יוגה ערבה - חוויה מרגיעה בשילוב אטרקציות באזור

 

לא צריך להיות יוגי מומחה או לתרגל שנים תנוחות של רגליים על הכתפיים כדי להשתתף בחוויה הזו. היופי ביוגה הוא שאפשר לקחת ממנה כל אחד לפי יכולתו. כך נולד פסטיבל יוגה ערבה שמתקיים מדי שנה בישובי הערבה השונים ואפשר לשלב גם ביקור באטרקציות באזור

 

לא צריך להרחיק נדוד עד הודו כדי לחפש את שלוות הנפש. יש לנו "אשרם" כחול לבן או יותר נכון צהוב לבן במרחק של כמה שעות נסיעה מהמרכז. השילוב של נופי הערבה המדבריים עם פעילות יוגה מתחבר היטב. זוהי משוואה שהתוצאה שלה מוסיפה רגיעה לגוף ולנשמה. 

 

 

כל יישוב והמתרגלים שלו

כל אחד מהישובים בערבה פותח את לבו וביתו לתרגולי היוגה. ממושב עידן בערבה התיכונה ועד קיבוץ אליפז בערבה הדרומית. בכל אחד מהישובים מתארח מתרגל או מתרגלים ויעבירו סדנאות בשיטות יוגה שונות מהארץ ומהעולם. בין הידועים שהגיעו לפסטיבל אנדריי סידרסקי מאוקראינה שידוע בתרגולים המאתגרים שלו. יוגי שיווהדאס מדראמסלה שבהרי ההימלאיה שם הוא מלמד ומנהל בית ספר ליוגה. 

 

הערבה לבשה לבן

אם חשבתם שיוגה היא יוגה היא יוגה יש מקום להבהרות. ביוגה ערבה תגלו שיש הרבה מאוד סגנונות תרגול בשמות כמו איינגאר, ויניאסה, אשטאנגה, שיבננדה, ויני יוגה, ויגננה, אנוסארה, דארמה, פאוור יוגה, איורוודה לנשים, פאנקי יוגה ואקרו יוגה. בוחרים מראש את המורה שאיתו מתרגלים במהלך הפסטיבל וכך גם את מקום הלינה. כל זה עטוף בפשטות נוחה ואין צורך לטרוח סביב מלתחה מיוחדת. מצטיידים במזרון דק של יוגה, לובשים בגדים  קלילים ומתנפנפים. אם תגיעו בלבן תרגישו בבית ואל תשכחו להצטייד בבגדים חמים ללילות הקרירים שמצננים את הערבה עם רדת החשיכה. כך תהיו מוכנים להליכה לילית לאור ירח, לסדנאות ומדיטציה לאור הכוכבים ולרגע של התכנסות עצמית רק אתם והמדבר שסביבכם.

 

בתי גידול של פלפלים     צילום: רונית סבירסקי

 

ריח של פלפלים באוויר

"יוגה ערבה" היא הזדמנות להכיר את היישובים שצמחו באמצע הישימון. מקומות שהיה צריך להפעיל דמיון עשיר מאוד כדי לבוא ולהתיישב בהם ולהאמין שכאן תצמח חקלאות ותהיה פרנסה. רוב היישובים צמחו מהיאחזויות נח"ל שנאחזו בקרקע בעקשנות ויכלו לה. כל ישוב שמר על האופי המיוחד שלו. ריחות של פלפלים ממלאים את האוויר כשמתקרבים לחצבה ועין יהב. אשכולות של עגבניות שרי עגלגלות בצבעים של אדום וכתום תלויים בחממות, עצי דקל עמוסי פרי, מלונים, חצילים ושאר ירקות שהפכו למותג עולמי בזכותם מתיקותם ואיכותם.

 

יוגה לנשים בהריון

מושב חצבה, בערבה התיכונה, עלה על הקרקע בשנת 1985 כהיאחזות נח"ל. הוא צופה ממערב על הרי הנגב וממזרח על הרי אדום. בשטחי החקלאות שלו המשתרעים על פני כ-6000 דונמים מגדלים פרחים, ירקות, תמרים, גפנים, מנגו, צמחי תבלין, גידולים אורגניים ודגי נוי. במסגרת יוגה בערבה מתקיימות במקום סדנאות דהארמה יוגה על ידי רוקסן סטולק מבית ינאי ואיינגאר יוגה על ידי רחל וילוז'ני מורה ליוגה ממכלת רידמן. בעין יהב, שהוא הוותיק במושבי הערבה מתרגלים יוגה ואיורוודה לנשים עם רויטל דהן-שבח וליטל סימון, שהאחת מטפלת ברפואה הודית והשנייה מורה ליוגה לנשים בהריון ולאחר לידה. אובי ליפשיץ מעבירה סדנאות של ויניאסה. לאורחים של מושב עין יהב תהיה הזדמנות להכיר את המושג "מושבוץ". ראשיתו בשנת 1959 כגרעין נח"ל והמשכו בשנת 1967 כיישוב קבע. כיום מתגוררות בו 180 משפחות שעוסקות כבר שלושה דורות בחקלאות, אירוח כפרי, אדריכלות, עיצוב, אמנות וטיפולים אלטרנטיביים.

