מרכז מבקרים, אתר היסטורי ומתחם פיניקים בשילה הקדומה

"שילה הקדומה" היא אתר היסטורי מרשים בנוף יפהפה ובאווירת ארץ התנ"ך. באתר מיצג מולטימדיה חדשני ומרתק המקים לתחיה את סיפורה התנ"כי של שילה על רקע הנוף הבראשיתי הנשקף מבעד למסכים השקופים. בשילה עמד המשכן במשך 369 שנים. העיר המרכזית של תקופת השופטים, עוד לפני הקמת בית המקדש בירושלים. 

 

מגדל הרואה (צילום: שחר כהן)

 

 

סיפור המקום

שילה ממוקמת על "דרך האבות" העתיקה שקישרה בין באר שבע לגליל. התיעוד ההיסטורי מתייחס לתקופת הכנענים לאחריהם הישראלים שהפכו את שילה לבירתם אחרי 40 שנות נדודים במדבר. העיר הותקפה על ידי הפלישתים ששרפו אותה, הישראלים שבו והתיישבו בה עד שנחרבה על ידי הרומאים. הביזנטים חידשו את ההתיישבות והקימו בה כנסיות מרשימות ששרידיהם מצויים בשטח עד היום. גם הצלבנים והממלוכים בנו והרסו אותה ושילה נותרה בחורבנה עד 1978 כאשר הישראלים שבו ליישב אותה מחדש והקימו עיר הסמוכה לעיר הקדומה, שהפכה לאתר התיירות "שילה הקדומה".

 

קנקני אגירה ענקיים לאגירת מעשרות (צילום: שחר כהן)

 

מערות מסתור מימי מרד בר כוכבא

המתיישבים הראשונים גרו במבנים ארעיים שנראו כמו מחנה ארכיאולוגי. אחד הסמלים הראשונים שהוקמו בשטח הוא פסלו של יגאל תומרקין "שובך יונים" שמתנשא לגובה 5 מטרים וכיום ניצב בכניסה לאתר. כשמגיעים אל "שילה הקדומה" נכנסים לצריף שבו התגוררו ראשוני המתיישבים לפני 35 שנים. משם עוברים דרך חורשת אורנים אל שרידי העתיקות שנחפרו ונחשפו מהתקופות השונות. ניתן לראות שרידים מבנים ומערכת מערות מסתור חצובות בסלע מימי מרד בר כוכבא, מסגד ממלוכי עם רצפת פסיפס מפוארת, בזיליקה שנושאת פסיפס עם מגן דוד, מתקני מים וגת לדריכת ענבים.

 

מרכז מבקרים בצורת חללית

בשנת 2013 נחנך מרכז המבקרים "מגדל הרואה" המתנשא לגובה 9 מטרים וצופה על הסביבה. מבנה לבן כסוף בעל מבנה חללי מודרני. המבנה מתוכנן כשני קודקודים הבנויים אחד בתוך השני. בסיס הקונוס הרחב נטוע באדמה ומייצג את אחיזתו של העם באדמת ארץ ישראל והקצה המחודד שפונה לשמיים מסמן את הצמיחה והפנים לעתיד. במרכז המבקרים מועלה מיצג מולטימדיה חדשני שמחבר בין נופי האזור הקדומים לסרט המוקרן על המסך בפנים.

 

השתקפות הנוף ושרידי העתיקות במהלך המיצג (צילום: שחר כהן)

 

המבנה כולל שתי קומות ותוכנן ללא יסודות על מנת לא לפגוע בשכבות הארכיאולוגיות שמתחתיו שעדיין לא נחשפו. בקומת הקרקע נמצאת תצוגה היסטורית של האתר והעליה ממנה נעשית במסלול מעוגל שעובר לצד החלונות המשקיפים אל הנוף. בקצהו מרפסת תצפית הצופה אל הרי ירושלים ודרכה נכנסים לאודיטוריום בעל חלונות זכוכית ענקיים שמשקיפים אל שרידי החפירות מימי המשכן הקדום. חלונות הזכוכית הם גם המסך שעליו מוקרן מיצג המולטימדיה וכך מתחברים העבר והמציאות למקשה אחת.  המיצג מתאר את סיפור שילה בתקופת המקרא וטכנולוגיה מיוחדת מאפשרת שילובו של הנוף בתוך המיצג. הסרט עצמו צולם באתר בהשתתפות למעלה מ-150 ניצבים ושחקנים ביניהם שחקנים וותיקים מתיאטרון הקאמרי והבימה. ניתן להקרין את הסרט ב-6 שפות.

 

לפרטים נוספים: טל. 02-9944019 ובאתר האינטרנט http://telshilo.org.il/