יד מרדכי - ביקור במכוורת דבורים וסיור חלוצי בקיבוץ 

 

קיבוץ יד מרדכי מזמין משפחות עם ילדים ליהנות מחוויה משפחתית יוצאת דופן המשלבת אטרקציות וערכים בכפיפה אחת. במרכז המבקרים של המכוורת יערכו המשפחות היכרות עם דבוראי בתלבושת מלאה, יצפו בפתיחת כוורת, יטעמו דבש טרי היישר מהחלה וייהנו מעבודות יצירה ומשחקי תפקידים.

 

במרכז המבקרים של מכוורת "יד מרדכי" יתקיימו פעילויות לכל המשפחה. היכרות עם דבוראי בתלבושת מלאה, צפייה בפתיחת כוורת, טעימת דבש טרי היישר מהחלה, עבודות יצירה ומשחקי תפקידים. בסיור מיוחד על עגלה רתומה לטרקטור יקבלו המשפחות הצצה לענפי המשק השונים בקיבוץ, יכירו את הפרות של יד מרדכי ויצפו בחליבה. לסיום הפעילות יבקרו המשפחות באתר היסטורי שמספר את אחד מסיפורי הגבורה המרתקים בתולדות המדינה.

 

 

כוורת בשידור חי

קיבוץ יד מרדכי הוא בין הקיבוצים הראשונים שהוקמו בארץ. אווירה שלווה ומרחבים ירוקים עוטפים את המבקרים מיד בכניסה לקיבוץ. מכוורת הקיבוץ מהווה אטרקציה למשפחות עם ילדים. היא בין הוותיקות והגדולות בישראל וכוללת כ-5000 כוורות. תחילתה בשנת 1936 ומאז היא מייצרת דבש לכל בית ישראל. מרכז המבקרים של המכוורת "בית הדבש והדבורה" הינו אטרקציה מהנה במיוחד למשפחות עם ילדים.

 

 

ההיכרות עם מכוורת "יד מרדכי" מתחילה במפגש עם דבוראי או דבוראית מנוסה בחליפת עבודה מיוחדת שמדריכים את המשפחות במהלך הסיור במכוורת ופותחים כוורת אמיתית ב"שידור חי" לנגד עיני הילדים. באמצעות הפעלות מיוחדות הילדים חווים הצצה לעולמן המרתק של הדבורים, לומדים על חייהן, על המבנה המשפחתי המיוחד בכוורת, על המלכה והפועלות וכמובן על תהליך ההאבקה, ייצור הדבש ותרומתו לגוף האדם. לסיום הפעילות מלקקים דבש טהור מחלת דבש טרייה ומכינים נרות מדונג דבורים של המכוורת.

 

סיור חלוצי בקיבוץ

בסיום הפעילות ב"בית הדבש והדבורה" ממשיכים בסיור מיוחד ברוח הקיבוצית על גבי עגלה רתומה לטרקטור שעובר בין תחנות שונות של ענפי המשק וחושף בפני המבקרים את תהליכי הגידול והפעילות שמאפיינים כל אחד מהם. בעת ביקור ברפת לומדים על חיי הפרות, על תהליך הטיפול בחלב מהחליבה עד לקרטון במקרר הביתי. המבקרים צופים בהדגמת החליבה בשיטות מודרניות אוטומטיות.

 

 

 

קיבוץ יד מרדכי הצליח לשמר ולשחזר את חיי הקיבוץ של פעם והמבקרים יכולים לחזור בגלגל הזמן אל ימי תחילת הקיבוץ לפני קום המדינה. בבית "קיבוץ של פעם" מקיימים פעילות חווייתית באווירה נוסטלגית של ראשית ימי הקיבוץ. הזיכרונות, החפצים והסיפורים מצליחים לשעשע ולהצחיק את המבוגרים והצעירים כאחד. הצעירים לומדים להכיר חפצים שאינם קיימים עוד בחיי היום יום של העולם המודרני.

 

סיפורי גבורה נועזים

אתר שחזור קרבות מלחמת העצמאות ביד מרדכי הוא אחד הייחודיים בארץ בדרך שבה מוצג המאבק. הילדים שמבקרים באתר יכולים לראות את דמויות הלוחמים ניצבות בשטח הקרב כאילו קפא הזמן מלכת. הקרב הקשה על הגנת יד מרדכי נוהל על ידי קומץ מחברי הקיבוץ וחיילים שהגיעו לסייע בקרבות. הם הצליחו לשרוד באומץ לב מול הכוחות המצריים והרוויחו זמן עד שהגיעה התגבורת ממרכז הארץ ובדרך זו קבעו את גורלו של צפון הנגב שלא ייפול בידי המצרים. חברי הקיבוץ יצרו אתר שיחזור שכולל את השוחות שבהן הסתתרו הלוחמים, כלי הנשק והמשוריינים. הילדים מטפסים על טנקים שנותרו בשטח, יושבים במשוריין ומקבלים הסברים על כלי הנשק של אותם ימים. ניתן להתגנב לתעלות הקשר ולשמוע את סיפורי הגבורה מפי חברי הקיבוץ שלחמו מול הצבא המצרי.

 

 

מתי: הפעילות מתקיימת במשך כל השנה בשבתות, חגים וחופשות משרד החינוך. בכל שעה עגולה בין השעות 15:00-10:00 מתחילה פעילות חדשה. אורך הפעילות כ-3 שעות.

לפרטים נוספים: 08-6720559 | 052-3923104 | www.ym-tayarut.co.il

 

אטרקציות נוספות בקיבוץ

שיעור היסטוריה חוויתי ומרגש עם ההורים

קיבוץ יד מרדכי מציע למבקרים אתר חשוב נוסף - "מוזיאון יד מרדכי משואה לתקומה" המחודש המלווה את מרדכי אנילביץ', שעל שמו קרוי הקיבוץ, במסלול תחנות חייו מילדותו בורשה, ועד שמצא את מותו כמנהיג מרד גטו ורשה, כמספר את סיפורה של יהדות אירופה כולה. במוזיאון תצוגות חדשות ומקוריות המבקשות להמחיש לדור הצעיר את רצף האירועים ההיסטורי בתקופה הקשה ביותר בתולדות העם היהודי, מנקודת מבט שונה, חווייתית ולא שגרתית היוצאת מהסטנדרט המוזיאלי הסטטי ומותאמת לצעירים. לפרטים אודות מוזיאון יד מרדכי משואה לתקומה:

 

https://www.photour.co.il/index2.php?id=14&catId=1929&lang=HEB

 

טיולי פריחה

בסמוך לקיבוץ ניתן לצפות בפריחות עונתיות יפיפיות של פרחים היוצרים מרבדים מרהיבים. בעונת החורף מתכסים השדות בפריחת כלניות שצובעת את האזור באדום. הקיבוץ מקיים סיורי פריחה למבקרים בהתאם לפריחה. במהלך פסטיבל "דרום אדום" מקיימים ביד מרדכי פעילויות וסיורים באזורי הפריחה הסמוכים לקיבוץ.

 

אירועים פרטיים

בקיבוץ יד מרדכי ניתן לערוך ימי הולדת, אירועים וכנסים בתאום מראש. ניתן לשלב כניסה והדרכה לכל אחת מהאטרקציות כחלק מהתוכנית.

 

הפעילות מתקיימת במשך כל השנה בשבתות, חגים וחופשות משרד החינוך.

לפרטים נוספים: 08-6720559 | 052-3923104 | www.ym-tayarut.co.il