 

חורזים תכשיטים אצל לולה בצוקים צילום: רונית סבירסקי

 

האדמה זזה

קיבוץ קטורה עלה על הקרקע בשנת 1973 מעט לפני מלחמת יום כיפורים. הוא נוסד על ידי קבוצה של עולים חדשים מארצות הברית, בוגרי התנועה הציונית יהודה הצעיר. הקיבוץ שוכן בדרום הערבה בלב המדבר, נתון בין הרי הנגב ממערב להרי אדום ממזרח וגם בימות החורף הוא מוצף בימי שמש נאים ועולם עשיר של חי וצומח. במהלך הפסטיבל מתקיימים בו תרגולים וסדנאות למורי יוגה. במושב עידן, שגם הוא הוקם על ידי עולים חדשים מארצות הברית, מגדלים פלפלים, עגבניות, מלונים ותמרים. הם גם חיים כבר שנים עם תופעה גיאולוגית שבה האדמה שעליה הם גרים זעה ונעה כל הזמן. עוד תופעה יוצאת דופן היא חוות "גבינות עופאים" שמייצרת גבינות מחלב עיזים אורגני בשיטות אקולוגיות. תוכלו לראות את הדיר, לטעום מן הגבינות ולקנות מוצרים בעלי טעם ייחודי (052-2854570).  

 

טיול ג'יפים בדרך הבשמים

מושב צופר אף הוא הוקם כהיאחזות נח"ל ומתבסס על חקלאות, מיזמי תיירות שקשורים לדרך הבשמים הנבטית, טיולי ג'יפים רכובים בדרך הבשמים ובח'אן הדרכים מואה שנמצא על תוואי דרך הבשמים. קובי דרשר הוא אחד החקלאים שהקים את מיזם "טריפ צהוב" ומטייל עם אורחיו בג'יפים בדרכי הנגב היפיפיות. הוא מספר במהלך הטיול על החקלאות בערבה, הגידולים השונים ומשלב גיחה אל "בתי הרשת" שלו שבתוכם גדלים פלפלים ועגבניות. אחרי טיול עם דרשר תדעו שפלפלים ירוקים כהים הם בוסר ולא מומלץ לאכול אותם. מהשדות והחממות הוא ממשיך אל תוואי דרך הבשמים שהוכרז כאתר לשימור על ידי אונסק"ו. הוא עובר בנסיעה על דרכי העפר ובערוץ נחל עומר, מספר על אבני המיל שהוצבו במקום על ידי הרומאים, על החיות המדבריות ואם תזמינו אצלו ארוחה, תשבו בצל עץ השיטה ותיהנו מארוחת בוקר, צהרים או ערב שהוא ובת זוגו מכינים במו ידיהם. אחרי הארוחה מטפסים איתו על רכסי הגבעות, משקיפים על ח'אן הדרכים מואה ושומעים על תולדות חייהם המסתוריים של הנבטיים. ארוחות בוקר 50 שקל, צהרים או ערב 120 שקל (לילדים מתחת לגיל 5 ללא תשלום). מחיר לטיול מחצי יום עד יום מלא 1200-750 שקל (6 מבוגרים או 8 מבוגרים+ילדים בג'יפ שלו). טל. 0523-666656

 

חוות האנטילופות בערבה   צילום: רונית סבירסקי

 

סדנאות תכשיטים וסבונים

במושב צופר יתרגלו האורחים יוגה בשיטת "שאדו" עם דודי מלכא שלמד תרגול במשך 19 שנים מתוכן שנתיים וחצי בהודו. במושב צוקים, שהוא היישוב הקהילתי הצעיר ביותר בערבה תתרגל תמר עדי את שיטת ויניאסה. האורחים בצוקים יוכלו להכיר יישוב צעיר ולא שיגרתי שמונה 45 משפחות. הוא הוקם על גבעה המשקיפה אל נופי המדבר על ידי קבוצת אנשים ממרכז הארץ שהחליטו להעתיק את מקום מגורם למדבר ולשנות את צורת חייהם. כמעט בכל בית תמצאו יוצרים ואמנים שעוסקים בקרמיקה, תכשיטים, מוצרי טיפוח טבעיים וסבונים, שירה בציבור עם מלבי תוצרת בית, מוצרי יצירה לילדים, מבשלת בירה, זרי עד וקירות מחומרים ממוחזרים. אצל אלת הערבה תוכלו להשתתף בסדנאות ליצירת סבונים טבעיים ובגלריה טורקיז להכין תכשיטים בעזרת היוצרת לולה קדם. אפשר ליצור תכשיטים מקוריים בסגנונות שונים, לצייר מנדלות או לחרוז חרוזים. בתיאום מראש טל. 052-5515260

