קיבוץ נגבה, מצודת יואב וגבעת תום ותומר - בין הדיונות והמשלטים

 

הדרך מתל-אביב לעזה נמתחת לאורך קו חוף של שבעים קילומטרים. שלושים הקילומטרים הדרומיים זכו לשלל שמות והגדרות ביניהם: "מישור החוף הדרומי", "השפלה", "חוף יהודה", "חוף פלשת" ו"שפלת החוף הדרומית". היום מדברים על האזור במושגים של טבע, נוף מדברי משולב בפינות ירוקות, איקליפטוסים, קיבוצים מטופחים ומעיינות חמים.

 

חמי יואב    צילום: רונית סבירסקי

 

גבעה 69 אינה עונה

בתקופה שמדינת ישראל נלחמה על עצמאותה האזור היה כור של לבה גועשת, החולות להטו מחום השמש ומאש הפגזים. לוחמים נועזים שכבו במשלטים מבודדים וחרפו נפשם מול טנקים של הצבא המצרי כדי למנוע מהם להגיע לתל-אביב ולפרוץ את הדרך לנגב הנצור. משלט חוליקאת, גבעה 113, עיבדיס, גבעה 69, כרתיה, שמות רווים בהדי התפוצצויות ודם הפצועים והנופלים. חטיבת גבעתי, שועלי שמשון, חטיבת יפתח וחטיבת הנגב, חטיבה 8 של השריון וחטיבת אלכסנדרוני. סיפורי הגבורה ואחוות הלוחמים ספונים בין דפי ההיסטוריה ותמיד יהיו עוד גרסאות של וותיקי הלוחמים וצאצאיהם על הקרבות הקשים.

 

 הטנק המצרי שנבלם בשערי קיבוץ נגבה     צילום: רונית סבירסקי

 

קיבוץ שהוא מוזיאון פתוח

האחיזה העברית הראשונה באדמות החול הזהובות החלה בשנת 1935 בחווה חקלאית מרוחקת מוקפת בישובים ערביים עוינים. החווה נקראה כפר מנחם על שם מנחם אושיסקין ושרדה עד פרוץ המרד הערבי. היא הוקמה בשנית בין לילה כאחד מישובי חומה ומגדל בשנת 1937 ושנתיים אחריה הוקם הקיבוץ שהיה הדרומי ביותר בארץ, קיבוץ נגבה. כשהצבא המצרי פלש לארץ ישראל במלחמת העצמאות ניצבו אנשי נגבה בקו החזית. בסיועו של צה"ל הוקמו בונקרים, עמדות ירי ותעלות קשר. מפקד נגבה, יצחק דובנו, מבכירי הפלמ"ח שכינויו היה "יואב" נהרג בהפגזה מצרית. נגבה משלבת בתוכה את ההיסטוריה העקובה מדם עם קיבוץ טובל בירק ומוקף בנופים פתוחים של הנגב. היא הפכה למוזיאון פתוח שממחיש באתריו את מלחמת תש"ח. מאיר מינדל חבר הקיבוץ הוא גם מוזיקאי ומלחין שמשלב את שירי תש"ח וקונצרט זמר עברי בליווי רביעיית קשתנים באולם התרבות או בטבע.

 

 שיחזור חומה ומגדל    צילום: רונית סבירסקי

 

נוגעים בזיכרונות

כבר בשער הכניסה לקיבוץ נוגעים בזיכרונות. מתחם מיוחד משחזר את המגדל והצריף של ימי חומה ומגדל. כשעוברים את השער החשמלי ניצבים משני עברי הכביש טנק מצרי שאפשר לטפס עליו ולהציץ לתוכו ומן העבר השני הטרקטור הראשון שחרש את האדמה. בלב חורשת האיקליפטוסים נמצא בין הקברות שבו טמונים 37 חללי מלחמת תש"ח ומעליהם ניצב פסל ברונזה מרשים של הלוחמים שעוצב על ידי נתן רפפורט. מינדל לוקח את המטיילים לטיול בין שבילי המשק. עוצרים ליד מבנה קטן שנקרא "נוקטה". זו הייתה נקודת המשמר הראשונה שבה אחסנו את  הנשק. בית קטן עם גג רעפים שימש כמאפייה ב-1941. הקיבוץ התבסס על משק אוטרקי וסיפק את צרכי המזון של החברים.

