גרפיטי זה נועד להריסה

 

חומת שדה התעופה הישן של אילת הפכה למוזיאון פופ אפ גרפיטי לשבועות ספורים ולאחר מכן נהרסה. 13 אמנים עבדו על המיזם במשך 4 לילות ויצרו מוזיאון פתוח. זהו התיעוד שנשאר.

 

 מוזיאון פתוח לטווח קצר      צילום: רונית סבירסקי

 

החומה שהייתה סימן ההיכר של שדה התעופה הישן באילת עומדת בפני הריסה. רגע לפני שזה קורה החליטה החברה הכלכלית לאילת (חכ"א) האחראית על הקמת פארק הטרמינל שיוקם על חורבות השדה הסכימה לשתף פעולה עם יוזמה אמנותית לטווח קצר.

 

עבודה של Liyam Cohen      צילום: רונית סבירסקי

 

קבוצת אמנים שנקראת "סוף סוף", שהיא קבוצה חדשה של מובילי תרבות ואמנות באילת, פנתה אל הנהלת החברה וביקשה לאפשר להם להציג עבודות אמנות על החומה. הממונה על עבודות "פארק הטרמינל" נענתה לבקשה ולקחה את המיזם תחת חסותה ומימנה את כל התהליך. לכל אחד מ-13 האמנים, הוקצה מקטע בחומה שעליו הטביע את החותם האישי שלו בגרפיטי צבעוני. העבודה בוצעה במהלך 4 לילות רצופים והניבה מוזיאון גרפיטי פתוח עם 13 עבודות חתומות על ידי יוצריהן על חומה שאורכה 27 מטרים וגובהה 3.5 מטרים. מבט מקרוב על מילים ששולבו ביצירות מגלה מסרים שכל אחד יכול לתת להם פרשנות משלו. 

 

צילום: רונית סבירסקי

 

חומת שדה התעופה חצתה במשך שנים את העיר לשניים והפרידה בין מרכז העיר לאזור המלונאות, הטיילת והמרינה. בשנה האחרונה מאז פונה שדה התעופה, מתבצעות עבודות תשתית במקום כולל הכשרת שני צירי תנועה שיחצו את שטח השדה הישן ויחברו את שני צדי העיר. האחד דרך שדרות התמרים רחובה המרכזי של אילת והשני דרך רחוב חטיבת הנגב.

 

צילום: רונית סבירסקי

 

במקביל מתבצעות במקום עבודות להכשרת פארק אטרקציות, פארק פתוח שיחבר בין הצד המזרחי והמערבי של העיר וירושת בשבילים והצללה, פארק אתגרי ומגרשי משחקים. עוד ייבנו בשטח, מתחם הופעות ופסטיבלים חדשני ממכולות ממוחזרות, מרכז תרבות עירוני, מוזיאון רכב עתיק, מתחמי אירוח אלטרנטיביים ומתחם קמפינג. מבנה הטרמינל יישמר ויוסב למרכז חדשנות עירוני.

 

עבודה של רוני פלוא    צילום: רונית סבירסקי

 

בעוד ימים ספורים תיהרס החומה, במסגרת עבודות סלילת הכביש שיוביל לפארק הטרמינל. כמחווה לאומנים, החליטה החברה כלכלית אילת ביחד עם מינהלת הטרמינל, לצלם את היצירות ולהפוך אותן לתערוכה, שתישאר קבועה בפארק הטרמינל לכשיוקם ויפתח לציבור בעוד כשנתיים.

 

 צילום: רונית סבירסקי

 

תום דניאלי מנהלת אמנותית מיזם קיר הטרמינל, מקבוצת "סוף סוף": "בעיר אילת, יש המון אמנים מוכשרים, שמחפשים כל דרך לתת ביטוי לאמנות שלהם. אמנות זה כלי חיוני כל כך, שחסר במקומותינו, במיוחד בתקופה המאתגרת שבה אנו מצויים כעת. באמצעות מיזם חומת הטרמינל, הצלחנו לחשוף את קבוצת האמנים המוכשרת שפועלת בעיר וגם יצרנו דיון ציבורי סביב הקיר הזה שעתיד להיהרס ולשוות לעיר מציאות חדשה" .