מסעדת יהודה ורוזה – מהאיטליז ישר לצלחת

 

סיפרו לי על מסעדה חדשה שנפתחה באילניה בשם "יהודה ורוזה". הכרתי את המושבה הוותיקה שבימיה הראשונים נקראה סג'רה וכבר פרחו להן בראשי תמונות של בית אבן עתיק בן 100 שנים אבל לא ידעתי עדיין מה מצפה לי. התקשרתי להזמין מקום. בקשתי לדבר עם יהודה או עם רוזה. רגע של שקט השתרר בצד השני, נשימה עמוקה וקול נשי שאמר לי בשלווה "זה קצת קשה כי שניהם מתו מזמן". ניבה הציגה את עצמה כבעלת המקום וקיבלה את ההזמנה בחיוך. היא כבר רגילה. לי לקח חצי שעה להירגע מהתקף הצחוק.

 

בית קטן בערבה

כפי שציפיתי, מסעדת "יהודה ורוזה" שכנה בבית אבן מימיה הראשונים של סג'רה. כבר בפתח הדלת ניבטו אלי רצפות השטיח המעוטרות, הפתחים הקמורים, הקירות העבים והתקרות הגבוהות. עד כאן משהו שראינו כמותו אבל לפגוש את אברהם וגרטי באופן אישי זה כבר סיפור אחר. יהודה ורוזה, הוריו של אברהם, היו ממתיישבי סג'רה הראשונים וחיו בבית הזה עם שמונת ילדיהם. גם כשאברהם הכיר את גרטי, פליטת שואה מצ'כיה, הם המשיכו לגור בבית האבן הקטן. שמונה שנים החזיקה גרטי מעמד בצל החותנת עד ששכנעה את אברהם לעבור לגור בטבריה.

 

                        

                           מסעדת יהודה ורוזה במושבה אילניה    צילומים: רונית סבירסקי

 

לאכול בין דפי ההיסטוריה

אברהם המשיך לבוא מדי יום למשק לעזור בניהול הפלחה, להפעיל את הקומביינים והטרקטורים ולטפל בבקר. ילדי המשפחה התפזרו בארץ, הנכדים של יהודה ורוזה בגרו והבית עמד נטוש עד ששנים מבניו של אברהם החליטו לעשות מעשה ולפתוח במקום מסעדה. הבית נותר כפי שהיה ולסעוד במקום זה כמו לדפדף בין דפי ההיסטוריה תוך כדי לגימת מרק. תמונות משפחתיות בשחור לבן תלויות על הקירות, רהיטים, שידות וכסאות, שעליהם ישבו בני המשפחה, ניצבים על עומדם. אברהם מקבל את פני הבאים בכניסה וגרטי שמחה לספר את סיפורי העבר לכל מי שמטה אוזן.

 

                    

                                           גרטי מספרת את ההיסטוריה  צילום: רונית סבירסקי

 

מחסן תבואה ושוקת גדולה

בחלקה הקדמי של המסעדה שלושה חללים אינטימיים שהיו חדרי השינה בבית. במרכז הבית, שבו שכנו חלק מהבהמות ניצב היום איטליז. חלק מן החצר האחורית מקורה ומשמש לאירוח והחצר הפתוחה הפכה לגן ירק אורגני שבו מגדלים ירקות וצמחי תבלין לצרכי המסעדה. בקצה החצר ניצב המבנה ששימש כרפת מתחילת המאה ה-20. ישנם גם מחסן התבואה, חדר הכביסה ושוקת גדולה שהייתה בריכת השעשועים של ילדי המשפחה.

      

שני הבנים, אמיר הווטרינר ועמוס האגרונום, מנהלים את העסק ולצדם ניבה, רעייתו של אמיר. עמוס עוסק גם בגידול בקר לבשר במשך שנים רבות וההחלטה לפתוח מסעדה נבעה מתוך רצון להפוך את המקום לאיטליז שבו אפשר לבחור את נתח הבשר לשולחן או לקנות אותו לדרך. הם לקחו את הרעיון צעד נוסף קדימה וחשבו איך כל סועד יוכל להכין לעצמו מנגל קטן על השולחן ולהחליט באיזו מידה הוא רוצה את הסטייק. הם רכשו שולחנות קוריאנים שבמרכזם שקוע מתקן גריל על גחלים לעשייה עצמית, בנו מערכת לשאיבת עשן, בדקו, ניסו וטעמו עד שהרגישו שהם מוכנים לצאת לדרך. הם הוסיפו לתפריט קדרות מרק עם בשר טלה, תבשילי קדרה וסלטים רעננים מירקות הגינה. ארוחה הכוללת פלטת בשרים של 300 גרם, מנת פתיחה, לחם, תוספת לבשר ושתייה קלה עולה כ 125-140 שקל לסועד. תבשילי טלה  או עגל על מצע אורז בעשבי תיבול  70 שקל. המסעדה אינה כשרה.

 

                      

                                             בשר ותוספות  צילום: רונית סבירסקי

 

שעות פעילות: מ-12:30 בצהריים עד אחרון האורחים. המטבח נסגר בשעה 23:00. טלפון: 046769159