש גרעין של "סנוב אפיל" במה שהיה פעם דלק למנורות עתיקות יכול להתעמק במושגים כמו: פירותי, מריר, עשבוני או חריף. למעוניינים נערך סיור מודרך של רבע שעה עם הסברים על הגידולים, הטעמים השונים והדגמת טעימות. בקומה השנייה של הבניין נמצאת מרפסת תצפית שממנה ניתן לראות בימים יפים את פסגת החרמון. לרשות המפקנקים עומדים שולחנות וספסלי אבן ברחבה החיצונית.

                 

 

סיורים והדרכות בבית הבד

עונת המסיק נפתחה בבית הבד "ארץ גשור". בית הבד, הנמצא בקיבוץ גשור בדרום הגולן, הוא בית בד בוטיק, המתמחה בייצור שמן זית זני. במרכז המבקרים ניתן לצפות בתהליך הפקת שמן הזית החל מהמסיק בשטח ועד שלב השמן המוכן. הסיור כולל טעימה ממגוון השמנים הזנים של "ארץ גשור". בתוך מתחם בית הבד ממוקמות פינות פיקניק בין חורשת עצי זית. מרכז המבקרים מותאם לנכים.

מתי: שעות פתיחה: ימים א'-ה' 16:00-8:00 , יום ו' 14:00-8:00 , יום שבת סגור.

מחיר: ללא תשלום, סיור מודרך לקבוצות בתיאום מראש

לפרטים: 04-6764169, 04-6764036