 

 האנדרטה לזכר הנופלים    צילום: רונית סבירסקי

 

קרבות ואנדרטאות

מגיעים אל מגדל המים ההיסטורי שכולו מנוקב בחורי הפגזים והיריות. המגדל הוקם מיציקת בטון מסיבית שהוכנה תוך 36 שעות. מאיר מנדיל עוצר ומספר את מעשה הגבורה על התצפיתן שנהרג בזמן השמירה וכיצד חולצה גופתו תחת אש. המטיילים הבוגרים מטפסים בסולם אנכי שגובהו 13 מטרים כדי לעמוד על גגו של המגדל, לצפות על האזור ולחוש את טעמם של הימים ההם. במרכז הקיבוץ הוקם בית מיציקת בטון בהשראת מגדל המים לזכרו של מפקד נגבה קובה וילן שפיקד עליה אחרי מותו של יצחק דובנו. סיורים נוספים ברכב נערכים למשלטים ולאתרי הקרבות באזור. למצבה המצרית, כיס פלוג'ה ואתר חמי יואב. סיפור הקרב המכריע בעיבדיס. גשר פריג'ר ופינוי הילדים מנגבה במבצע "תינוק". גבעה 105 וקרבות "שועלי שמשון", גבעה 113 עם אנדרטת גבעתי, תצפית מול מצודת יואב, יד האישה הלוחמת בניצנים, פארק "עד הלום" עם הגשר והמצבה המצרית באשדוד, ביקור בגת ביזנטית בגבעת ארנון וסיור בגבעה 69 שמשמרת את קרב הדמים על האזור. הסיורים מובנים בהתאם לבקשת המטיילים. סיור שנמשך שעתיים לקבוצה של עד 10 אנשים המחיר 140 שקל ועד 20 אנשים 280 שקל לכל הקבוצה . בתאום: טל. 050-5560554

 

מצודת יואב

המנון חטיבת גבעתי מקשר את אותו פרק היסטורי שקשר את גורלה של תל-אביב במלחמה על השפלה הדרומית. "מול אורות של זריחה ושקיעות של תל-אביב, את קולה של הרוח שמעתי, זו הרוח אשר מהלכת סביב, זו הרוח ששמה הוא גבעתי". מצודת יואב, שהפכה לאתר ההנצחה של גבעתי, שימשה טרם קום המדינה את המשטרה הבריטית וקיבלה את השם משטרת עירק-סוואידן. למעט קיבוץ נגבה שהיה מרוחק שלושה קילומטרים משם היו כל הישובים מסביב ערבים. המבנה שומר ועבר הסבה למוזיאון ואתר הנצחה של חטיבת גבעתי. בקומה הראשונה מוצגים מפות, תעודות, מסמכים וצילומים שעוסקים שמתעדים את השנים 1948 עד 1956. סיפורים על המפקד האגדי של החטיבה, שמעון אבידן שכונה "גבעתי" ועל הסיירת הנועזת שהקים "שועלי שמשון". החלק השני שהוקם בחודשים האחרונים, הוא מצגת מולטימדיה אינטראקטיבית, שמסקרת את תולדות החטיבה משנת 1983 לאחר הקמתה מחדש ועד ימינו. סיורים בתשלום מטעם מוזיאון גבעתי נערכים בכרתיה, עד הלום, מצודת יואב, חוליקאת, ניצנים וגבעה 69. פתוח ראשון-חמישי 9.00-15.00, שישי שבת לקבוצות בתאום מראש בטל. 08-6611315. כניסה: 18 שקל למבוגר, 10 שקל לילד.

 

מצודת יואב    צילום: רונית סבירסקי

 

לזכר חללי אסון המסוקים

השכול והאובדן של נגבה חזר והכה בהם שוב ב-4 בפברואר 1997 באסון המסוקים מעל שאר ישוב. חגית ויואב קידר, דור שני למייסדי נגבה שכלו באסון את בן הזקונים, תומר. יואב, האב, שלא מצא מרגוע לנפשו הסתובב על הגבעות שמקיפות את נגבה עד שמצא את הגבעה שעליה החליט להנציח את שמו של תומר, של חברו הטוב שנהרג איתו, תום ושל כל 73 החיילים שנספו באסון. הוא בחר לעשות זאת דרך הטבע והאהבה לאדמת הארץ. שילוב של גן זיכרון עם רוח ציונית וגישה בוטנית-אקולוגית. הגן נטוע וזרוע בצמחים ארץ ישראלים שמשתנים בהתאם לעונה. בחורף הכל מסביב ירוק ופורח ובקיץ נוף מדברי, שיחי צבר עמוסי פרי ועצי שיטה מצלים. סמל האתר שמתנשא למרחוק הוא עמוד חשמל כחול שעומד בכניסה. מנכ"ל חברת חשמל לשעבר, רפי פלד, תרם את תרומתו האישית והפך את העמוד ליצירת אמנות. הוא צבע אותו בצבעי שמים תכלכלים ועליהם מרחפות 73 יונים. בתחתית העמוד נכתבה שורה משירו של נתן יונתן: "ארץ שנתנו לה אוהביה כל אשר יכלו לתת".

