מתחם הנצחה על שם אילן רמון - ממכתש רמון לחלל החיצון

 

הרגע הבלתי נתפס שבו נותק הקשר עם מעבורת החלל קולומביה ב-1 בפברואר 2003 נשאר חרוט בתודעה הישראלית. טייס החלל הישראלי הראשון, האסטרונאוט אילן רמון היה אחד מאנשי הצוות שנספו בהתרסקות החללית "קולומביה". דמעות העם האמריקאי התערבבו בדמעות העם בישראל כשדמותה הטרגית של רונה רמון וילדיה הקטנים נצרבת בתודעה הלאומית. במלאות עשור לאסון בשנת 2013 נחנך מתחם הנצחה חדש לזכרו של אילן רמון במרכז המבקרים "מכתש רמון".

 

צוות המעבורת עם אילן רמון    צילום: רונית סבירסקי

 

שמורת אור כוכבים

למצפה רמון יש קשר לחלל החיצון יותר מכל אזור אחר בארץ ישראל. הארגון העולמי אונסק"ו הגדיר אותו כפארק גיאולוגי וכשמורת אור כוכבים וחובבי המדע הבדיוני בוודאי מצפים שצלחת מעופפת תנחת בלב המכתש. יופיו של המכתש ביום והשמיים זרועי הכוכבים בלילה הופכים את מצפה רמון לאתר ייחודי ומרתק. רשות הטבע והגנים אחראית על האזור שמוגדר "כשמורת טבע" ומרכז המבקרים מוקדש לתופעת הטבע של היווצרות המכתש. המקום שבו ניתן לצפות בשמיים זרועי כוכבים ומטר מטאורים, התאים ביותר להנצחת האסטרונאוט אילן רמון. כך תוכננו בתוך מרכז המבקרים שני חללים אינטראקטיביים שספרים את סיפורו ברגישות נוגעת ללב.

 

חללי הנצחה לאילן רמון

מרכז המבקרים "מכתש רמון" מצטרף לעידן החדש שבו המבקר הופך לחלק מחוויית הביקור במקום. הסיור עובר בין אולמות שזמן השהייה בכל אחד קבוע מראש. דלת נפתחת ודלת נסגרת והמבקרים צופים בסרטונים, שומעים את הקולות, רואים את המראות ומתנסים בפעילויות שונות. הדלת הראשונה נפתחת אל אולם שנראה כמו חלל פנימי של מעבורת. חליפת טייס חלל תלויה בארון זכוכית, מעבורת "קולומביה" ניצבת כשחרטומה מופנה לשמים וסרטוני וידאו מקרינים פרקים מחייו של רמון כאיש חיל האוויר הישראלי. הוא נולד כאילן וולפרמן ועברת את שמו לרמון כשטס מעל האזור והתרשם מיופיו. על הקירות תלויים צילומי ענק של סיום קורס טיס, תמונה משותפת של צוות המעבורת ועליה משפט שאילן רמון אמר באנגלית "יש לנו ארץ נהדרת, צעירים נפלאים, אנשים מקסימים, מגדל בבל מופלא של תרבויות ויש תקווה וחזון. כל מה שאנחנו צריכים הוא כיוון מדויק".

 

מכתש רמון נשקף מאולם ההקרנה     צילום: רונית סבירסקי

 

ריחוף במעבורת קולומביה

המעבר באופן סמלי אל האולם השני מתבצע במעלית שנוסקת אל על וממנה פוסעים במעבר פתוח אל אולם הקרנה עם מסכי מולטי מדיה. יוצרי הסרט טיפלו בחומרים ברגישות ועדינות שמותירה דוק של דמעות במהלך כל ההקרנה. הצופים מרגישים כאילו הם חלק מצוות המעבורת תוך צפייה בסרטים שתעדו את הפעילות היומית שהתרחשה במשך 16 ימים. רואים אנשים מאושרים שעיניהם בוהקות משמחה, מתעמלים, אוכלים מזון מרוכז ויבש, מתבוננים בחלל החיצון ומרחפים בתוך המעבורת. הרגעים המרגשים ביותר הם סרטי הווידיאו שהנציחו את השיחות של רונה והילדים עם אילן והמכתבים שכתב לה מהחלל כשבהם הוא אומר לה "אהובתי אילו היית כאן איתי".

 

מעבר למסך הדמעות

מסך הדמעות מתפוגג מעט ומתחלף בחיוך קטן, כשממרכז החלל ביוסטון משדרים לאילן את השיר של אריק איינשטיין "מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר". הלב מחסיר שוב פעימה כשעל המסך מוקרנים הרגעים שבהם המעבורת מתפרקת בחלל ואחריה עוברים אל דור ההמשך. אסף, הבן שבוחר להיות טייס קרב, מסיים את הקורס בהצטיינות ומקפח את חייו בתאונת טיסה בספטמבר 2009. על רקע הדממה ששוררת באולם מתרוממים המסכים ווילון כבד שכיסה במהלך כל ההקרנה את הקיר החיצוני של האולם נפתח. זהו רגע השיא כשמכתש רמון נפרש דרך קיר זכוכית ענק לעיני הצופים.

 

מיצג וידאו המדגים את היווצרות המכתש    צילום: רונית סבירסקי

 

איך נוצר מכתש

המעבר לאולם השלישי מחזיר את המבקרים אל כדור הארץ מיליוני שנים לאחור. המתחם נקרא "החלל הגיאולוגי" והוא מתאר בצורה צבעונית, מרתקת ואינטראקטיבית את תהליכי הבליה, הקימוט והשבירה שעברו על המכתש. הקרנת תלת מימד משחזרת את התהליכים בטכניקת מולטי מדיה יפיפייה. מתקני הפעלה מאפשרים לילדים ולמבוגרים להבין תהליכים שונים ביניהם: בליית סוגי מסלע שונים, יצירת קימוטי קרקע על ידי דחיסה, חשיפת מאובנים בתוך ערימת חול, הזרמת לבה בתוך הר געש ושחיקת סלעים על ידי גירוד הסלע.

 

חיות המדבר

באולם הרביעי, שנקרא "חלל החיות" מוקרן סרט מקסים שמורכב מקטעי סרטים של צלם הטבע אייל ברטוב. הוא תיעד את חיות הבר שמתגוררות במכתש כצופה מהצד מבלי להפריע את שגרת יומן. כך נתפסו בעדשה זאבים קטנים, שועלים מסוגים שונים, פסמון מדבר, קוצן צהוב, צבוע, קרקל, שפני סלע, נמר, נחשים ונשרים. לאחר הצפייה בסרט הטבע עולים לתצפית על גג מרכז המבקרים ממנו ניתן לראות את מרחבי מכתש רמון, לקבל הסברים על הטופוגרפיה ולשמוע על שעון השמש המיוחד שניצב על הגג.

 

צופים אל המכתש    צילום: רונית סבירסקי

 

לתיאום מראש בטל. 3639*. במרכז המבקרים פועלת גם תחנת מידע שמספקת הסברים והנחיות לטיולים באזור בשעות 16:00-08:00 בחורף, 17:00-08:00 בקיץ.