קברי צדיקים בנגב 

 

לקראת יום הכיפורים נוהגים לפקוד את האתרים הפופולאריים לאמירת סליחות ביניהם הכותל המערבי, צפת ומצדה אבל ישנם גם קברי צדיקים שסגולותיהם מהוות מוקד משיכה גם בימי בקשת מחילה וכפרה. עד ערב יום כיפורים מבקשים המאמינים סליחות בשעות הלילה המאוחרות או בשעות הבוקר המוקדמות עוד לפני הזריחה. בכתבה זו תמצאו קברי צדיקים באזור הנגב והסגולות המיוחסות להם. הבאבא סאלי, הבבא שלום איפרגן, רבי חיים חורי ואהרון הכהן.

 

הבבא סאלי

קברו של הבבא סאלי בנתיבות. הקבר הגדול והוותיק ביותר. אחד ממושכי הקהל החזקים ביותר, אחרי הכותל המערבי. כמעט מידי יום מתקיימים במקום טקסי בר מצווה, טקסי "חלאקה" (תספורת לבן בהגיעו לגיל שלוש) וסעודות מצווה. הבבא סאלי, הוא כינויו של  הרב ישראל אבוחצירא, שנחשב לגדול הצדיקים הנערצים ביהדות צפון אפריקה וזכה להכרה כצדיק עוד בחייו גם אצל רבים במגזר האשכנזי. את קברו פוקדים אנשים רבים שמגיעים להתפלל ולבקש בקשות על בריאות, זיווג והצלחה בעסקים.

 

מידי שנה מתקיימת על קברו בתאריך פטירתו ג' בטבת, הילולה גדולה בהשתתפות רבבות. קברו של הבבא סאלי נמצא בפתח בית העלמין של נתיבות. יש גישה נפרדת לנשים ולגברים אל הקבר עצמו. במקום פועל גם בית כנסת ובו מתקיימות תפילות בוקר וערב. לפרטים על ביקורים ומידע מפורט: נכדו הרב יהודה אבוחצירא 050-5233289 או 08-9945220

 

הבבא שלום איפרגן

הבבא שלום הוא רבי שלום איפרגן, אביו של הרב יעקב איפרגן (הרנטגן) קבור בקצהו הצפוני של בית העלמין בנתיבות. רבי שלום שמר על צניעות ולא זכה לפרסום בקרב רבים בעודו בחיים. תושבי נתיבות והנגב, וחלק מתושבי בני ברק הכירו בו כאיש בעל יכולת מרפא, ויכולת ראית הנסתר. בנו וממשיך דרכו הרב יעקב איפרגן הקים על שמו חצר ענקית ועורך לכבודו מידי שנה הילולת ענק המתקיימת ביום פטירתו ז' בתמוז. מדי ערב ראש חודש מקיים הרב יעקב איפרגן "תיקון" לילי למרגלות קברו של אביו הבבא שלום ומשליך אל מדורת האש אלפי חפיסות של נרות. לפרטים על ביקור ומועדי תפילות דני אזולאי 052-6075003.

 

רבי חיים חורי

הרב חיים חורי מגדולי הרבנים של יהדות טוניסיה במאה הקודמת, נפטר לפני 52 שנה ונקבר בבית העלמין בבאר-שבע. בחייו נחשב לפייטן גדול ולבעל סגולות. סיפורים רבים על נקשרו בשמו על נשים שהתקשו להרות ובזכות ברכותיו זכו לילדים. ההילולה לזכרו מתקיימת מידי שנה בכ"ה באייר. לפרטים: אבי ועקנין - 052-2305873

 

אהרון הכהן (אחיו של משה רבנו)

על פי המסורת ועל פי פסיקתו של הרב קיבק קברו של אהרון הכהן נמצא בהר רמון מערבית למצפה רמון. בשל הקביעה הזו פוקדים את המקום מידי שנה מאות מבקרים, שמטפסים אל ההר הגבוה שממנו נשקף נוף בראשית מדברי. המבקרים יודעים לספר על תחושת הקדושה שעוטפת את המקום.  האתר עדיין לא סומן רשמית  והוא "סוד" שעובר מפה לאוזן. רבים פוקדים את הקבר בראש חודש אב שמוכר על ידי המאמינים כיום פטירתו של אהרון הכהן.