מצפור חדש על שפת מכתש רמון לזכרם של האחים איטקיס

 

פרויקט "מצפור ברק ועמיחי" הוקם בכביש 40 על שפת מכתש רמון על ידי משרד התיירות באמצעות החברה הממשלתית לתיירות, ובשיתוף משפחת איטקיס, לזכרם של האחים סג"מ ברק איטקיס ורס"ן עמיחי איטקיס, שנפלו בעת מילוי תפקידם.

 

המצפור שעלות הקמתו היא 5 מיליון שקל, בוצע בשיתוף מועצה מקומית מצפה רמון. במקום הוצבו ספסלי ישיבה המאפשרים למטיילים לעצור להתרעננות מול נוף נופי המכתש.

 

 

סג"ם ברק איטקיס נהרג בתאונת נשק ב-8 בפברואר 1998 כשהוא בן עשרים. הטייס, רב-סרן עמיחי איטקיס, נהרג בפעילות מבצעית ב-10 בנובמבר 2010 בן עשרים ושמונה בנפלו. מטוסו פגע בקרקע מכתש רמון במהלך אימון לילה, עמיחי והנווט עמנואל לוי נספו. למצפור רצפת בטון בשטח של כ-50 מ"ר, ופרגולת קורטן, שצורתה בהשראת כנף המטוס של עמיחי והמפרש הימי של ברק, שהיה קצין בחיל הים.

 

 

התכנון והביצוע של המצפור בוצעו תוך תשומת לב להשתלבות בסביבה הנופית של המכתש ושמירה על ערכי הטבע והסביבה. החומרים והגוונים נבחרו בהשראת הנוף המדברי באזור. המצפור הוא חלק מאטרקציות התיירות הממוקמות על שפת המכתש, ביניהן: פארק הפסלים שהוקם על ידי משרד התיירות בשנת 2019, מלון בראשית ומרכז המבקרים שעבר שיקום ופיתוח, שכלל כביש גישה ומרפסת תלויה שנמצאת בימים אלה בתהליך שיקום וצפויה להיפתח למבקרים במהלך הקיץ.

 

מיקום המצפור לצד הכביש, דרש תכנון תנועה בשיתוף עם חברת נתיבי ישראל ומשטרת ישראל, האטת תנועה בכביש הסמוך וכניסה בטוחה למצפור, תוך שיפור בטיחות התנועה בכביש הארצי, שילוט מכוון, הקמת חניות והנגשת המקום לאנשים בעלי מוגבלויות.