 

 גבעת הזכרון של נופלי אסון המסוקים    צילום: רונית סבירסקי

 

גבעת תום ותומר

הגן מעוצב עם שבילי הליכה צרים שעוברים בין עצים, צמחים ומצבות אבן יפות שנושאות שמות ומילים מן התנ"ך ומן השירה העברית. יואב מהלך בין האנשים והעצים ומדבר על הרותם המדברי, האלון, האלה ותמר העבדים. הוא מסביר כיצד הוא מתכנן להפוך את הגבעות מסביב לדגם של הכרמל והגליל ומטייל עם המבקרים בשבילים הצרים. שני מעגלי אבן נבנו בצילם של עצי השיטה. מעגל אחד מוקדש לצמחיית ארץ ישראל והמעגל השני הוא אנדרטת הזיכרון של תום ותומר. הם למדו יחד במוסד החינוכי "צפית", שרתו בפלחה"ן נח"ל ועלו יחד על המסוק שלא הגיע ליעדו. האתר פתוח למבקרים ובכניסה עומדת קופה קטנה לתרומות. סיורים מודרכים וערבי שירה בציבור בתאום: טל. 050-5773324

איך מגיעים: עוברים את הכניסה לקיבוץ נגבה וממשיכים 2 קילומטרים לפי השלט "גבעת תום ותומר".

 

חיפשו נפט קיבלו מים חמים

אתר חמי יואב מחבר את סיפורי האזור להוויה של כאן ועכשיו, של ארץ ישראל שהפכה למדינה עם חדוות חיים, בילויים ונופש. לפני 15 שנה נפתח האתר כמקום תיירות מרכזי שהתפתח למתחם מרחצאות עם מים טרמו-מינרליים, ספא, לינה ואירוח. ההתחלה הייתה בשנות ה-50 בימים שחיפשו נפט בחלץ. מהנוזל השחור והסמיך מצאו מעט אבל לעומת זאת פרצו כמויות של מים חמים בעלי ריח מוזר. איש לא גילה עניין במים האלה והבארות נסגרו. בשנות ה-80 כשהחקלאות בנגב צברה תאוצה וחיפשו אמצעים נוחים להשקיה, נפתחו מחדש הבארות והמים המליחים השקו את האדמות הצחיחות. אנשי נגבה ושדה יואב שטבלו את רגליהם במים גילו שלמים האלה יש סגולות של הרפיה ומרפא. אנשים החלו להגיע מהסביבה כדי לעמוד תחת הברז הגדול שעומד עד היום למזכרת בלב האתר. הברז הבודד הפך לבריכה והיום ישנן 11 בריכות ישיבה ועמידה בעומקים וגדלים שונים בטמפרטורה טבעית של 36-39 מעלות.

 

מים תרמו-מינרלים בחמי יואב    צילום: רונית סבירסקי

 

בריכות וטיפולי ספא

המים בוקעים מן האדמה מעומק 1850 מטרים מתחת לפני הקרקע, מועברים ישירות אל הבריכות ומתחדשים ללא הפסקה. השהייה במים מוגבלת ל-10 דקות בכל פעם ומנוחה של חצי שעה בין הטבילות. ישנן בריכות מיוחדות שבאחת מוהלים מים קרים, בריכה אחרת מציעה עיסוי תת מימי, מתקני סאונה יבשה ורטובה ואולם מיוחד עם ראשי מקלחת שמפיקים זרמים חזקים לעיסוי הגוף. בספא הצמוד למרחצאות מנצלים את אפקט ההרפיה של המים החמים כדי להפיק את המירב מהעיסוי. הם מציעים עיסויים ארומתיים, שיאצו, רפלקסולוגיה, פילינג גוף, עטיפות בוץ טבעי, עיסוי באבנים חמות, טווינא, עיסוי שבדי, רקמות עמוק וטיפול זוגי רומנטי.  טכניקות הג'הארה והווטסו מיושמות כטיפול בתוך המים החמים במטרה לטפל בעמוד השדרה והמפרקים.

 

בתי קפה ומסעדות

במקום בר קפה "מול האגם" שממוקם תחת כיפת השמים, מוקף דקלים, על גדות האגם שאליו מתנקזים מי הברכות המתחלפים. ריהוט גן עדכני, תאורת לילה ססגונית, לפידים ופינות ישיבה מעוצבות. אלה שמחפשים את השלווה  והפרטיות מומלץ להגיע בימי שני החל משעה 17.00. האתר פתוח כל השבוע החל מהשעה 7.30. טל. 08-6721150. במרחק קצר מאתר הבריאות בלב קיבוץ שדה יואב ממוקמים 34 חדרי אירוח במבני אבן קיבוציים ששופצו ומתאימים לכל המשפחה.  באתר חמי יואב מוצעות ארוחות עסקיות כשרות ובחדר האוכל של נגבה מוגשות ארוחות מוזמנות לקבוצות בתאום מראש, כשרות ללא תעודה. מסעדות דגים וגריל באשקלון, מסעדת הג'חנון הביתית ביד נתן ומסעדת גורמה "כרמים" בכניסה למושב סגולה. בקיבוץ נגבה ממוקם פארק השעשועים "ג'אמפו", משחקיה ומתקנים מתנפחים לילדים.