החווה בפארק גני יהושע - טבע, חיות ופרפרים בלב הכרך 

 

הילדים בחופש, אתם מתלבטים אם לצאת לצפון או להזיע בדרום. רגע לפני שאתם ממהרים לארוז את הפקלעות, כדאי לעצור ולבדוק את "החווה", ריאה ירוקה בלב תל אביב, 70 דונם של חוויות בטבע לכל המשפחה. 

 

מבית ספר חקלאי לחווה עירונית

החווה הוקמה בשטחי "פרדס גולדברג" שנקרא על שם בעליו יצחק לייב גולדברג, נדבן יהודי שהקדיש את חייו ואת כספו למען המפעל הציוני בארץ ותרם רבות למפעל ההתיישבות בארץ בימי העליה הראשונה והשניה. לימים על שטחו של הפרדס הוקם בית הספר החקלאי "תלמי אביב", שפועל במקום מזה 60 שנה ומארח מידי שבוע את תלמידי בתי הספר של תל אביב, לשיעורים בחקלאות.

 

רחוק מהמחשב

עד כה פעלה החווה כבית ספר בלבד עד שהתעורר חזון וצורך אצל מנהלי החווה, לבססה כמרכז חינוך, בילוי וחוויות בטבע לכל הגילים ולכל המשפחה. לאפשר יציאה אל הטבע בלב הסביבה האורבאנית, חזרה אל השורשים ואל האדמה, וכדי לעודד את הקהילה למודעות לסביבה ירוקה בדרך של בילוי בטבע. לקרב את הילדים אל הטבע ולהרחיק אותם ולו לרגע ממסכי הטלוויזיה, המחשב והסלולרי.

 

מרכז פנאי בטבע 

לאחרונה עברה החווה שיפוץ ושדרוג ונפתחה לקהל הרחב כמרכז פנאי ייחודי, המציע בילוי ערכי בטבע לקטנים כגדולים כגון קייטנות, מרכז הדרכות וחוגים, קטיף עצמי, מבוך פיקוסים, חלקות לעיבוד וגידול תוצרת עצמית, סדנאות ופעילויות לכל המשפחה וכן, פעילויות עונתיות מתחלפות, כגון, חממת פרפרים, הפנינג לפתיחת החופש, טיולי שלוליות בחורף ואירועים בחגים.

 

מבוך פיקוסים

800 עצי פיקוס פזורים על גבי שטח של חצי דונם ויוצרים מבוך בעל כניסה אחת. המבקרים מוזמנים להיכנס למבוך ולמצוא את דרכם החוצה בין עצי הפיקוס. למרות שהפיקוסים עדיין צעירים וגובהם מאפשר למצוא את הדרך החוצה ביתר קלות, לקטנטנים זה לא יהיה כל כך פשוט. מהחווה מדווחים כי הפיקוסים גדלים בקצב משביע רצון ועד מהרה יהפוך המבוך לאחד ממבוכי הפיקוסים המאתגרים בארץ.

 

חממת פרפרים

בחווה הוקמה חממת פרפרים עונתית, הפעילה בין החודשים אפריל-ספטמבר. בחממה ניתן לראות מקרוב מאוד את השלבים בחייו של הפרפר, החי כשבוע בלבד, החל מהזחל דרך הגולם ועד הפרפר. במתחם החממה ניתן להסתובב בחופשיות בין כ-300 פרפרים מעופפים, אך עם זאת בשעות החום יש קושי לראותם, כיוון שהם רגישים מאוד לטמפרטורה ונצמדים ליריעות מהן עשויה החממה.

 

קטיף עצמי

בין ערוגות החווה ניתן להינות מקטיף עצמי של נוריות, חמניות ומיני ירקות בהתאם לעונת השנה ולזרעים שנזרעו בחווה באותה התקופה. לאחר סיור בין ערוגות התבלינים ניתן לעיתים להשתתף בפעילות שתילה של עציץ רוזמרין (תלוי בלו"ז הפעילויות בחווה).

 

פינת החי

במשק בעלי החיים של החווה ניתן להסתובב בין טווסים, תרנגולות, ארנבים, אוגרים, עיזים וכבשים ולהאכיל את שוכני הדיר בעשב. במרכז פינת החי מתקיימת פעילות ליטוף, בה מפעילי פינת הליטוף מוציאים בסלסלות את החיות מכלובם על מנת שהמבקרים יוכלו  ללטף ולחוש מקרוב.   

 

בית הבאר

בחצר בית הקפה שבמתחם החווה ניתן למצוא עדות לפרדס, שפעל בימי גולדברג, בצורת שרידי באר אנטיליה. באר אנטיליה הינה באר בה הועלו המים בעזרת בהמות עבודה. מערכת של גלגלי שיניים סובבה שרשרת ועליה קופסאות פח שהיו מעלות מים מקרקעית הבאר. המים היו נשפכים אל תעלה שהיתה מזרימה את המים אל בריכת אגירה, ומהבריכה היו המים מוזרמים אל הפרדסים באמצעות תעלות השקייה, בכוח הגרביטציה. לימים הפכה פעילות העלאת המים בבאר לממונעת. שרידי המנוע מוצגים לצד הבאר.

 

שבתות חורפיות בחווה

בימי שבת מתקיימת במקום פעילות משתנה למשפחות הכוללת: שעת סיפור עם ספר משתנה משבוע לשבוע, פעילות בצלמניה של החווה המזמינה את המשתתפים להתחפש בעזרת שלל תלבושות ואביזרים ולהצטלם לצד התפאורה במקום, פעילות מועדון הנגרות של "גפטו"הכוללת סדנת נגרות מעשית להורים ולילדים עם חומרי גלם וציוד מקצועי בה ניתן לבנות באופן חופשי או לרכוש קיטים מוכנים לבנייה, צפייה במשקפות במתחם הצפרות מתוך מסתור מיוחד הכוללת צפיה וזיהוי בהתאמה למגדיר ומעקב,  ובמבוך הפיקוסים מתקיים אתגר חידות טריוויה ומשימות פיסיות בתוך המבוך. 

 

גינה לתושב

אם חשקה נפשו של תושב תל אביב בבית עם גינה אך הוא גר בבניין קומות, "החווה" מאפשרת לתושבי תל אביב לשכור חלקת אדמה בשטח החווה, לטובת גידול של תוצרת עצמית. את החלקות ניתן לשכור בשני גדלים, 17 או 40 מטרים רבועים, במחיר של 140 שקל לחלקה קטנה ו-240 שקל לחלקה גדולה. דמי השכירות כוללים יועץ גינון וכלי עבודה, הם אינם כוללים זרעים ומים להשקיה. ההשקיה במקום מבוקרת באמצעות מחשב וטפטפות, ולכל חלקה שעון מים משלה. כל בעל חלקה מקבל מפתח לחלקה הפרטית שלו, אליה הוא יכול להגיע בכול שעה וגם לעצור לנוח ולהנות מהטבע באזור הסתלבט שעומד לרשות החקלאים.    

 

"החווה", ממוקמת במתחם ראש ציפור גני יהושוע תל אביב, ופתוחה לקהל בימי השבוע אחר הצהרים בין השעות 19:00-16:00, ובימי שבת בין השעות 15:30-9:30. ממולץ להתעדכן בפעילויות המוצעות באתר החווה: www.hachava.org.il או בטלפון: 03-6138286