 

אשרם במדבר

במושב פארן, שעיקר עיסוקו בגידול פלפלים  אפשר למצוא גם משק חלב, פרחים, חוות סוסים, חרש עץ, סטודיו לקדרות וסטודיו ליוגה. בסטודיו של רותם רטנר תתארח ליזה גאבר  ותתרגל סדנאות אשטאנגה יוגה. מקום נוסף שהוא סיפור בפני עצמו ובו למעשה נזרע רעיון היוגה במדבר כבר לפני שנים הוא "אשרם במדבר". נווה מדבר ירוק משמש בית לקהילה קטנה שמפעילה אותו במהלך כל השנה וחייהם מבוססים על מדיטציה ויצירה. הוא הוקם בישוב שיטים בשיתוף עם קיבוץ סמר ומתקיימות בו סדנאות של טנטרה, יוגה, תרפיה וריפוי הוליסטי. אריאל צדוק ואביגיל אמסטר יתרגלו במקום סדנאות של אנוסארה יוגה. נורית פארן תתרגל פאנקי יוגה ואבנר הוכפלד אקרו-יוגה. בקיבוץ יהל הוותיק הממוקם במרכז הערבה תתרגל ליאורה עמיחי ויגננה יוגה. בקיבוץ לוטן, שהפך למושג אקולוגי בעל שם, שבתיו בנויים בוץ והוא ממחזר ומטהר מים, ישנו מרכז לטיפולי מים וסדנאות אקולוגיות. דוריה נוה תתרגל יוגה במים, עופר בינשטוק ואייל אפריים יתרגלו ויגננה יוגה ותזונה. בקיבוץ אליפז, הממוקם בקצה הדרומי של הערבה, מגדלים אשכוליות ופומליות ומפתחים את ההארחה הקיבוצית. שגיא יערי, חבר הקיבוץ, יארח את הסדנאות של גנשה ממרכז השיווננדה באילת.

 

מחלבת עופאים בעידן  צילום: רונית סבירסקי

 

אנטילופות וראמים

בחוות האנטילופות שתארח גם את האירוע המרכזי של "יוגה בשקיעה" יתקיימו סדנאות אשטאנגה יוגה עם המתרגל שמעון בן אבי. "חוות האנטילופות" היא אחד המקומות המסקרנים שהוקמו בערבה בעשור האחרון ונראית כמו גיחה קטנה לספארי באפריקה. הכניסה סגורה בשער גדול עם שרשרת, פותחים וסוגרים מהר כדי למנוע בריחה של אחת החיות לטיול מחוץ לשטח. נוסעים בדרכי עפר ופוגשים דישון, ראם סהרה, ערוד, איל אדמוני, עדר אנטילופות, גנו  וכבשי רעמה ארוכי שיער. בלב החווה עומדת תיבת נח בנויה מעץ כהה ובתוכה תאים עם חיות שונות ומגוונות. בקומה הראשונה נמצאים שפני סלע, ארנבים, כבשים ועזים. פינה מוארת מוקדשת לשימור ציקסים. זהו צמח שמוגדר כעתיק ביותר בעולם ויש בתיבה זנים שהובאו ממקסיקו, סודן, אוסטרליה, דרום אפריקה וחלק מהם הובאו מאוסף פרטי של דוד שחק. פינה נוספת מוקדשת לגידול לובסטרים אוסטרליים שצבעם כחול. מקבלים הסברים על צורת הגידול וחיי המין של הסרטנים.  בקומה השנייה זוכים לשריקות הערצה של תוכי צבעוני גדול, שומעים את ציוצי השמחה של פינקים, ציפורי אהבה, קוקוטיילים וארות. בשטח נמצאת גם בריכת מי גופרית בטמפרטורה של 32 מעלות שמקבלת את מימיה מנביעה תת קרקעית. במהלך השנים נבנו באתר צימרים כפריים, אוהלי אירוח גדולים ואתר קמפינג להקמת אוהלים באופן עצמאי. 052-3666041