פסטיבל דרום אדום - פריחת הכלניות, סיורים מודרכים, הפעלות וצעדה

 

אירועי "דרום אדום" מתקיימים מדי שנה כשבמרכז האירועים פריחת הכלניות בחבל שקמה בשור. הפרח, ששמו נגזר מהמילה "כלה", מקשט את שדות הנגב הצחיחים במרבדים אדומים ובמשך חמישה שבועות נערכים אירועים בשדות הפורחים

 

בן גוריון וכיפה אדומה בשדות הכלניות    צילום: רונית סבירסקי

 

שחקנים בין הפרחים

שפע האירועים, הסיורים המודרכים והפעילויות מתאימים לכל גיל ומאפשרים לחגוג יחד עם הטבע הפורח. במרכזי הפריחה יפגשו את המבקרים שחקנים מחופשים לדמויות מהאגדות, מסיפורי המקרא ומההיסטוריה של עם ישראל. בין הדמויות ניתן לפגוש את שלגיה, פיטר פן, רובין הוד, כיפה אדומה, בן גוריון ואברהם אבינו. השחקנים ישעשעו את הצופים בסיפורים ואגדות עמים ללא תשלום. מאותם אתרים יצאו גם סיורים מודרכים ללא תשלום שיאורגנו על ידי מדריכי קק"ל ורשות הטבע והגנים, שיעברו במוקדי הפריחות ובאתרים היסטוריים באזור. הסיורים יערכו ברגל, ברכב או ברכיבה על אופניים. אורחים שיישארו ללון באזור יוכלו ליהנות מאירועי לילה שיציעו מופעי מוסיקה בהשתתפות להקות ידועות וסרטים שיוקרנו בימי חמישי.

                    

                                             פריחת הכלניות ברוחמה      צילום: רונית סבירסקי

 

אקולוגיה ותזונה

"כפר סגול" במושב שדה צבי, גם הוא נפתח לראשונה לקהל במסגרת הפסטיבל. אורי ובת זוגו וויט (לבן) ממייסדי פסטיבל סגול עברו לגור בחווה בנגב ובנו בה אוהל אירוח וצימרים מלבני בוץ. במתחם האקולוגי הם מגדלים ירקות וצמחי תבלין אורגניים, בפינת החי מתרוצצים ארנבונים, תרנגולות ואפרוחים. הם נטעו 500 עצי פרי ונוי, בנו בריכות, שתלו מדשאה ויצרו מתחם קמפינג. במסגרת הפסטיבל הם יקיימו סדנאות יצירה אקולוגיות, סדנאות תזונה, סדנת ריקוד, בנייה בבוץ, שתילת עשבי תיבול ומופע לכל המשפחה "תיאטרון קרקס".

 

פוקצ'ות בניחוח ציוני

במצפה גבולות, שהביקור בו מלווה בניחוחות נוסטלגיים, יתקיימו פעילויות שישחזרו את החיים במצפה בימים שקדמו לקום המדינה. פעילות משפחתית שתכלול תחפושות חלוציות, סיפורי המצפה, התנסות בבנייה אקולוגית בשיטת ה"אדובה", שתילת צמחי תבלין וקישוט העציץ. בנוסף, תחנות יצירה בחומרים מן הטבע, שתילת ירקות וצמחי תבלין בגן ירק אורגני וסיור חקלאי "בדרך השדות". הסיור יעבור בין גידולי הנגב כולל טעימות והסברים על הירקות וגידולם. המגדלים יתנו טיפים והסבר להכנת גינת ירק בבית. ניתן לקנות פיצות ופוקצ'ות שנעשים בתנור לבנים במאפייה שנותרה מימיו הראשונים של המצפה. במהלך כל היום יתקיים במקום שוק חקלאי ממוצרי חבל הבשור.

 

מצפה גבולות ההתיישבות הראשונה בנגב    צילום: רונית סבירסקי

 

שוקי איכרים והפנינג אופניים

בכל אחת משבתות הפסטיבל יתקיים "שוק על המים" בגן לאומי פארק הבשור (אשכול) ובו לצד מעיינות הבשור הנובעים בפארק, שוק איכרים ססגוני מתנובת הנגב, בית קפה בטבע, מסלולים לבעלי אופניים ולניווט למשפחות, ומופע להטוטים לכל המשפחה ללא תשלום. שוק כפרי נוסף יערך בצומת כפר עזה ויריד אמנים בכניסה לקיבוץ רוחמה. צעדת הכלניות המסורתית תעמוד בסימן מאה שנות התיישבות בנגב ותיערך באזור שמורת בתרונות רוחמה. בתום הצעדה יתקיים הפנינג ססגוני לכל המשפחה, הכולל הפעלות בנושא איכות הסביבה, שוק אמנים ודוכני אוכל. הפנינג משפחות יתקיים ביער שוקדה בסימן 60 שנים לשדות נגב וסופשבוע שכולו אופניים יערך בקיבוץ בארי. בנוסף, יערכו מטס כדורים פורחים במושב שדה תימן, מופע רכיבת "אקסטרים על גלגלים" במושב קלחים והפנינג ספורט, ריצה ואופניים באתר המים של קיבוץ ניר עם.

 

סלסילות פיקניק

על חבל הבשור ניתן לומר שהוא "גן הירק" של ישראל. שדות חקלאיים של גידולי גזר, צנוניות, בצל, תפוחי אדמה וצמחי תבלין משתרעים מכל עבר. יערות, חורשות ואתרים היסטוריים מלווים את מסלול הנסיעה ובין גזעי העצים פרושים מרבדי הכלניות האדומות. המגדלים, הבשלנים והגבנים המקומיים הכינו למטיילים סלסילות פיקניק שניתן להזמין מראש ויכילו את התוצרת המקומית. יוצעו סלי פיקניק עם ארוחת גבינות, סלסילות של ירקות מגידולי האזור וארוחות מוכנות מהמטבח ההודי והאיטלקי.  אפשר לקנות ולהשתרע בצל העצים לצד השדות המלבלבים.

 

סדנת קערות בכפר הסגול    צילום: רונית סבירסקי

 

סיורים ללא תשלום

שביל נוח להליכה נפרץ על ידי קק"ל באזור יער שוקדה. בנוסף, תחנות מידע מרכזיות מופעלות על ידי קק"ל ורט"ג בצומת יד מרדכי ובצומת בית קמה ובאתרי הפריחה בימי שישי ושבת בחודש פברואר, ומספקות למטיילים מפות, מידע על הטיולים, האירועים והפעילויות בתקופת הפסטיבל.

  

יער שוקדה ושמורת בארי

בדרום ישנם מספר מוקדים של פריחת כלניות. חניון הכלניות סמוך למושב שוקדה נמצא בחלק הצפוני של יער שוקדה. בור מרווה ממוקם גם הוא בחלקו הצפוני של היער כקילומטר ממזרח לקיבוץ עלומים. הבור שנבנה בתקופה הביזנטית נראה כמו כיפה עגולה בשטח. בחורשת האיקליפטוס ליד בור מרווה ישנו חניון נופש שניתן לראות בסמוך אליו פריחת כלניות לבנות. שמורת בארי גם היא מתכסה במרבד אדום ובשלל סוגי צמחים ביניהם עירית, כדן ודבורנית. המסלול מתחיל בכניסה לקיבוץ בארי ומגיע עד לבארי הישנה וואדי "נאחביר". בוויז: שמורת בתרונות בארי

 

  כלניות ביער שוקדה   צילום: רונית סבירסקי

 

יער גברעם

בסמוך לקיבוץ גברעם במסלול שמטפס לכיוון גברעם הישנה ישנם אזורי פריחה של כלניות. מראש הגבעה משקיפים על נופי מישור החוף הדרומי לכיוון עזה ונתיב העשרה. באזור ישנם כרמי זיתים, עצי שיזף, שקמה, איקליפטוסים ואורנים.  

בוויז: גברעם הישנה